Książki dla małych dzieci – po co książki niemowlętom?
Dziecko powinno mieć kontakt z książkami już od najmłodszych lat. Dzisiejsza oferta wydawnicza obejmuje nawet książki dla niemowląt. Po co czytać i pokazywać takiemu maluchowi książeczki? Korzyści z oglądania i czytania jest wiele – w każdym wieku dziecka. Do najważniejszych zalet czytania z maluchem książek zaliczamy takie jak:
- stymulacja zmysłów (wzrok, dotyk, słuch)
- koordynacja wzrokowo-ruchowa
- rozbudzanie kreatywności
- rozbudzanie wyobraźni
- ćwiczenie spostrzegawczości
- ćwiczenie pamięci
- rozrywka
- rozbudzanie miłości do książek
- przybliżanie świata emocji (nazywanie uczuć)
- nauka (pierwsze słówka, odgłosy zwierząt, kolory itd.)
- tłumaczenie świata
- wspólne spędzanie czasu z rodzicem.
Dobra książka dla małego dziecka to taka, która nie tylko jest atrakcyjna dla malucha i wzbudza jego ciekawość, ale i potrafi na długo zająć czas. Dobre książeczki dla małych dzieci bywają atrakcyjniejsze niż zabawki. Warto już w niemowlętach zaszczepiać miłość do książek, bo czym skorupka za młodu nasiąknie…
Najlepsze książki dla małych dzieci
Rynek książek dla dzieci jest ogromny. Cieszy fakt, że wydawnictwa pamiętają o najmłodszych maluchach, które nie tylko nie potrafią czytać, ale nawet nie umieją często trzymać takiej książeczki i przewracać jej stron. Dlatego w przypadku książeczek dla maluchów, niezbędna jest współpraca z rodzicem, który przeczyta, objaśni, opowie, zainteresuje, przytrzyma.
W tym tygodniu nasza redakcja zrobiła przegląd książeczek dla najmłodszych. Zanurzyliśmy się w lekturze i zabawie na wiele godzin po to, by wybrać najciekawsze, najbardziej atrakcyjne, najbardziej pożyteczne dla maluchów pozycje. Oto najlepsze książki dla małych dzieci, w różnych kategoriach. Notujcie tytuły i zamawiajcie dla swoich pociech. Naprawdę warto!
KONTRASTOWE
Zaczynamy od książek dla niemowląt. Książeczki kontrastowe to prawdziwy hit. Sprawdziliśmy na redakcyjnym kilkumiesięcznym maluchu, który patrzył jak zahipnotyzowany na czarno-biało-czerwone obrazki. Ten rodzaj książeczek polecamy już dzieciom 3-miesięcznym, które jeszcze nie widzą ostro. Kontrast i proste kształty pozwalają im stymulować oczko i ćwiczyć koordynację ruchowo-wzrokową. W tej kategorii wyróżniliśmy:
Seria Aksjomat – Książeczka Kontrastowa. Do wyboru kilka tytułów: W domu, Zwierzęta, Dla Malucha
A w podróż i na spacer najlepiej wziąć wersję harmonijkową. Zmieści się nawet w kieszeni 🙂
Seria „Maluszek patrzy” od wydawnictwa Galaktyka. Do wyboru kilka rodzajów: Kształty, Kwiatki, Kołysanka, Groszki, Na plaży, Moja pierwsza książeczka.
PIERWSZE SŁOWA
Książeczki te stanowią najlepsze wsparcie w nauce mówienia, a najpierw rozumienia otaczającej rzeczywistości. W tych książeczkach znajdziemy najważniejsze słowa, od nauki których maluch powinien zaczynać. Książeczki tego rodzaju mogą być wykorzystywane do budowania historyjek w oparciu o obrazki, objaśniania zjawisk, które się z nimi wiążą. To obowiązkowa pozycja na półce malucha. W tej kategorii nasze serca podbiły:
Seria Aksjomat „Pierwsze słowa” w postaci małych książeczek o kieszonkowym wymiarze. Książeczki zawierają rzeczywiste zdjęcia, co jest dużym plusem, bo dziecko od razu poznaje prawdziwy wygląd owoców, warzyw, zwierząt, pojazdów czy zabawek.
