-Reklama-

3 skuteczne sposoby na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw

Każdemu rodzicowi zależy na tym, żeby jego dziecko było zdrowe i prawidłowo się rozwijało. Bardzo dużą rolę odgrywa w tym przypadku zbilansowana dieta, czyli różnorodne posiłki bogate w witaminy oraz minerały. Niestety maluchy bardzo często buntują się przy stole i odmawiają jedzenia warzyw, które powinny stanowić niezbędny element ich codziennego jadłospisu. Wbrew pozorom, problem najczęściej leży nie w preferencjach smakowych dziecka, lecz w sposobie podania. Z tego powodu warto poświęcić trochę czasu i wyczarować dla malucha coś fantazyjnego. Szczególnie, że skuteczne zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw sprawi, że ten zdrowy nawyk będzie mu towarzyszył również w dorosłym życiu.

-Reklama-

Fantazyjny sposób podania warzyw

Dziecko, które codziennie dostaje do obiadu gotowane brokuły lub marchewki z pewnością się do nich nie przekona. Maluchy potrzebują różnorodności, dlatego ogromną rolę odgrywa odpowiedni sposób podania. Warzywa można przygotować na wiele ciekawych sposobów. Wystarczy pokroić je inaczej niż zwykle, np. w słupki, kostki lub talarki, a następnie podać z łagodnym sosem, dipem albo hummusem. Świetnym pomysłem będą również warzywa pieczone, duszone lub karmelizowane. Atrakcyjność zwiększy także ułożenie ich w ulubioną postać z kreskówki, zwierzątko, kwiatek czy samochód. Rodzica ogranicza właściwie tylko wyobraźnia. 

Wspólne gotowanie 

Innym pomysłem na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw jest wspólne zrobienie zakupów, a następnie gotowanie. Jeśli maluch będzie mógł wybrać swoje ulubione produkty ze sklepowej półki, z pewnością zje je znacznie chętniej. Przygotowanie posiłku wspólnie z rodzicem buduje zaś jego samodzielność oraz pewność siebie. Żeby świecić przykładem nie trzeba ukończyć kursu dietetyki – wystarczy, by mama i tata dawali dobry przykład i sami jedli warzywa z przyjemnością. Szczególnie, że dziecko uczy się przez naśladownictwo. Z tego powodu warto głośno chwalić smak plonów natury przy wspólnym posiłku. Zmuszanie i groźby z pewnością nie sprawią, że maluch chętnie sięgnie po warzywa, więc lepiej zacząć od metody małych kroków. 

Zajęcia z dietetykiem

Sukces w zmianie nawyków żywieniowych dzieci mogą odnieść warsztaty z dietetykiem lub osobą po kursie dietetyki we Wrocławiu. Są one często organizowane z inicjatywy żłobków, przedszkoli, szkół, domów kultury, urzędów miast lub firm. W ramach warsztatów maluchy przygotowują m.in. koktajle, zdrowe przekąski, warzywne wrapy czy pasty kanapkowe. Dzieci mają szansę dowiedzieć się, dlaczego warzywa i owoce odgrywają tak dużą rolę w ich jadłospisie. Dietetyk dziecięcy odpowiada na pytania małych uczestników, zachęca do samodzielnego przyrządzania posiłków, opowiada o produktach zdrowych i tych, które mogą zaszkodzić. Specjalista po kursie dietetyki w Warszawie posiada nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną. Co ważne, potrafi w skuteczny sposób ją przekazać i przekonać dziecko do zdrowego odżywiania. Właściwa edukacja to klucz do zmiany nawyków żywieniowych malucha.

Materiał zewnętrzny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!