-Reklama-

9 życiowych umiejętności, które powinno posiadać dziecko

Sprawdź, czego nauczyć dziecko, by potem miało łatwiej w życiu. Oto lista najbardziej potrzebnych umiejętności w życiu każdego człowieka.

-Reklama-

Jest takie powiedzenie: „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Dużo w nim prawdy. Umiejętności, które nabyliśmy jako dzieci są uniwersalne i często przydają się nam w życiu dorosłym. Poza typowymi  związanymi z edukacją szkolną jak: pisanie, czytanie czy liczenie, istnieje kilka takich życiowych umiejętności, których my, a nie szkoła powinniśmy nauczyć swoje dzieci. Dzięki temu, będą miały potem łatwiej stawić czoła dorosłości, która w przyszłości na nie czeka.

Czego nauczyć dziecko – 9 życiowych umiejętności, które powinno posiadać dziecko

  • Udzielanie pierwszej pomocy

Nawet nie wiesz, jak bardzo potrzebna jest ta umiejętność w życiu dziecka. Dzieci to istoty działające impulsywnie, spontanicznie, nie myślące o konsekwencjach swojego działania, dlatego są bardziej odważne w udzielaniu pomocy. A tej pomocy mogą potrzebować nie tylko dla siebie, ale też dla kolegów, a nawet i ciebie. W końcu wielokrotnie w mediach słyszymy o dzieciach ratujących życie dorosłych osób. Poświęć zatem trochę czasu na naukę udzielania pierwszej pomocy i pokaż dziecku, co robić w razie wypadku.

  • Pływanie

Pływanie to jedna z najważniejszych umiejętności w życiu. To jak jazda na rowerze – raz się nauczysz i nigdy nie zapomnisz. Woda to środowisko, w którym dzieci czują się bardzo dobrze. Wykorzystaj to, póki nie ma w twoim synu czy córce lęku związanego z wodną zabawą. Taka nauka to będzie dla dziecka fajna przygoda, która później może zaprocentować nawet uratowaniem życia. Sobie lub innym.

  • Przetrwanie w trudnych okolicznościach

Choć nauka przetrwania może wydawać się twojemu dziecko niepotrzebna (oby tak było), nie przewidzisz, co go spotka w życiu. Ucząc dziecko orientacji w terenie, możliwości przetrwania samotnej nocy poza domem, szukania i wzywania pomocy, zachowania się w obliczu niebezpieczeństwa, nie uczysz go tylko przetrwania, ale także budujesz jego pewność siebie i niezależność. No i taka nauka może być dla was świetną przygodą!

  • Zarządzanie pieniędzmi

Już od małego warto uczyć dziecka szacunku do pieniędzy oraz umiejętności oszczędzania. Dzieci powinny znać wartość pieniądza i umiejętnie go wydatkować, bo taka nauka na pewno nie pójdzie w las. Jeśli twoja pociecha nauczy się gospodarować nawet małymi środkami, w dorosłym życiu będzie potrafiła zapanować nad swoim budżetem i szanować to, co posiada. Pamiętaj, że wraz z szacunkiem do pieniądza uczysz dziecko również szacunku do pracy, która pozwala go zarobić. To jak? Czas na kieszonkowe?

  • Samoobrona

Pod tym pojęciem nie kryje się tylko umiejętność siłowego stawienia oporu w przypadku ataku przemocy. Chodzi tu bardziej o radzenie sobie z przykrymi dla dziecka sytuacjami, gdy jest w jakikolwiek sposób atakowane, obrażane. Od małego ucz dziecko, jak ma sobie radzić w kontakcie z osobami, które mu dokuczają i jak bronić się przed fizycznym atakiem. Dziecko powinno wiedzieć, jak zachować się w obliczu zagrożenia i gdzie szukać pomocy. Warto zadbać o działanie prewencyjne i nauczyć swoją pociechę, jak unikać niebezpiecznych sytuacji i jak chronić siebie i innych, by nie paść ofiarą jakiejkolwiek przemocy.

  • Sprzątanie

Nawet jeśli wydaje ci się, że twoje dziecko poproszone o pomoc, bardziej utrudni niż ułatwi ci życie, nie wyręczaj go we wszystkim. Dziecko powinno wiedzieć, że każdy człowiek posiada obowiązki. To go uczy odpowiedzialności, systematyczności i pracowitości. A sama nauka sprzątania może być na początku tylko zabawą w sprzątanie. Dzięki temu nie będzie to dla  malucha przykry obowiązek,a ciekawe zajęcie przynoszące widoczne efekty. No i pomyśl o dorosłości swojej pociechy. Chyba lepiej, by porządek i czystość nie były jej obce.

  • Gotowanie

Z pewnością nie nauczysz tego dwulatka, ale podstawy gotowania warto przekazywać już przedszkolakowi. Dostosowanie poziomu tej kulinarnej edukacji do wieku to warunek efektywnej i bezpiecznej nauki gotowania. Możesz zacząć od asystowania dziecka przy przyrządzaniu posiłków, potem przejść do proszenia o pomoc w wykonywaniu prostych czynności np. mieszania, wsypywania, wyrabiania ciasta, a na końcu wprowadzić etap krojenia czy obróbki termicznej. Dzięki temu nie tylko nauczysz dziecko podstaw gotowania, ale przede wszystkim sprawisz, że to polubi i będzie bardziej zaradne.

  • Dbanie o higienę

Warto wykształcić w dziecku potrzebę utrzymywania higieny na najwyższym poziomie. Od samego początku zamiast pobłażać i odpuszczać codzienne mycie zębów czy kąpiel, robić to dla samej rutyny, by było to stałym elementem każdego dnia. Z czasem należy nauczyć dziecku dbać o swoją czystość w większym zakresie ucząc je np. prać, zmieniać samodzielnie ubrania, myć głowę, obcinać paznokcie czy robić sobie fryzurę. Dobrze jest też wykształcić w dziecku gust modowy i ubierać je w schludny i spójny sposób. Dbałość o wygląd i higienę zostaje w człowieku na zawsze, a jak wiadomo osoby, które przywiązują do tego dużą wagę, mają łatwiej nie tylko w kontaktach międzyludzkich, ale także na płaszczyźnie zawodowej.

  • Zarządzanie czasem

Czas to pojęcie trudne dla każdego dziecka. Często się mówi, że dzieci nie mają poczucia czasu i nie wiedzą ile to jest kilka minut czy kilka godzin. W tej umiejętności nie chodzi jednak o naukę czasu, a zarządzanie nim w efektywny i zorganizowany sposób. Dziecko powinno potrafić zaplanować sobie wolny czas lub czas na obowiązki i wykorzystywać dany moment na te czynności jak najbardziej efektywnie. Układanie czynności według priorytetu ich wykonania nauczy nasze pociechy właściwej organizacji.

 

Zobacz jeszcze:

 

50 rzeczy, których warto nauczyć córkę
autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również