Urzekła nas również nietypowa seria ALINKA wydawnictwa Tashka. To komplet książeczek o dziewczynce, która objaśnia otaczający świat przy pomocy prostych słów. Uproszczone ilustracje i kolorystyka to dodatkowe atuty. Seria dostępna w formie książeczek i harmonijki.
Bardzo nam się spodobała również kolekcja wydawnictwa Egmont „Akademia Mądrego Dziecka” i poszczególne części serii „Moje pierwsze 100…” : „Moje pierwsze 100 słów”, „Moje pierwsze 100 pojazdów”, „Moje pierwsze 100 zwierząt” i „Moje pierwsze 100 słów na wsi.” Książki są idealne, by razem z dzieckiem spędzić mnóstwo czasu. Dużą atrakcją są okienka do otwierania, które kryją dodatkowe obrazki. Te książki nigdy się nie znudzą!
NIETYPOWE FORMY
Nie ukrywamy, że kreatywność autorów tych książeczek nas zachwyciła. Oto przed nami pojawiły się książeczki w bardzo nietypowych formach (np. książeczki przestrzenne), dzięki czemu służą nie tylko do czytania i oglądania, ale również świetnej zabawy. Ten rodzaj książeczek ma dodatkowy atut – wywołuje interakcję z dzieckiem. Ono nie tylko słucha i patrzy, ale dotyka, przekręca, wyjmuje, wciska. Tyle możliwości!
Seria książeczek – pojazdów „Świat na kółkach” od wydawnictwa Aksjomat to dowód na to, że książka może być również pasjonującą zabawką. Książeczki w kształcie samochodów posiadają prawdziwe kółka!
„Pierwsze słowa” od Akademii Mądrego Dziecka wydawnictwa Egmont to przykład książeczek interaktywnych. W każdej z nich („W lesie”, „Młode zwierzęta”, „Strażacy”, ” W nocy”, „Moje ciało”) znajdują się elementy, które trzeba poruszyć, by odkryć coś nowego. Cudne to!
Seria przestrzennych książek od wydawnictwa Mamania to ciekawie powycinane w środku strony, które skrywają wiele niespodzianek. To ten rodzaj książeczek, które można oglądać bez końca. Seria zawiera m.in. tytuły: „Oto jest ogród”, „W drogę”, „Kto zjadł biedronkę?”. Każdy zachwycający.
Zwróciliśmy jeszcze uwagę na nietypowe książeczki wydawnictwa Babaryba. Każda strona książeczki jest dłuższa, co dodatkowo nawiązuje do treści. Otwieranie książeczki ćwiczy małe paluszki, a każda nowa strona to niespodzianka. W serii takie tytuły jak: „Już jadę”, „Duży czy mały”, „Ufo kuku”, „Super tata”.
RYMOWANKI
Książeczek z zabawnymi i edukacyjnymi wierszykami jest mnóstwo. To książeczki, które przydadzą się w każdym wieku malucha, a im więcej razy czytane, tym lepiej. Dzieci uwielbiają wierszyki i rymowane historyjki, szybko się ich uczą na pamięć, co dodatkowo stymuluje ich rozwój. Wybraliśmy dla Was naszym zdaniem najbardziej sympatyczne.
Pamiętacie kultowe rymowanki: „Idzie kominiarz po drabinie” lub „Ślimak, ślimak wystawi rogi”? Seria wydawnictwa Aksjomat świetnie Wam je przypomni!
Lubicie wierszyki z humorem? Seria od wydawnictwa Aksjomat opowiada o szalonych zwierzątkach: Kozie Róży, Papudze i Śwince. Świetnym uzupełnieniem są wspaniałe ilustracje.
Na poniższe tytuły warto zwrócić uwagę, szczególnie jeśli szukacie naprawdę niebanalnych książeczek. Seria wydawnictwa Zakamarki „Co wokoło” (Rymy, rytmy, dźwięki i obrazy) to objaśnianie świata wokół dziecka przy pomocy np. wyrazów dźwiękonaśladowczych. Ciekawa pozycja prosto ze Szwecji.
