-Reklama-Witaminy i minerały na Ceneo

Czy każdy szpital pobiera krew pępowinową?

Praktyka pobierania krwi pępowinowej podczas porodu i bankowania jej przez następne lata, staje się coraz powszechniejsza. Czy każdy szpital pobiera krew pępowinową? Jakich formalności należy dopełnić przed porodem, by pozyskać komórki macierzyste?

-Reklama-
Elektryczne szczoteczki do zębów - wybierz na Ceneo

Coraz częściej mówi się o możliwościach, jakie daje krew pępowinowa pobrana w porodzie. Zawiera ona komórki macierzyste, które posiadają ogromny potencjał w leczeniu wielu chorób, w tym: nowotworów, niedokrwistości czy zaburzeń odporności. Komórki macierzyste najczęściej wykorzystuje się do przeszczepów. Pobranie krwi pępowinowej podczas porodu i przechowywanie jej latami w specjalnym banku komórek macierzystych gwarantuje nam posiadanie takich komórek na własność, co w przypadku pojawienia się choroby u dziecka lub rodzeństwa może mieć ogromne znaczenie.

Czy każdy szpital pobiera krew pępowinową?

Decyzję o pobraniu krwi pępowinowej podczas porodu należy podjąć jeszcze przed rozwiązaniem, co pozwoli nam dopełnić wszystkich formalności. Szpitale położnicze nie pobierają krwi pępowinowej w standardzie, więc by tego dokonano, należy to wcześniej zgłosić w placówce, którą wybraliśmy do porodu.

Niektóre szpitale mają podpisaną umowę z firmami zewnętrznymi, które dokonują pobrania i zabezpieczenia materiału przy porodzie, a potem zajmują się jego przechowywaniem. Wtedy wszystkich procedur pilnuje już szpital, któremu zgłosiliśmy chęć pobrania krwi pępowinowej podczas porodu. Jeśli dany szpital nie ma takiej umowy, też można w nim pobrać krew pępowinową. Wówczas to rodzice, którzy wcześniej podpisali umowę z bankiem komórek macierzystych, jadąc do porodu dostarczają personelowi specjalny zestaw pobraniowy. Zestaw umożliwia precyzyjne i jak najbardziej sterylne pobranie krwi pępowinowej. W worku do pobrania znajduje się płyn, który zapobiega krzepnięciu krwi, a całość ma specjalny system szczelnego zamknięcia. Dokumentację wraz z workiem ze szpitala odbiera przedstawiciel banku komórek macierzystych, który dalej będzie przechowywać pobrany materiał w odpowiednich warunkach.

Zarówno pobranie krwi pępowinowej, jak i jej przechowywanie na wyłączność jest płatne. Rodzice decydujący się na bankowanie krwi pępowinowej muszą opłacać każdy rok przechowywania pobranego materiału.

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-
Kremy do twarzy na Ceneo.pl

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również