Za nami prawie rok funkcjonowania programu 500+, więc zaczęły się pierwsze podsumowania i wyciąganie wniosków. Raport z ostatniego roku zostanie wkrótce upubliczniony. To jednak nie wszystko. Minister Elżbieta Rafalska zapowiada, że niektóre przepisy dot. programu 500+ zostaną doprecyzowane, a co za tym idzie – będą miały wpływ na sytuację wielu rodzin korzystających do tej pory z tego świadczenia. Intencją rządu jest zapobieżenie wyłudzaniu pieniędzy z tego programu.
Jakie zmiany w programie 500+ nas czekają? Kogo będą dotyczyć?
- Samotnie wychowujący dzieci
Obecnie nie ma możliwości weryfikacji, czy osoba pobierająca pieniądze z programu 500+ na pierwsze dziecko jest rzeczywiście samotnym rodzicem, czy jednak żyje w nieformalnym związku. Istnieje więc ryzyko, że świadczenie pobierają rodzice, którzy zatajają fakt, że do ich domowego budżetu dokłada się jeszcze jedna osoba. Intencją ministerstwa jest więc zmiana przepisów, by wykluczyć takie sytuacje. Samotny rodzic ma być sprawdzany, czy wystąpił o alimenty wobec drugiego rodzica. Potwierdzenie tego faktu uprawnia go do ubiegania się świadczenie. W innym przypadku jego wniosek o 500+ na pierwsze dziecko zostanie odrzucony.
- Osoby zaniżające dochód
To kolejny problem, który wyniknął z przepisów. Często słyszeliśmy o sytuacjach, gdy jeden z rodziców starający się o świadczenie na pierwsze dziecko, specjalnie zwalniał się z pracy i zatrudniał ponownie z niższą płacą tylko po to, by oficjalnie wykazać mniejszy dochód. Taki „ruch” stawał się dla wielu opłacalny. Minister Rafalska chce przeciwdziałać temu procederowi i zapowiada uszczelnienie przepisów. Szczegółów na razie nie znamy.
- Osoby na ryczałcie
Tu zmiana ma dotknąć osoby płacące podatek ryczałtowy, które często wykazują bardzo niski dochód lub jego brak, co w konsekwencji ma wpływ na przyznawanie im świadczenia 500+ na pierwsze dziecko. Ministerstwo zapowiada wprowadzenie zasady „jest przychód, są dochody”.
Poza powyższymi zmianami, ma pojawić się także ta, która pozwoli ujednolicić terminy składania wniosków o świadczenia rodzinne i wychowawcze, by okres zasiłkowy był wszędzie taki sam. Inną kwestią, którą podnosi Minister Rafalska jest waloryzacja świadczeń rodzinnych. W grę wchodzi zmiana wysokości niektórych świadczeń, o czym ma decydować rząd.
Zobacz jeszcze:
Autor: iguana
foto: pixabay.com