Jakie książki dla dzieci polecamy na prezenty gwiazdkowe? Do wspólnego czytania z rodzicami
Oto propozycje wspaniałych tytułów dla dzieci, które nie muszą umieć czytać, ale chętnie słuchają gdy im się czyta. To idealne książki do słuchania, ale i przeglądania ze względu na fantastyczne ilustracje.
Trzy myszki mieszkają w trzech bardzo różnych domach. Ale który z nich jest najszczęśliwszy? Poznajcie zawsze aktualną opowieść o tym, że sekretem szczęścia jest docenianie tego, co mamy! Wzruszająca historia dla dzieci o tym, co w życiu ważne. Atutem książki są również piękne ilustracje (niektóre się rozkłada). Dago. Daleki krewny smoka wawelskiego i bazyliszka. Bohater, który wraz ze swoim przyjacielem Lo – żółtym balonikiem – zmienia się na oczach czytelnika. Wyjątkowe pióro Doroty Kassjanowicz i charakterystyczna kreska Roberta Romanowicza stworzyły dziewięć historyjek, składających się jak w puzzle w jedną kolorową całość (wszystkie książeczki ułożone obok siebie tworzą obrazek), która wspiera rodziców w wychowywaniu. Dzięki zadaniom typu „porównaj obrazki” książeczki rozwijają spostrzegawczość maluchów, a słowniczek tłumaczący język Lo zachęca je do poprawnego mówienia. Wszystkie części spaja również bliźniaczy początek i koniec, a także obraz tej samej ulicy, na której zachodzą zmiany wymagające uważności czytelnika.
Dawno, dawno temu na świecie był tylko jeden Święty Mikołaj. A ponieważ ludzi też było wtedy mniej, bez problemu udawało mu się dostarczyć prezenty wszystkim dzieciom. Ale ludzi wciąż przybywało i przybywało – i prezentów do rozwiezienia też. W końcu Święty Mikołaj poprosił Boga, by zmienił go w dwóch Mikołajów. Dwóch Mikołajów doręczało prezenty dwa razy szybciej – ale byli teraz o połowę mniejsi. A ludzi wciąż przybywało i przybywało… Niewielka, zilustrowana z dziecięcą swobodą książka, która dostarcza błyskotliwej odpowiedzi na jedno z najtrudniejszych świątecznych pytań. Milion miliardów Świętych Mikołajów zdobył nagrodę na najpiękniejszą fińską książkę roku 2014 w konkursie organizowanym przez Finnish Book Art Committee. „Tuli Tuli opowiada kto, gdzie mieszka” to przepięknie zilustrowana seria edukacyjna dla najmłodszych. Każda książka to inne środowisko życia i nowy bohater. Dzieci śledzą jego przygody, a przy okazji poznają wiele przyrodniczych ciekawostek. W oceanie mieszka żółw zielony – Pikin. Podwodny świat jest taki piękny! Ile się w nim dzieje? Ile tu przysmaków? Ale uwaga, trzeba się też mieć na baczności. Na małe zwierzątka czyha wiele niebezpieczeństw.
Zbliżają się Święta, Jacek sadza na biurku swojego ukochanego Pluszowego Zajączka i pisze list do Mikołaja. Rysuje pięknego zajączka, a pod spodem prosi, aby Mikołaj przyniósł taki właśnie prezent jego siostrzyczce Gabrysi. Pluszowy Zajączek nie umie czytać, myśli więc, że Jacek chce go zamienić na nową maskotkę i zrozpaczony zabiera list spod poduszki. Rozumie jednak że postąpił źle i, chcąc naprawić błąd, w dzień Wigilii wyrusza na poszukiwanie Mikołaja. Nie jest to łatwe, ale na szczęście poznani na podwórku Bałwanek, psotnik Mróz i przemądrzała Wrona pomagają mu dostarczyć list na czas. Unoszący się w powietrzu zapach pierniczków, łagodne dźwięki kolęd i migoczące na gałązkach choinek gwiazdki, których światło przemienia krajobraz w magiczną krainę… To znaki, że zbliża się najpiękniejszy czas w roku – święta Bożego Narodzenia. Zwierzątka z Leśnego Przedszkola już nie mogą się ich doczekać! Przygotuj się do Gwiazdki wraz z nimi, poznając historię próbującej uratować jasełka sarenki Iskierki, piernikowego łakomczucha – misia Kłębuszka, i innych bohaterów pełnych ciepła i bożonarodzeniowego klimatu opowiadań autorstwa Anieli Cholewińskiej-Szkolik. Nieco gapowata, ale serdeczna i uparta Gęś to postać rozpisana tak, że trudno jej nie polubić. Ma dziewczęcy urok, godny podziwu dystans do siebie, autoironię i otwartość wobec otoczenia. Największą jednak zaletą naszej Gęsi jest to, że – nietypowo dla swojego gatunku – niechętnie się szarogęsi. Ma natomiast zupełnie inny atrybut – olbrzymią, pierzastą, okrągłą i czarną… depresję. Historyjka, która z pozoru wydaje się być jedynie mądrą przypowieścią o ponadczasowych wartościach i sile