-Reklama-

W ciąży u dentysty

Dlaczego przed zajściem w ciążę warto udać się do dentysty? Czy to prawda, że leczenie zęba w ciąży musi odbywać się bez znieczulenia? Na te i inne pytania dotyczące zębów i ich leczenia w ciąży odpowiedzi znajdziecie w tym tekście.

-Reklama-

 

Czy stan zębów ma wpływ na płodność kobiety?

To zaskakujące odkrycie zostało ogłoszone przez helsińskich uczonych, którzy udowodnili w swoich badaniach, że obecność bakterii związanych z zapaleniem przyzębia i chorób dziąseł może opóźnić zajście w ciążę. Podczas badań okazało się, że u większości kobiet starających się bezskutecznie od roku o dziecko wykryto Porphyromonas gingivalis patogen – czyli bakterie odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych zębów i dziąseł. To właśnie te patogeny miały stanowić poważną przeszkodę w zajściu w ciążę.

Dlaczego przed planowaną ciążą warto udać się do dentysty?

Jednym z powodów, dla których warto udać się do dentysty jeszcze przed ciążą, jest m.in. wniosek jaki na podstawie swoich badań wysnuli helsińscy uczeni, czyli wyeliminowanie czynnika obniżającego płodność. Ale są też inne powody. Ponieważ skomplikowane zabiegi stomatologiczne wiążą się z pewnymi ograniczeniami dla ciężarnych, lepiej je wykonać wcześniej – zanim się zajdzie w ciążę, póki wszystko jest dozwolone i bez przeszkód można leczyć zęby również antybiotykiem. Inna sprawa, że w ciąży szybciej psują się zęby, dlatego osłabione i niewyleczone przed ciążą, mogą być w ciąży źródłem wielu przykrych dolegliwości. Jak wiadomo, stan zębów istotnie wpływa na cały organizm, dlatego niewyleczone zęby to ryzyko m. in. stanów zapalnych, które w najgorszym wypadku mogą być realnym zagrożeniem dla ciąży.

Dlaczego w ciąży zęby częściej się psują?

W ciąży kobiecy organizm musi pracować za dwoje, dlatego ma prawo być osłabiony. U ciężarnych łatwiej o stany zapalne, także przyzębia i dziąseł. Do czynników, które mają na to wpływ, dochodzi również stres przyszłej mamy i szalejące hormony. Na skutek mdłości może dojść do zwiększonej obecności kwasów żołądkowych w jamie ustnej, które niszczą szkliwo. Swoje robi również  bogata w cukry dieta.

Czy w ciąży można leczyć zęby?

Można, a nawet trzeba je leczyć, bo ich zaniedbanie może mieć gorsze konsekwencje dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka. Najbezpieczniejszym momentem na leczenie zębów jest drugi trymestr ciąży, gdy podstawowe narządy dziecka są już wykształcone a ryzyko przedwczesnego porodu minimalne. Jeśli więc planujesz zabieg u stomatologa, poczekaj do czwartego miesiąca ciąży. Jednak, jeśli odczuwasz ból zęba czy dziąseł, nie wolno ci zwlekać z pójściem do stomatologa, nawet jeśli jest to pierwszy trymestr. W trzecim trymestrze ciąży najbardziej uciążliwym może być samo leżenie na fotelu dentystycznym, ale i takie niedogodności da się znieść dla dobra dziecka.
Istnieją też zabiegi dentystyczne bezwzględnie zakazane w ciąży. Są to: dłutowanie zatrzymanych ósemek, zakładanie implantów zębów, wybielanie czy podawanie fluoru.

Prześwietlenie zęba w ciąży – bezpieczne?

Ogólnie nie zaleca się robienia prześwietlenia RTG w czasie ciąży, ale są wyjątki, gdy takie badanie jest konieczne i się je wykonuje. Prześwietlenie zęba w ciąży się zdarza wielu przyszłym mamom i z pewnością większość z nich nie odczuła żadnych negatywnych konsekwencji tego badania. Postęp w technologii RTG jest znaczący i dziś ryzyko jakichkolwiek powikłań po badaniu jest minimalne, a według wielu radiologów rentgen zęba w ciąży jest wręcz zupełnie bezpieczny, bo dawka promieniowania wykorzystywana w tym badaniu jest zbyt mała, by stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia.

Znieczulenie zęba a ciąża

W ciąży można poddać się znieczuleniu dentystycznemu. Stomatolog z pewnością dobierze jak najbardziej łagodny środek i poda jego minimalną ilość, tylko tyle by pacjentka nie czuła bólu. W stomatologii coraz częściej stosuje się lidokainę, czyli środek znieczulający w sprayu czy żelu, który nie przenika do łożyska i tym samym nie zagraża zdrowiu dziecka.

Czy w ciąży można wyrywać zęby?

Jeśli to konieczne, bo np. ząb jest popsuty i stanowi ryzyko dla zdrowia, nie można zwlekać z jego usunięciem do czasu po urodzeniu dziecka. W takiej sytuacji zawsze wybiera się mniejsze zło, a w tym przypadku jest to ekstrakcja zęba. Czasem dentysta próbuje zaleczyć ząb, jeśli pacjentka jest w pierwszym trymestrze i tym samym odwlec zabieg usunięcia do drugiego trymestru, który jest obarczony mniejszym ryzykiem. W pierwszym trymestrze może dojść do obfitego krwawienia, a i samo znieczulenie stosowane przy ekstrakcji może przeniknąć przez łożysko do dziecka, co na tym etapie mogłoby mieć poważne konsekwencje.

W ciąży u dentysty – o czym pamiętać?

  • Zawsze informuj stomatologa, że jesteś w ciąży, nawet jeśli tylko podejrzewasz u siebie ten stan.
  • Zawsze informuj stomatologa, jakie bierzesz leki.
  • Jeśli masz zaplanowane zabiegi stomatologiczne, które mogą poczekać np. założenie aparatu na zęby, piaskowanie, wybielanie, usunięcie ósemek itd. lepiej odłożyć je w czasie, gdy już urodzisz.
  • Leczenie zębów wykonuj w sprawdzonych gabinetach, u lekarzy z doświadczeniem i renomą.
  • Jeśli masz obawy dotyczące zabiegu, skonsultuj się ze swoim ginekologiem prowadzącym ciążę.

 

Zobacz jeszcze:

Lista rzeczy zakazanych w ciąży

 

autor: Sylwia
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również