Krótkie opowiastki od wydawnictwa Skrzat, autorstwa Wiesława Drabika to gwarancja dobrej zabawy. Rytmiczne wierszyki i przyjemne historyjki to najlepszy początek przygody z książkami.
Szukacie pozycji dwujęzycznej? Sięgnijcie po kultowe „Kurczę Blade” Wandy Chotomskiej od Wydawnictwa Babaryba z dodatkowym tłumaczeniem na angielski. No i te wspaniałe ilustracje Edwarda Lutczyna! Naprawdę warto.
EDUKACYJNE
Jak nauczyć maluszka rozróżniać kolory i liczyć? Jak pokazać różnorodność świata i nauczyć dziecko dobrych manier? Najlepiej poprzez książeczki. W tej edukacyjnej kategorii brawa należą się poniższym tytułom.
Seria z gąską od wydawnictwa Galaktyka to objaśnianie świata na przykładzie głównej bohaterki. Gąska nazywa kolory, uczy liczyć, pokazuje na czym polegają codzienne obowiązki i jak dbać o higienę.
Mali Przyjaciele wydawnictwa Zielona Sowa wprowadzą maluchy w świat zwierząt, pokażą, że kot kotu nierówny a w zoo można spotkać oryginalnych mieszkańców. Najlepsze kompendium wiedzy o zwierzętach dla roczniaka. Na dodatek w ładnej formie.
Porozmawiajmy o emocjach. Najlepiej przy książkach z serii Emocje od wydawnictwa Zielona Sowa. Ich bohaterami są zwierzątka odczuwające różne uczucia.Te książki to dowód na to, że proste historyjki mogą traktować o bardzo poważnych sprawach na poziomie małego dziecka.
BAWIMY SIĘ!
Maluchy też mogą brać udział w zgadywankach i prostych ćwiczeniach. Są książeczki, które inspirują do takich rozwijających zabaw i warto wykorzystać ich potencjał do wspólnej zabawy z dzieckiem. Te tytuły idealnie się do tego nadają:
Seria „Co tu nie pasuje” wydawnictwa Nasza Księgarnia to książeczki kryjące w sobie zagadki typu: który obrazek jest inny niż wszystkie pozostałe? Książeczki ćwiczą spostrzegawczość i refleks malucha.
Poniższe książeczki od wydawnictwa Aksjomat – „Baba, Sowa, mówię pierwsze słowa” oraz „Chrum, miau, kwa! Maluch zwierzęta zna” to książeczki zawierające tzw. słownik obrazkowy. Dzięki temu maluch zapamięta lepiej nowe słowa i nauczy się je wiązać z obrazkami i sytuacjami. To inspiracja do pierwszych rozmów z maluchem.
Chcecie wspólnie poczytać z dzieckiem? Ta książka Wam to umożliwi. W treść tekstową wplecione są bowiem obrazki, które trzeba zastąpić słowami. Świetna okazja, by poznać dziecko z nowymi słówkami. „Jaś i Pusia. Zabawa” od wydawnictwa Martel poleca się do wspólnego czytania.
Czy książka może zastąpić tablet? Ta tak. „Kliknij mnie”autorstwa Saliny Yoon to interaktywna zabawa z książką. Choć książka nie mówi, nie rusza się i nie da się jej włączyć, można sprawić, że naprawdę zacznie działać… na wyobraźnię. A wszystko przy pomocy dziecka!
Zabawa dźwiękami? Idealnie! Ta książeczka dotrze do każdego maluszka, który jeszcze nie potrafi mówić, ale zaczyna naśladować rozmaite dźwięki. „Księga dźwięków” od wydawnictwa Dwie Siostry to niebanalna książeczka o niebanalnych dźwiękach. W serii jeszcze jest „Księga Ryków”. Tych książek nie da się oglądać w ciszy 🙂
KREATYWNE
Książeczki kreatywne tworzą pole dla wyobraźni dziecka. Pozwalają mu niejako samodzielnie tworzyć treść książki, budować historyjki, wymyślać zakończenia. Oto najfajniejsze pozycje w tej kategorii:
Seria szwedzkiego autorstwa od wydawnictwa Zakamarki obejmuje tytuły: Gdzie idziemy?, A dlaczego?, Jest tam kto?, Wymyśl coś. To przykład minimalizmu książkowego – w środku mało treści, za to treści angażującej wyobraźnię dziecka. Każda kolejna strona to zaskoczenie. Do tego ilustracje, które bywają niedopowiedziane – jakby czekały na dziecięce dokończenie tych historii.
