-Reklama-

11 rzeczy, które musisz wiedzieć na temat mokrego kaszlu u dziecka

Mokry kaszel u dziecka jest częstym objawem infekcji, ale i tak budzi niepokój u rodziców. Trudno się dziwić, bo kaszlące dziecko, które często nie potrafi skutecznie odkasłać zalegającej wydzieliny, bardzo się męczy, a brzmienie samego kaszlu może przerażać. By lepiej zrozumieć, czym jest mokry kaszel u dziecka i jak sobie z nim radzić, warto znać najważniejsze fakty o tym objawie.

-Reklama-

Mokry kaszel u dziecka to częsta dolegliwość, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy pojawiają się różnego rodzaju infekcje wirusowe i bakteryjne. Oto, co powinniśmy wiedziec na temat mokrego kaszlu u dzieci.

11 faktów o mokrym kaszlu u dziecka, które musisz znać

1. Mokry kaszel to naturalny mechanizm obronny organizmu

Mokry kaszel, zwany również kaszlem produktywnym, to kaszel, który prowadzi do odkrztuszania wydzieliny (śluzu lub flegmy). Jest to naturalna reakcja organizmu na obecność nadmiaru wydzieliny w drogach oddechowych. W przeciwieństwie do kaszlu suchego, mokry kaszel ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe.

2. Mokry kaszel nie ma jednoznacznej przyczyny

Mokry kaszel może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym np. infekcjami wirusowymi, do których najczęściej zaliczamy przeziębienie lub grypę powodujące nadprodukcję śluzu w drogach oddechowych. Mokry kaszel u dziecka może mieć też podłoże bakteryjne i wskazywać np. na zapalenie oskrzeli czy płuc. W rzadszych przypadkach pojawia się jako objaw alergii lub astmy.

3. Mokry kaszel może trwać nawet kilka tygodni

Czas trwania mokrego kaszlu zależy od jego przyczyny. W przypadku infekcji wirusowych może utrzymywać się do 2-3 tygodni. Jeśli kaszel trwa dłużej niż trzy tygodnie, może to wskazywać na przewlekły problem lub nieskuteczność dotychczasowego leczenia. W takiej sytuacji konieczna jest ponowna wizyta z dzieckiem u lekarza.

4. Mokremu kaszlowi mogą, ale nie muszą towarzyszyć inne objawy chorobowe

Czasem mokry kaszel to jedyny objaw, który występuje u dziecka, ale najczęściej towarzyszą mu również inne dolegliwości. Jeśli pojawia się gorączka, to możemy podejrzewać, że rozwija się infekcja. Dziecko kaszlące może mieć też trudności w oddychaniu i czuć się zmęczone. Jeśli do kaszlu dołącza objaw w postaci bólu w klatce piersiowej, może to świadczyć o zapaleniu płuc. Warto uważnie obserwować kaszlące dziecko.

5. Bluszcz to roślina znana ze swoich właściwości wspomagających leczenie mokrego kaszlu

Bluszcz od wieków jest uznawany za roślinę skuteczną w walce z kaszlem mokrym. To najlepiej poznana i zbadana ziołowa substancja aktywna o działaniu wykrztuśnym. Pomaga rozrzedzać śluz w drogach oddechowych, a do tego ma działanie rozkurczowe, czyli rozluźnia mięśnie oskrzeli, ułatwiając oddychanie. Syrop z ekstraktem bluszczu to dobre wsparcie w leczeniu mokrego kaszlu u dziecka ze względu na jego naturalny skład, ale też przyjazną formułę podania.

Syrop Hederasal to lek. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Syrop Hederasal zawiera wyciąg suchy z liści bluszczu (Hederae helicis folii extractum siccum), który działa wykrztuśnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli. Zmniejsza częstotliwość oraz bolesność ataków kaszlu. Rozrzedza zalegającą w gardle, krtani i oskrzelach gęstą wydzielinę. Ułatwia odkrztuszanie, łagodzi odruch kaszlowy, nie blokuje odruchów kaszlu

Hederasal w syropie może być stosowany u dzieci powyżej 2. roku życia.

6. Kaszel mokry można zwalczać nie tylko syropem

Choć syropy kojarzą się nam z dzieciństwem, mogą być stosowane w każdym wieku. Trzeba tylko pamiętać o właściwym dawkowaniu. W dojrzałym wieku bardziej ekonomiczne i często wygodniejsze staje przyjmowanie leków pod postacią tabletek.

Ekstrakt z bluszczu zawierają tabletki Hederasal Max. Są one odpowiednie już dla osób od 12. roku życia. Zawierają właściwe stężenie wyciągu z bluszczu dla młodzieży i dorosłych.

Hederasal i Hederasal MAX to leki. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

7. Kolor wydzieliny może sugerować przyczynę kaszlu

Wydzielina podczas mokrego kaszlu nie zawsze ma taki sam wygląd. Przezroczysty śluz najczęściej występuje przy infekcjach wirusowych lub alergiach, natomiast żółty lub zielonkawy kolor może świadczyć o infekcji bakteryjnej. Obecność krwi w wydzielinie, choć może być przerażająca, czasami wynika jedynie z podrażnienia naczyń krwionośnych w drogach oddechowych, ale zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

8. Kaszel może być silniejszy rano

Mokry kaszel często nasila się rano, ponieważ w ciągu nocy śluz gromadzi się w drogach oddechowych, a rano organizm próbuje go usunąć. Dzieje się tak szczególnie u dzieci z zapaleniem oskrzeli lub zatok.

9. Nawadnianie to podstawa w leczeniu mokrego kaszlu

Jeśli dziecko ma mokry kaszel, możemy poprawić jego komfort i wesprzeć leczenie dzięki dbaniu o odpowiednie nawodnienie organizmu i nawilżenie powietrza. Picie dużej ilości płynów pomaga rozrzedzać śluz i ułatwia jego odkrztuszanie. W pokoju dziecka (szczególnie gdy śpi) warto również zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Suche powietrze nasila kaszel, dlatego używanie nawilżacza powietrza lub rozwieszenie mokrych ręczników na kaloryferach to proste sposoby na poprawę komfortu oddychania naszej pociechy.

10. Dzieci mają tendencję do częstszego mokrego kaszlu niż dorośli

Dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, mogą doświadczać mokrego kaszlu nawet kilkanaście razy w roku, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Wynika to z ich rozwijającego się układu odpornościowego, który dopiero uczy się radzić sobie z nowymi patogenami.

11. Mokry kaszel u dziecka wymaga wizyty u lekarza

Pojawienie się u dziecka mokrego kaszlu nie musi być zwiastunem ciężkiej infekcji. Warto na początku zachować spokój i obserwować dziecko. Czasem kaszel sam ustaje, ale jeśli trwa on kilka dni albo towarzyszą mu inne objawy takie jak np. gorączka, ból, problemy z oddychaniem, należy udać się z dzieckiem do lekarza pediatry.

———

Hederasal, Hederasal MAX to lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą

Materiał powstał przy współpracy z Herbapol Wrocław SA, producenta leku HEDERASAL oraz HEDERASAL MAX.

Pełna informacja o lekach dostępna jest na stronach internetowych  www.hederasal.pl/hederasal-syrop/ oraz www.hederasal.pl/hederasal-max/

Artykuł sponsorowany

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również