-Reklama-

300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego dziecka!

Zapewne słyszeliście o ostatnim pomyśle rządzących, jakim jest dofinansowanie do wyprawki szkolnej. Jeśli rząd dotrzyma słowa, już w sierpniu tego roku każdy rodzic otrzyma 300 zł na wyprawkę swojego dziecka.

-Reklama-

Szumnie zapowiadana rządowa wyprawka 300+ powoli staje się faktem. Właśnie ogłoszono, że program zostanie zainicjowany we wrześniu br. To oznacza, że nowy rok szkolny rodzice rozpoczną z nieco zasobniejszym portfelem, który pozwoli im w pełni wyposażyć swoje dzieci do szkoły.

Wyprawka 300+. Co to takiego?

Wyprawka 300+ to wsparcie dla uczniów, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia. To świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł, wypłacane raz w roku (w sierpniu). To rodzice zdecydują, jakie wydatki szkolne pokryją z tej kwoty.

Kto dostanie 300 zł na wyprawkę?

Według rządu, dotację na wyprawkę dostanie każdy rodzic na każde dziecko do 18. roku życia uczące się. Oznacza to, że nie będzie tu kryterium dochodowego i wsparcie otrzymają wszyscy rodzice, którzy złożą wniosek o 300+.

Świadczenie będzie przysługiwać zarówno rodzicom biologicznym, jak i opiekunom dzieci. Ustawa dopuszcza wypłacanie świadczenia dzieciom do 20. roku żcyia, jeśli dziecko kontynuuje edukację rozpoczętą w danej szkole przed ukończeniem 18. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych (stopień umiarkowany lub znaczny), świadzenie będzie wypłacane do 24. roku życia.

Od kiedy ruszy przyjmowanie wniosków wyprawka 300+?

Nie została podana jeszcze konkretna informacja o terminie przyjmowania wniosków oraz sposobu ich składania. Na ten moment wiemy tylko tyle, że program wyprawka 300+ ma ruszyć jeszcze w tym roku, a pierwsze wnioski będą przyjmowane w lipcu.

Pierwsze wypłaty świadczenia mają ruszyć w sierpniu – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Wszystko po to, by rodzice zdążyli z zakupem niezbędnych elementów szkolnej wyprawki dla swoich dzieci.

Wyprawka 300+ – gdzie składać wnioski?

Wnioski o przyznanie świadczenia mają być składane do jednostki organizacyjnej gminy, tej samej która odpowiada za realizację programu 500+. W lipcu będzie można złożyć wniosek przez Internet, poprzez portal Emp@tia. W sierpniu będzie można złożyć wniosek drogą tradycyjną (w urzędzie). Czas na złożenie wniosku będziemy mieć do końca listopada. W ciągu dwóch miesięcy od złożenia formularza  pieniądze powinny zostać wypłacone. Ci, którzy swój wniosek złożą w tegoroczne wakacje, świadczenie otrzymają do 30. września br.

Wyprawka 300+. Czy pokryje wszystkie wydatki?

Rodzice dzieci uczących się wiedzą, że koszty związane z każdym nowym rokiem szkolnym są wyższe niż 300 zł, ale pieniądze te na pewno odciążą nieco domowy budżet i pomogą łatwiej przebrnąć przez kosztowny wrzesień. Wydatki związane ze szkołą to nie tylko wyposażenie dziecka w podręczniki i akcesoria szkolne, ale również są to wszelkiego rodzaju składki na fundusze szkolne i rodzicielskie, opłaty za świetlicę i wyżywienie, ubezpieczenia, koszty wycieczek. 300 złotych na pewno ułatwi życie i zdejmie z głowy wiele trosk, szczególnie rodzicom dzieci chodzących do szkół ponadpodstawowych, w których nie obowiązują darmowe podręczniki.

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również