-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

ZWYKŁY KWAS FOLIOWY NIE DLA WSZYSTKICH

Okazuje się, że nie każda z nas może przyjmować standardowy kwas foliowy, ponieważ nie zawsze jest on właściwie przyswajany przez organizm. Przyczyną najczęściej okazuje się mutacja genu MTHFR. Przez nią kwas foliowy nie wchłania się i nie spełnia swoich funkcji, a nawet może odkładać się i nam szkodzić. Wpływa chociażby na podniesienie się poziomu homocysteiny, a jej nadmiar prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia (takich jak miażdżyca). Dlatego też osoby posiadające taką mutację powinny przyjmować kwas foliowy w specjalnej, już przetworzonej formie.

-Reklama-

Okazuje się, że nie każda z nas może przyjmować standardowy kwas foliowy, ponieważ nie zawsze jest on właściwie przyswajany przez organizm. Przyczyną najczęściej okazuje się mutacja genu MTHFR. Przez nią kwas foliowy nie wchłania się i nie spełnia swoich funkcji, a nawet może odkładać się i nam szkodzić. Wpływa chociażby na podniesienie się poziomu homocysteiny, a jej nadmiar prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia (takich jak miażdżyca). Dlatego też osoby posiadające taką mutację powinny przyjmować kwas foliowy w specjalnej, już przetworzonej formie.

Według szacunkowych danych mutację genu MTHFR może mieć nawet co druga z nas. Ale jak sprawdzić, czy ten problem dotyczy akurat Ciebie? Jeśli objawy niedoboru kwasu foliowego utrzymują się, pomimo odpowiedniej suplementacji, to warto wykonać badanie pod kątem mutacji genu MTHFR. Jest bardzo proste i łatwo dostępne, a na możliwość jego przeprowadzenia przez kobiety planujące ciążę zwraca uwagę nawet Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Wiedza o tym, czy masz mutację genu MTHFR pozwoli Ci lepiej zadbać o zdrowie, a jeśli jesteś przyszłą mamą, na pewno będziesz spokojniejsza o rozwój swojego malucha.

Dlaczego zwykły kwas foliowy nie jest dla wszystkich?

Aby nasz organizm mógł go wykorzystać, musi zostać odpowiednio przekształcony. Mutacja genu MTHFR zaburza ten proces, przez co nie możemy przyswoić kwasu foliowego. Odczuwamy wtedy jego niedobór, nawet jeśli go sobie dostarczamy. Co więcej, taki nieprzetworzony kwas foliowy nie jest usuwany wraz z moczem, ale gromadzi się w naszym organizmie jako toksyczna substancja. Zaburzenia w przyswajaniu kwasu foliowego nie pozostają natomiast bez wpływu na nasze zdrowie. Szczególnie ostrożne powinny być jednak kobiety w ciąży, ponieważ niedobory kwasu foliowego zwiększają ryzyko powikłań – mogą doprowadzić do wystąpienia wady rozwojowej u malucha lub spowodować anemię megaloblastyczną u mamy, a czasem powodują też poronienia.

Dlaczego trzeba dbać o kwas foliowy w ciąży?

Ponieważ jednym z jego zadań jest umożliwienie prawidłowej syntezy DNA i RNA, czyli materiału genetycznego. Niedobór kwasu foliowego zwiększa ryzyko wystąpienia błędu w kodzie genetycznym dziecka – np. popularnej trisomii (pojawienia się dodatkowego, trzeciego chromosomu w jednej z par chromosomów). Powielenie takiego błędu w kolejnych komórkach oznacza wady rozwojowe, takie jak zespół Downa, wada cewy nerwowej czy rozszczep wargi i podniebienia. To właśnie z tego powodu zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego nawet na trzy miesiące przed planowaną ciążą. Pomaga on zapewnić prawidłowy rozwój naszego malucha.

Do czego prowadzi niedobór kwasu foliowego?

Do zakłócenia pracy naszego organizmu, osłabienia i złego samopoczucia. Kwas foliowy bierze udział w wielu ważnych procesach, takich jak metylacja, czyli przetwarzanie składników odżywczych w formę przez nas przyswajalną. Jest też potrzebny do oczyszczania organizmu z toksyn, ponieważ pomaga neutralizować szkodliwe substancje. Jeśli nie spełnia tego zadania, podnosi się m.in. poziom homocysteiny, a jej nadmiar sprzyja rozwojowi miażdżycy i zakrzepicy. Poza tym, kwas foliowy uczestniczy w procesie tworzenia czerwonych krwinek, więc jego niedobór zwiększa ryzyko anemii.

Jak uzupełniać kwas foliowy?

Musimy dostarczać go do organizmu, ponieważ nie jesteśmy w stanie samodzielnie go wytworzyć. Kwas foliowy można uzupełniać w naturalny sposób, wprowadzając do diety składniki bogate w ten składnik (takie jak zielona warzywa, rośliny strączkowe czy podroby). Bardzo często poleca się też specjalną suplementację, szczególnie w okresie ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku mutacji genu MTHFR to nie wystarczy – konieczne będzie przyjmowanie kwasu foliowego pod postacią metafoliny, czyli jego przetworzonej formy, z której nasz organizm będzie w stanie skorzystać.

Autor: Kamila Rogowicz, testDNA, www.testdna.pl
Zdjęcie: ©choreograph/Depositphotos.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dermokosmetyki – kosmetyki do zadań specjalnych

Dermokosmetyki - termin powszechnie znany i często stosowany, ale czym są tak naprawdę dermokosmetyki? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Najlepsze szkoły rodzenia online

Uczestnictwo w szkole rodzenia bez wychodzenia z domu? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. Szkoły rodzenia online są z roku na rok coraz bardziej popularne i świetnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby przyszłych rodziców.

Pęknięcie krocza – wszystko co powinnaś o tym wiedzieć

Pęknięcie krocza to częsty uraz w porodzie naturalnym. Choć zdarza się u wielu rodzących i pociąga za sobą wiele powikłań, czasem nie da się mu zapobiec. Co powinnaś wiedzieć na temat pęknięcia krocza?

Jak zmienić mleko modyfikowane – instrukcja

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo, a nagła zmiana pokarmu może okazać się trudna zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Eksperci programu edukacyjnego Nestlé Baby&Me zebrali garść cennych informacji na temat tego jak bezpiecznie i łagodnie wprowadzić do diety maleństwa nowe mleko modyfikowane.

Jakie ćwiczenia warto wykonywać w ciąży?

Czas ciąży nie powinien być wolny od aktywności, szczególnie jeśli wcześniej nie byłaś typem "kanapowca". Nie wszystkie jednak ćwiczenia są wskazane w tym odmiennym stanie.