Wybór zabawek jest dziś ogromny. Jak w tym gąszczu znaleźć coś odpowiedniego dla dziecka? Wybrałyśmy zabawki, które nie tylko pięknie wyglądają ale też są doskonałej jakości – są starannie wykonane i z dobrych materiałów, stymulują zmysły i aktywność dzieci oraz takie, które przede wszystkim pokochają sami zainteresowani – nasze maluszki. Zobaczcie nasze typy.
Udane dzieciństwo tylko z najlepszym przyjacielem
Pamiętacie swoją ukochaną przytulankę z dzieciństwa? Bardzo często zdarza się, że ulubiony pluszak zostaje z dzieckiem na długi czas, a maluszek niechętnie się z nim rozstaje. Dlaczego tak się dzieje? Taka zabawka-przytulanka zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji. Jest towarzyszem zabaw, ale też wsparciem w trudniejszych chwilach. Dzięki obecności zabawki-przytulanki malec odczuwa komfort – znajomy zapach, może się w każdej chwili przytulić, w razie czego znaleźć też potrzebne wsparcie w ukochanym pluszaku. Na co wobec tego zwrócić uwagę wybierając przytulankę dla dziecka? Dobrze, żeby miała neutralny lub jednolity kolor, była miękka w dotyku, posiadała przyciągające uwagę elementy takie jak uszy, łapki, ogonek. Ważnym elementem na pewno jest faktura – zabawka powinna być mięciutka, ale też fajnie, kiedy ma elementy z inną fakturą. Dobrze, gdy zabawki mają jeszcze dodatkową funkcję dźwiękową np. grzechotkę. Te dwie ostatnie cechy wpływają na rozwój zmysłu dotyku oraz słuchu, stymulując je.
Czas na poznawanie świata!
Zmysły dziecka rozwijają się stopniowo. To niezwykle ważne, aby dopasować zabawki do etapu, na którym jest dziecko.
- NOWORODEK – widzi to, co przed nim wyłącznie w czerni i bieli w bliskiej odległości
- DZIECKO 3 MIESIĘCZNE – zaczyna widzieć, rozpoznawać rodziców, kolory
- W 8. MIESIĄCU – obraz staje się bardziej klarowny, koordynacja ruchu oko-ręka
- DZIECKO 12 MIESIĘCZNE – widzi wyraźnie w kolorach, jednak w pełni rozwinięty wzrok osiąga w wieku 2 lat
Fantastycznym pomysłem jest także nadawanie imion zabawkom. Zobaczcie tę propozycję. C:MORE to aż 14 zabawek – zwierzaków. Każdy z nich jest małym indywidualistą – ma imię i niepowtarzalny wygląd. To kolekcja, która powstała w dbałości o rozwój psychomotoryczny stymulując zmysł wzroku, dotyku, słuchu.
Poznaję, doświadczam, nabywam nowe umiejętności i ćwiczę!
Kolejnym etapem w rozwoju maluszka jest angażowanie własnego ciała w poznawanie otaczającej go rzeczywistości. Dziecko rozwija swoje umiejętności poznawcze poprzez stymulujące kształty, faktury i dźwięki. Na tym etapie wybieramy zabawki o ciekawych kształtach, wyraźnie różnych fakturach i ruchomych elementach. To pobudza małą motorykę, ale także zachęca dziecko do aktywności. Pamiętajmy też, że podczas ząbkowania, takie zabawki pomagają stymulować pracę dziąseł.