Sam tytuł mówi wszystko: „To nie jest książka”. Choć ma taką formę, na próżno szukać w środku treści. Są tylko obrazy, i to niebanalne. Taką książkę można więc „czytać” na milion sposobów. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Tytuł wydany przez wydawnictwo Mamania.
Bardzo ciekawa propozycja to „Klapu Klap” od wydawnictwa Babaryba. Książka skupia się na dźwiękach, więc czytając ją z rodzicem, maluch ma szansę ćwiczyć swoją mowę. Przy okazji to książka, którą można opowiadać po swojemu. Zero reguł. Dzieci to lubią.
Moje dzieci uwielbiają ten rodzaj książek! Książki pt. „Auta” czy „W górach” od wydawnictwa Babaryba zawierają niezwykle szczegółowe ilustracje, na których dzieje się tak wiele! Można godzinami wpatrywać się w poszczególne karty książek i za każdym razem odnaleźć na nich coś nowego, co wcześniej nam umknęło. Potencjał książki warto wykorzystać w budowaniu historyjek w oparciu o ilustracje, zadawaniu pytań dziecku o szczegóły z obrazka, dopowiadaniu dalszego ciągu, wyszukiwaniu poszczególnych elementów.
„Wiosna na ulicy Czereśniowej” wydawnictwa Dwie Siostry to kolejna godna uwagi ksiązka obrazkowa. I tu znajdziemy barwne, zaskakujące i piękne ilustracje, które wręcz zachęcają do zadawania dziecku pytań i tworzenia własnych historii. W serii również pozostałe trzy pory roku.
OPOWIASTKI
Najlepsze książeczki na dobranoc. Takie, które niosą za sobą przesłanie, mają sympatycznych bohaterów i ciekawe historyjki. Można je zabrać w podróż i czytać, gdy maluch się nudzi. W tej kategorii na wyróżnienie zasługują:
Ekologiczne książki z serii Blisko natury od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Poza tym, że książeczki opowiadają ciekawe historyjki o życiu zwierząt, są wykonane w 100% na kartonie z recyklingu i drukowane ekologicznymi farbami. Bliżej natury być nie można. Wow!
Azorek może stać się szybko ulubionym bohaterem Twojego dziecka. Ten sympatyczny psiak ma wielu przyjaciół i super przygody. W serii o Azorku kilka części. Wszystkie opowiadania o Azorku zostały wydane przez wydawnictwo Martel.
Inną ciekawą historią do czytania jest opowiadanie „Karmelek ” Marty Guśniowskiej (wydawnictwo Tashka). To rymowana bajka, ale jakże sympatyczna. Tak, jak jej bohater – kundelek Karmelek. Polecamy!
Piękna i mądra treść, wspaniałe ilustracje – to kwintesencja książki pt. „Trzymaj mnie mocno” Jane Chapman (Zielona Sowa). Jeśli chcesz dla swojego dziecka książki o najważniejszych w życiu wartościach, sięgaj po tego typu pozycje. Świetnie się czyta i cudnie ogląda.
Trudno sobie wyobrazić dzieciństwo bez kołysanek. Jeśli marzysz, by swojemu maluszkowi śpiewać kołysanki z własnego dzieciństwa, zajrzyj do tej książki. Znajdziesz tam słowa najbardziej popularnych usypianek, a jeśli nie pamiętasz melodii – w komplecie również płyta z nagraniami popularnych wykonawców. „Kołysanki naszego dzieciństwa” wydawnictwa Martel to cudowna podróż w czasie dla każdego rodzica.