-Reklama-

Jak przygotować dziecko na spanie w swoim pokoju?

Przeniesienie dziecka do własnego pokoju to duża rewolucja w jego życiu, ale też w życiu każdego rodzica. Jak przygotować dziecko na spanie w swoim pokoju?

-Reklama-

Spanie z dzieckiem w jednym pomieszczeniu jest bardzo wygodne w pierwszych miesiącach życia malucha. Dzięki bliskiej odległości, rodzic jest w stanie szybko zareagować na potrzeby dziecka w nocy, zanim ono się wybudzi. Niemowlęta budzą się przecież po kilka, a czasem i kilkanaście razy w nocy, dlatego wspólna sypialnia znacząco ułatwia wstawanie do maluszka.

Przychodzi jednak taki moment w życiu młodego człowieka, że musi opuścić sypialnię rodziców i przenieść się do własnego pokoju. Najczęściej rodzice decydują się na ten krok, gdy ich pociecha wyrasta z łóżeczka niemowlęcego i nadchodzi czas na kupienie większego łóżka. O czym pamiętać, przygotowując dziecko na spanie w swoim pokoju?

Kiedy dziecko jest gotowe na własny pokój?

Bardzo trudno jest tutaj wskazać konkretny wiek dziecka gotowego na spanie w swoim pokoju. Lepiej wziąć pod uwagę takie aspekty jak np. ilość pobudek w nocy czy nocne karmienia. Najlepszym momentem na spanie we własnym pokoju jest etap, gdy dziecko nie budzi się już w nocy albo robi to bardzo sporadycznie. Dobrze też, gdy nasza pociecha nie potrzebuje też nocnego karmienia czy przewijania. Zwykle to wszystko dzieje się w okolicach drugich urodzin dziecka. Wówczas możemy mieć pewność, że noce w swoim pokoju będzie po prostu przesypiało, a nie budziło się co chwila i wzywało mamę.

Stopniowe oswajanie

Każda życiowa zmiana jest łatwiej akceptowalna, jeśli odbywa się stopniowo, a nie nagle. Tak samo jest z przeniesieniem dziecka do własnego pokoju. Zacznij o tym rozmawiać ze swoją pociechą, zanim rzeczywiście wyprowadzisz ją z sypialni. Najlepiej zaangażuj dziecko w przygotowania jego nowego kącika. Pozwól mu wybrać kolor ścian lub tapetę, dywanik, wspólnie rozłóżcie zabawki na półkach. Gdy pokoik będzie gotowy, najpierw spędzajcie w nim czas w ciągu dnia – zachęć dziecko do zabawy w tym wnętrzu. W nowym pokoju maluch najpierw może np. spać w dzień, a gdy się przyzwyczai – dopiero wtedy spróbuj przekonać go do spędzenia w nim całej nocy. Nie od razu Kraków zbudowano!

Pokój i łóżko jak marzenie!

Gdy dziecko wyrasta z łóżeczka niemowlęcego ze szczebelkami, to świetna okazja do wybrania mu nowego niebanalnego mebla. Jeśli chcesz, by twoje dziecko chętnie spędzało noc w swoim nowym pokoju, musi mu się tam po prostu podobać. Ostatnim hitem dziecięcych pokoików są łóżeczka domki. Te fascynujące łóżka zachęcają dzieci do spędzania w nich czasu. W dzień stanowią świetne miejsce zabawy, a w nocy zapewniają bezpieczne i przytulne schronienie. A przy tym są bardzo stylowe i piękne, dzięki swojej formie pasują do dziecięcych pokoików. Jeśli lubicie skandynawski styl, czyste, jasne i słoneczne wnętrza – łóżko domek wpisze się w nie idealnie. Na dodatek ten mebel posłuży dziecku na kilka lat, jeśli tylko wybierzesz właściwego producenta łóżek dziecięcych.

Łóżko domek z barierkami BELL

Bezpieczeństwo

Musimy liczyć się z tym, że trudniej jest usłyszeć płaczącego malucha zza ściany niż tego, co śpi z nami w jednym pomieszczeniu. Warto zatem zainwestować w nianię elektryczną, która pozwoli nam obserwować i nasłuchiwać dziecko podczas spania w innym pokoju. Dzięki temu będziemy mogli szybko zareagować, jeśli nasza pociecha się przebudzi.Bardzo ważne jest to, by dziecko w swoim pokoju było bezpieczne. To z pewnością zapewni nam odpowiednie łóżko dla malucha. Zadbajmy o to, by było solidnie wykonane, ładnie wykończone i nie narażało dziecka na urazy. Postawmy na naturalne materiały i ekologiczne, atestowane farby, które nie będą stanowiły zagrożenia dla zdrowia dziecka. Najlepsze łóżka dla dzieci, które lubią z niego wychodzić, to takie z niskim zawieszeniem stelaża na materac. Materac tuż nad ziemią to gwarancja tego, że dziecku nic się nie stanie, nawet jeśli z niego spadnie.

Łóżeczko domek Albi

Wybierając łóżko, pamiętamy też o barierce ochronnej. Dobrze wiemy, jak małe dzieci wiercą się podczas snu, dlatego zabezpieczmy je przed przypadkowym sturlaniem się.

Musimy też pamiętać, by nie stawiać łóżka tuż przy oknie. Nad łóżkiem nie powinnyśmy też montować półek czy wieszać tuż nad głową lampek zasilanych elektrycznie. Kładąc dziecko do spania, usuńmy też z łóżka niepotrzebne bibeloty – zabawki, nadmierne kocyki czy pieluszki. Sprzątnijmy też ewentualne przedmioty na drodze do naszej sypialni, na wypadek, gdyby maluch wyszedł z łóżka i po ciemku próbował do nas dotrzeć. Dla większego bezpieczeństwa można zamontować w pokoju dziecka specjalną lampkę nocną do kontaktu, która daje bardzo przytłumione światło tuż przy podłodze.

Autor: Iguana
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również