Kręgosłup nie jest prostą kolumną. Ma określone wygięcia, czyli tzw. krzywizny. Dwie największe to lordoza lędźwiowa oraz kifoza piersiowa. I to właśnie w obrębie tych dwóch dochodzi do największych zmian, a przez to bóli w okresie ciąży.
Kiedy kobieta nie jest w ciąży, wszelkie odchylenia od normy nazywamy zmianami patologicznymi, z którymi pracuje się już od najmłodszych lat (np. w przedszkolu – gimnastyka korekcyjna, potem rehabilitacja w ośrodkach zdrowia, itd). W ciąży wygięcia kręgosłupa również zmieniają swoją formę, ale w tym przypadku mówimy już o fizjologii ciąży, gdyż dzieje się tak u każdej kobiety ciężarnej. Mimo że po porodzie kręgosłup wraca do swojego poprzedniego stanu, to uważam, że rehabilitacja przez te 9 miesięcy jest konieczna. Wyobraźcie sobie kręgosłup, który przez lata zmienia swoja formę, całe ciało powoli przygotowuje i adaptuje się do tych zmian. Teraz wyobraźcie sobie kręgosłup, który w ciągu 40 tygodni w podobny sposób zmienia swoją formę. Pytanie – która z osób potrzebuje odpowiednich ćwiczeń, które pomogą dostosować ciało do zmian? Oczywiście obie osoby potrzebują rehabilitacji, ale u kobiety w ciąży potrzebna jest ona niezwłocznie. Nie ma czasu na odkładanie jej na później. Teraz wyobraź sobie (jeśli jesteś w ciąży), że nic Cię nie boli. Jeśli wydaje Ci się to niemożliwe – jesteś w błędzie. Tak, to naprawdę jest możliwe! Ciało należy przygotować do zmian, oczywiście najlepiej jeszcze przed ciążą, jednakże jeśli nie było ku temu sposobności, to niezwłocznie już w 14. tygodniu ciąży (jeśli nie ma przeciwwskazań) należy rozpocząć aktywność i kontynuować już do samego porodu. Oczywiście każdą aktywność dostosowujmy do indywidualnych potrzeb i możliwości przyszłej mamy. Kolejną niezwykle ważną rzeczą w ciąży jest postawa. Odpowiednie ustawienie ciała podczas stania, chodzenia, siedzenia czy wykonywania czynności dnia codziennego znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia bólu, oraz łagodzi ten, który już powstał.
Kilka zasad, których warto przestrzegać, aby na stałe pożegnać ból:
– ustaw prawidłowo miednicę (zmniejsz jej zwiększone przodopochylenie poprzez ściągnięcie kości ogonowej w dół
– wzmacniaj mięśnie grzbietu
– rozciągaj mięśnie piersiowe
– rozciągaj mięśnie czworogłowe ud (przody ud)
– wydłużaj dół pleców
– utrzymaj głowę oraz barki w protrakcji (lekkie cofnięcie)
– ćwicz codziennie po kilka minut oraz 2-3 razy w tygodniu z instruktorem (np. w grupie)
– jeśli nie ma przeciwwskazań, idź na basen popływać lub poćwiczyć na tzw. aqua aerobiku (dla kobiet w ciąży)
– dużo spaceruj, ale pamiętaj o odpowiedniej postawie
– pij dużo płynów oraz jedz produkty bogate w magnez (nie tylko czekolada go zawiera 🙂
A więc do dzieła, przyszła mamo!
Przykładowe ćwiczenia oraz instrukcje ich wykonania, znajdziesz w bezpłatnym poradniku: Jak ukoić ból w ciąży i przygotować ciało do porodu. POBIERZ >>
AUTOR: MAGDALENA DYMARCZYK
GRAFIKA: Jak ukoić ból w ciąży i przygotować ciało do porodu/poradnik
Magdalena Dymarczyk
Założycielka Centrum fizjoterapii, jogi i macierzyństwa „Fizjoma”. Mgr Fizjoterapii, nauczycielka jogi, masażystka, dyplomowana instruktorka programu „Atrakcyjna Mama&trade™”. Od 4 lat pracuje z kobietami w ciąży (pomagając im w przygotowaniu się do porodu) oraz w połogu (przyspieszając proces powrotu do formy). Prowadzi zarówno indywidualne terapie jak i zajęcia grupowe. Swoimi przemyśleniami dzieli się na blogu.