przyjaźni, jest również elementarzem rozumienia prawd o świecie – rozciąga przed czytelnikami cały wachlarz postaw, filozofii i refleksji o tym, jak w tym świecie się odnaleźć. Królestwo zwierząt znika na naszych oczach. Samotny trzewikodziób, maleńki szop karłowaty, kotek cętkowany z lasów namorzynowych czy poczciwa żyrafa – im wszystkim grozi zagłada, którą jednak, jak wierzy autorka tej ważnej książki, da się jeszcze zatrzymać. Millie Marotta, znana walijska ilustratorka, stworzyła swój przewodnik z myślą o dzieciach – o ich wrażliwości i ciekawości świata. Snując fascynującą opowieść o ginących gatunkach, pokazuje, co każdy może zrobić dla zagrożonych zwierząt, i zwraca się do najmłodszych z przejmującym apelem o ratowanie Ziemi. Najbardziej odlotowa książka podróżniczo-przygodowa ostatnich lat! Niezwykła książka składająca się z dwóch przeplatających się opowieści. Jedna to współczesny komiks Nikoli Kucharskiej. Druga pochodzi z XIX wieku i ma formę naukowo-badawczego dziennika Alojzego Rzepy. Co łączy oboje twórców? Tytułowa zaginiona wyspa…
Pewien bocian z podlaskiej wsi, zwany Wojtkiem, szykuje się do odlotu do ciepłych krajów. W tym samym czasie w pobliskim domu dzieje się coś dziwnego. Tata mieszkającego tu siedmioletniego Jacka nagle wyjeżdża. Z rozmów rodziców chłopiec wnioskuje, że wróci wiosną, razem z bocianem. Tymczasem bocian ma w podróży do Afryki i z powrotem liczne i niebezpieczne przygody. Jacek pod jego nieobecność pilnuje gniazda. Bo przecież bez gniazda nie będzie ani bociana, ani taty. „Wojtek” to urzekająca historia, która jednocześnie opowiada o wytrwałości w dążeniu do celu i akceptacji ludzkich słabości. To również malownicza, a zarazem bardzo ważna lekcja przyrody przedstawiona oczami bociana podczas jego lotu do ciepłych krajów. No i te haftowane ilustracje…
Przychodzi taki dzień w życiu dziecka, kiedy musi ono usłyszeć od swojego ojca: “powiem ci tylko tyle: jesteś owadem, a za drzwiami jest las”. Oczywiście, jeśli to dziecko faktycznie jest dzieckiem owadzim, a za drzwiami faktycznie jest las. W innym wypadku – niekoniecznie. Ale tak właśnie się dzieje w niedawno wydanej książce dla dzieci, „Jestem Aki”, napisanej przez Dorotę Kassjanowicz.
Od najdawniejszych czasów ludzie chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o naszej planecie. Wiele zjawisk na niebie obserwowali za pomocą lunet i teleskopów, jednak to było za mało i zapragnęli polecieć w przestrzeń kosmiczną. Przez stulecia podejmowali próby budowy maszyn pozwalających unieść się ponad Ziemię. Jeśli chcecie wiedzieć, czy spadające gwiazdy spełniają życzenia i czy komety sprowadzają nieszczęścia, to jak najszybciej wybierzcie się w kosmiczną podróż razem z nami!
Książki dla starszych dzieci. Także do samodzielnego czytania Oto książki, które są adresowane do nieco starszego czytelnika dziecięcego. Wybraliśmy tytuły, które wciągną każdego w świat przygody i pozwolą pogłębić miłość do czytania.
Szalona podróż, mroczne zagadki i wielka przygoda z czasów parowców na Missisipi i pierwszych automobili! Pasjonująca powieść, której nie powstydziłby się sam Mark Twain. Luizjana, rok 1904. Czwórka przyjaciół niespodziewanie znajduje skarb: całe trzy dolary! Co za to kupić? Z pomocą przychodzi im katalog sprzedaży wysyłkowej, z którego w tajemnicy przed dorosłymi postanawiają zamówić rewolwer. W końcu zdobędą szacunek kolegów! Ale zamiast niego znajdują w paczce stary zepsuty zegarek… Gdy okazuje się, że niepozorny przedmiot może mieć ogromną wartość, przyjaciele wyruszają na pełną niebezpieczeństw wyprawę przez Stany Zjednoczone, która zaprowadzi ich na trop tajemniczego morderstwa i wielkich pieniędzy. W 2017 książka zdobyła najważniejszą włoską nagrodę dla książek dziecięcych – Premio Andersen (w kategorii najlepszej książki dla młodzieży).
Ala ma niezwykłą łatwość opowiadania rozmaitych historii, które brzmią jak prawdziwe. I często z tej umiejętności korzysta, gdy ktoś zadaje jej niewygodne pytania. Ma wymyślone koleżanki, a z tymi ze szkoły nie znajduje wspólnego języka. Ma również niesfornych braci, którzy uwielbiają historyjki siostry, co wyzwala w niej dodatkowe pokłady wyobraźni. Dokąd ją to zaprowadzi?
