Przygotowując się do poczęcia, przyszli rodzice często koncentrują się na aspektach, które wydają się najbardziej oczywiste, takich jak np. finanse czy idealny czas. Jednak istnieje wiele mniej oczywistych, a równie ważnych rzeczy, o których warto wiedzieć. Na dodatek masz wpływ na każdą z nich!
6 RZECZY, KTÓRYCH MOGŁAŚ NIE WIEDZIEĆ PRZED POCZĘCIEM
1. Cholina odgrywa znaczącą rolę w ochronie przed uszkodzeniami DNA
Cholina jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który odgrywa ważną rolę w zdrowiu mózgu i układu nerwowego. Jest to szczególnie istotne w okresie przed ciążą, gdyż zdrowie matki oraz odpowiednie przygotowanie organizmu mają kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. Suplementacja choliną przed ciążą i w jej trakcie może być korzystna, bo wspomaga zdrowy rozwój płodu (szczególnie mózg i układ nerwowy), ale również zmniejsza ryzyko wad wrodzonych i zaburzeń neurologicznych u dziecka. Wyniki badań wskazują na znaczącą rolę choliny w ochronie przed uszkodzeniami DNA1,2,3 oraz w prawidłowym funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego, w tym struktur odpowiedzialnych za pamięć2,4.
2. Cynk wspiera kobiecą płodność
Cynk wspiera utrzymane prawidłowej płodności i funkcji rozrodczych. Wyniki badań wskazują, że pierwiastek ten jest ważny dla procesów zaangażowanych we wzrost żeńskich komórek rozrodczych, płodność i przebieg ciąży. Odpowiednia podaż cynku w diecie jest niezbędna do właściwego uformowania się komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia, wpływa na jej dojrzewanie i jakość. Podaż cynku przed zapłodnieniem jest również ważna dla procesu podziału i różnicowania zarodka, a także rozwoju płodu, w tym jego kończyn oraz cewy nerwowej.
3. Suplementacja kwasem foliowym to obowiązkowa profilaktyka wad cewy nerwowej u dziecka
Kwas foliowy, znany również jako witamina B9 odgrywa kluczową rolę w zdrowiu kobiet planujących ciążę i ich przyszłych dzieci. Regularne przyjmowanie kwasu foliowego przed zajściem w ciążę i w pierwszych miesiącach ciąży może pomóc w zapobieganiu wadom cewy nerwowej i zapewnić prawidłowy rozwój płodu. Oprócz tego, witamina ta jest niezbędna do prawidłowej produkcji czerwonych krwinek. Zaleca się, aby kobiety planujące ciążę zaczęły przyjmować suplement kwasu foliowego przynajmniej 12 tygodni przed zajściem w ciążę, a potem kontynuowały jego stosowanie. To właśnie w ciągu pierwszego miesiąca ciąży dochodzi do zamknięcia cewy nerwowej płodu.
4. Jod pomaga w prawidłowej produkcji hormonów oraz funkcjonowaniu tarczycy
Jod jest niezwykle ważnym składnikiem odżywczym, szczególnie w kontekście zdrowia kobiet w ciąży i planujących ciążę. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, która produkuje hormony potrzebne do rozwoju mózgu i układu nerwowego płodu, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Spożywanie jodu w odpowiedniej ilości to wsparcie dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka, również w przyszłości.
5. Witamina D wzmacnia organizm mamy przed ciążą
Witamina D odgrywa istotną rolę w zdrowiu ogólnym, a jej odpowiednie spożycie jest ważne zarówno przed ciążą, jak i w trakcie ciąży. Przed ciążą ważne jest, aby matka miała odpowiednią gospodarkę wapniowo-fosforanową, ponieważ zapotrzebowanie na te składniki wzrasta w trakcie ciąży. Odpowiednie stężenie witaminy D w diecie może pomóc w zapewnieniu zdrowego rozwoju kości u matki i u płodu. Ponadto witamina D odgrywa rolę w regulacji pracy układu immunologicznego, co ma szczególne znaczenie np. w trakcie sezonowych niedyspozycji.
