Apteczka dla noworodka potrzebna jest każdym świeżo upieczonym rodzicom. Poza ubrankami, akcesoriami pielęgnacyjnymi czy sprzętami takimi jak wózek czy łóżeczko, w pierwszych dniach dziecka mogą przydać się również lekarstwa. Te podstawowe można nabyć bez recepty, więc warto odwiedzić aptekę jeszcze przed porodem, by w razie potrzeby mieć je pod ręką i tym samym zaoszczędzić czas i stres na szukanie. Oto jak powinna wyglądać wyprawka dla dziecka, prosto z apteki.
Apteczka dla noworodka – co powinno się w niej znaleźć?
Płyn odkażający lub płatki odkażające (nasączone spirytusem) – niezbędne są do przemywania pępuszka, ale przydadzą się też w sytuacji, gdy maluch się skaleczy np. zadrapie się mocno paznokciem.
Maść na odparzenia – warto nabyć maść, która ma działanie przeciwdziałające pojawianiu się odparzeń, ale także taką, która je łagodzi, jeśli już wystąpią.
Jałowe gaziki – przydadzą się do przemywania nie tylko pępka, ale również mycia oczu czy uszu maluszka. Najlepsze są te niewielkich rozmiarów np. 7 x 7 cm, pakowane osobno.
Plastry z opatrunkiem – warto mieć zawsze pod ręką. Trzeba tylko zwrócić uwagę, by wybrać takie o niezbyt silnym przylepcu, który łatwo odchodzi od skóry. Nie kupujmy plastrów wodoodpornych, które nie przepuszczają powietrza.
Środek przeciwgorączkowy – apteczka dla noworodka powinna również zawierać środek na bazie paracetamolu i ibuprofenu. Pierwszy działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, drugi ma również działanie przeciwzapalne. Często zalecane jest naprzemienne podawanie tych lekarstw dziecku.
Czopki glicerynowe – zwykłe czopki glicerynowe mogą pomóc uporać się z zatwardzeniem u dziecka. W aptece wybierz jak najmniejszy rozmiar, przeznaczony dla niemowląt.
Środek na kolki – w aptekach jest tego duży wybór. Środki na kolki zwykle występują w postaci kropel lub czopków. Apteczkę można uzupełnić o herbatkę antykolkową dla niemowląt.
Wapno – dla dzieci musi mieć postać płynną – w syropie. Wapno bywa ratunkiem, gdy u dziecka wystąpi reakcja alergiczna np. na podane mleko czy użyty kosmetyk.
Elektrolity – zwykle mają postać sproszkowaną, którą rozrabia się z wodą. Płyn taki przeciwdziała odwodnieniu malucha, jeśli miałby biegunkę. Pamiętaj, że im mniejsze dziecko, tym szybciej się odwadnia, dlatego płyny z elektrolitami to najlepszy sposób na uzupełnienie powstałych u malucha niedoborów.
Sól fizjologiczna – sprzedawana jest w ampułkach. Na początek przyda się ok. 20 ampułek. Sól ma szerokie zastosowanie. Można nawilżać nią nosek dziecka i przemywać oczy. Sól sprawdza się również jako wkład do nebulizatora.
Witamina D i K – ich przyjmowanie zalecą noworodkowi jeszcze pediatrzy w szpitalu położniczym, dlatego na pewno okażą się przydatne. Witaminy mogą mieć formę kapsułek z wyciskaną zawartością lub kropli. Istnieją też kompleksy witaminowe, które zaspokajają zapotrzebowanie noworodka na witaminę K i D jednocześnie.
Woda morska do nosa – to bezpieczny środek na katarek u malucha. Służy do nawilżania błon śluzowych. Kupując wodę, należy wybrać taką przeznaczoną dla noworodków.
Maść majerankowa – to bardzo łagodna maść, która może przynieść ulgę zakatarzonemu maluchowi. Smaruje się nią skórę pod noskiem dziecka.
Maść rozgrzewająca – w aptekach znajdziemy bardzo łagodne środki tego typu, ale też te silniejsze – przeznaczone dla starszych dzieci. Na początek wybierzmy te najbardziej delikatne.
Żel na ząbkowanie – ten przyda się nieco później, choć tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy niemowlę będzie cierpiało z powodu wyrzynających się ząbków. Warto być przygotowanym.
Środek na pleśniawki – pleśniawki to częsta przypadłość noworodków. Do ich zwalczania stosuje się różne smarowidła lub spraye. Muszą one być jednak dedykowane małym dzieciom.
Witamina C dla dziecka – witamina C nie tylko wspomaga leczenie pleśniawek, ale również uzupełnia dietę dziecka, wzmacniając jego układ odpornościowy. Witamina C dla niemowląt ma postać kropli.
Termometr – to akcesorium dobrze jest kupić w aptece i wydać na niego więcej niż kilkanaście złotych. Najdokładniejsze termometry to te douszne. Wybieraj sprawdzone marki.
Zobacz jeszcze:
Jak powinna wyglądać wyprawka dla dziecka? Odpowiada położna