Seria o „Frigielu i Fluffym” to fascynująca opowieść o przyjaźni i ciekawości świata, której akcja toczy się w uniwersum Miecrafta. W wiosce Lanniel święto trwa w najlepsze, gdy nagle nad dachami domów zjawia się ogromny czarny smok. Ernald, dziadek Frigiela, postanawia ruszyć do walki z potworem. Tuż przed tym powierza chłopcu tajemniczą czarną skrzynię, każąc chłopakowi obiecać, że zaniesie ją jego przyjacielowi Valmarowi do miasta Puaba. Frigiel wpada w wir nieoczekiwanej przygody – wyrusza w drogę, nie mając pojęcia, że niesie ze sobą jeden z najbardziej poszukiwanych przedmiotów na świecie, którego pożąda straszny mag Askar. Ten zaś zbiegł niedawno z więzienia w Odległych Lądach…
To kolejna część ulubionej serii dziewczyn! Tym razem Emi i Tajny Klub Superdziewczyn marzy o dołączeniu do zagadkowej Polarnej Wyprawy. Przyjaciele zrobią wszystko, aby stać się częścią ekspedycji, która wyruszy w góry jeździć na nartach i spędzać czas z psami husky. Czekają ich niezwykłe przygody i mnóstwo sportowych atrakcji: nocleg na śniegu w tipi, jazda w prawdziwym psim zaprzęgu i pasowanie na polarników! Kolejna tajna misja przyniesie nowe przyjaźnie i udowodni, że dla paczki nie ma rzeczy niemożliwych.
Adela jest przemiłą klaczą, która urodziła się z rogiem na głowie. Mimo tego rzucającego się w oczy defektu wiedzie spokojne życie w pełnym dziwnych zwierząt gospodarstwie Norberta Dobromiłego. Między nami mówiąc, On i jego córka są szczęściarzami jakich mało – wygrali nawet główną nagrodę na loterii! Wkrótce wszyscy zaczynają podejrzewać, że to Adela jest sprawczynią wszystkich szczęśliwych wypadków w gospodarstwie Dobromiłych. Ale czy to możliwe? Przecież jest tylko zwykłym koniem, który nawet nie wierzy w magię!
Dominika jest zbuntowaną nastolatką. Nie chce jechać na rodzinne wakacje z mamą, jej nowym partnerem i młodszym rodzeństwem. Decyduje się spędzić wakacje z tatą, który po powrocie z zagranicy zamieszkał pod miastem koło ośrodka turystycznego ze stadniną koni. Tata ciągle wyjeżdża służbowo, więc Dominika mieszka u wujostwa. Z nudów przyjmuje propozycję pracy przy półkoloniach na terenie ośrodka. Konie nie są dla niej atrakcją, jednak sympatię wzbudza w niej stara klacz Gloria. W jej towarzystwie świat wygląda przyjaźniej, a emocjonalne burze, które Dominika przeżywa w związku ze swoją sytuacją rodzinną, niejasnym związkiem z Mateuszem i pojawieniem się na horyzoncie przystojnego Dawida, a także intrygami dziewczyn z klubu jeździeckiego, wydają się znacznie bardziej znośne.
„Czarodzieje” to książka niezwykła. Napisana, by służyła jako przewodnik do szczęśliwego życia dla dzieci. Zawarto w niej wszystkie czarodziejskie przepisy na spełnianie marzeń. Jest to historia nastolatki, która dzięki pozytywnym myślom i konsekwentnej pracy, będąc zwykłym dzieckiem stała się czarodziejem. Jest to opowieść o kształtowaniu charakteru, odwadze podejmowania decyzji i konsekwencji w ich realizacji.
Klasyka brytyjskiej literatury dziecięcej: zbiór zwariowanych opowiadań o rodzinie, której wciąż zdarzają się nadprzyrodzone przygody. Harriet i Mark Armitage’owie wiodą życie zwyczajnego rodzeństwa z małego angielskiego miasteczka. Ale tylko przez sześć dni w tygodniu. Bo w poniedziałki… W poniedziałki muszą radzić sobie z czarownicami, duchami i goblinami. W ich ogrodzie pojawia się jednorożec, dom zostaje zarekwirowany na potrzeby młodych magików, w szafce na bieliznę z jaja wykluwa się gryf. Rodzice zmieniają się w biedronki, a młodszy brat – w słonia. Pod drzwiami czatują boginie zemsty, a guwernantka widmo odpytuje z niewidzialnych podręczników. Wszystko to za sprawą życzenia, które kiedyś wypowiedziała ich mama. Dzięki niemu z rodziną Armitage’ów nie będziecie się nudzić nigdy – nie tylko w poniedziałki.
Powyższe pozycje wybrała redakcja mamy-mamom.pl Opisy pochodzą ze stron wydawnictw.