Czy wiesz, że wszystkie powyższe składniki znajdziesz w suplemencie diety Prenatal Primo? Został on przygotowany dla kobiet specjalnie na etap przedkoncepcyjny i w czasie zapłodnienia.
Prenatal Primo jest suplementem diety. Prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin, składników mineralnych, a suplementacja powinna być stosowana wyłącznie jako uzupełnienie niedoborowej diety. Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.
6. Tata ma wpływ nie tylko na poczęcie!
Rola ojca nie sprowadza się tylko do poczęcia. Mało osób zdaje sobie sprawę, że kondycja zdrowotna taty wpływa również na przebieg ciąży i jej rozwój. Jeszcze przed poczęciem przyszły ojciec musi zadbać o te parametry zdrowotne, które wpływają na jego płodność oraz funkcje rozrodcze. Odpowiednie przygotowanie organizmu do poczęcia ma wpływ nie tylko na powodzenie tego procesu, ale również na sam etap rozwoju zarodka. W świetle najnowszych badań, jakość plemników, w tym zmiany w strukturze DNA, wpływają na utrzymanie ciąży5, a prawidłowa struktura informacji genetycznej w plemnikach (integralność DNA) jest niezbędna dla rozwoju zarodka6. Najlepszą inwestycją jest zadbanie o siebie i swoją dietę, w tym m.in. przyjmowanie właściwych suplementów diety skrojonych pod potrzeby przyszłego taty. Kompleksowym wsparciem jest np. Nucleox Primo – suplement diety, który zawiera m.in.:
- NAC (N-Acetylo-L-Cysteina), która poprzez działanie antyoksydacyjne, wpływa na integralność DNA plemników, a tym samym na płodność i funkcje rozrodcze u mężczyzny.6
- Cholina, która jest niezbędnym składnikiem w procesie dojrzewania plemników i mającym znaczenie dla ich ruchliwości.7
- Cynk, który jest ważny dla prawidłowej struktury DNA plemnika, pomaga w utrzymaniu prawidłowych parametrów płodności i funkcji rozrodczych, odpowiedniego poziomu testosteronu.
- Foliany i antyoksydanty, które są ważne dla jakości nasienia.
Nucleox Primo jest suplementem diety. Prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin, składników mineralnych, a suplementacja powinna być stosowana wyłącznie jako uzupełnienie niedoborowej diety. Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.
Przypisy:
1Zeisel SH. Dietary choline deficiency causes DNA strand breaks and alters epigenetic marks on DNA and histones. Mutat Res Mol Mech Mutagen. 2012 May 1;733(1–2):34–8.
2Shaw GM, Carmichael SL, Yang W, Selvin S, Schaffer DM. Periconceptional dietary intake of choline and betaine and neural tube defects in offspring. Am J Epidemiol. 2004;160(2):102–9.
3Zeisel SH. Nutrition in pregnancy: the argument for including a source of choline. Int J Womens Health. 2013;5:193–9.
4Zeisel SH. Choline: Needed for Normal Development of Memory. J Am Coll Nutr. 2000;19(February):528S-531S.
5ESHRE. Recurrent pregnancy loss. Guideline of the European Society of Human Reproduction and Embryology. Eur Soc Hum Reprod Embryol. 2017;20(November):0–153.
6Agarwal A, Majzoub A, Baskaran S, Selvam MKP, Cho CL, Henkel R, et al. Sperm DNA fragmentation: A new guideline for clinicians. World J Mens Health. 2020;38(4):412–71.
7Lazaros L, Xita N, Hatzi E, Kaponis A, Makrydimas G, Takenaka A, et al. Phosphatidylethanolamine N-methyltransferase and choline dehydrogenase gene polymorphisms are associated with human sperm concentration. Asian J Androl [Internet]. 2012 Sep [cited 2022 Mar 22];14(5):778–83
Artykuł sponsorowany
Komentarze