-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

WRAŻLIWI NA GLUTEN – CELIAKIA CZY ALERGIA?

Nietolerancja glutenu może mieć związek zarówno z celiakią, jak i zwykłą alergią. Objawy obydwu są bardzo podobne. Celiakia ma jednak o wiele większy wpływ na zdrowie twoje i twojego dziecka, dlatego warto zrozumieć, czym różni się od uczulenia. Tym bardziej, że może przebiegać także bezobjawowo! Wczesna diagnoza pozwoli ci wprowadzić odpowiednią dietę, zanim pojawią się niekorzystne skutki tej choroby.

-Reklama-

Czym jest celiakia?

Celiakia to choroba polegająca na nietolerancji glutenu, czyli białka zawartego w zbożach. W efekcie gluten traktowany jest przez organizm jak toksyna i prowadzi przez to do uszkodzenia kosmków jelita cienkiego. Te z kolei odpowiedzialne są za wchłanianie składników odżywczych. Zniszczone przez gluten, nie spełniają swojej funkcji – a to prowadzi do wystąpienia różnych problemów ze zdrowiem.

Po czym można poznać, że dziecko ma celiakię?

Celiakia rzadko przebiega pełnoobjawowo, czyli z bólami brzucha, biegunkami, utratą masy ciała czy (w przypadku dzieci) zaburzeniami rozwoju. Częściej występuje w postaci skąpoobjawowej. Można ją wtedy rozpoznać po pojawieniu się wrzodów w jamie ustnej, wystąpieniu anemii z niedoborem żelaza, podwyższonym poziomie cholesterolu, ale także chronicznym zmęczeniu i powracających bólach głowy. Zdarza się też, że celiakia przebiega całkiem bezobjawowo – zwykle nie jesteśmy jej wtedy świadomi, ale ryzyko uszkodzenia jelit wciąż istnieje.

Jakie są przyczyny celiakii? Kiedy zbadać dziecko?

Celiakia to choroba o podłożu genetycznym. Szacuje się, że choruje na nią 1 na 100 osób – wykrywa się zwykle o wiele mniej przypadków ze względu na bezobjawowy przebieg. Jeśli więc u Twojego dziecka zostanie zdiagnozowana celiakia, to bardzo możliwe, że odziedziczyło ją ono po Tobie lub tacie. Wtedy Wy również powinniście zbadać się pod kątem tej choroby, nawet jeśli pozornie nic Wam nie dolega. Badania diagnostyczne zaleca się także w przypadku cukrzycy insulinozależnej oraz zespołu Downa i innych wad genetycznych (ponieważ często łączą się one z celiakią).

Jak leczyć celiakię?

Najważniejszym wskazaniem w przypadku stwierdzenia celiakii jest zachowanie diety bezglutenowej. Zapewnia ona lepsze samopoczucie i przede wszystkim zapobiega uszkodzeniom kosmków jelita cienkiego. Jej nieprzestrzeganie może doprowadzić do poważnych zakłóceń wchłaniania składników odżywczych – a tym samym powodować m.in. anemię (związaną z niedoborami żelaza), cukrzycę, zapalenia stawów czy zaburzenia układu nerwowego (w tym również zwiększać ryzyko autyzmu).

Czym jest alergia na gluten?

Alergia na gluten, podobnie jak celiakia, polega na jego nietolerancji. Nie powoduje jednak uszkodzeń w jelicie cienkim, więc jej konsekwencje nie są tak poważne dla naszego zdrowia. Co więcej, zdarza się, że wraz z wiekiem objawy nadwrażliwości na gluten stają się mniej uciążliwe lub mijają. Alergia ta jest zresztą bardzo popularna – występuje u nawet 25 % osób posiadających alergie pokarmowe.
Alergia na gluten – objawy podobne do celiakii
Reakcje alergiczne na gluten to przede wszystkim wymioty i biegunki, ale też pokrzywki i inne zmiany skórne. Uczulenie może się również objawiać wodnistym katarem i skurczami oskrzeli. W przypadku silnych reakcji dochodzi nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Rodzaj występujących objawów zależny jest jednak przede wszystkim od wieku – dzieci borykają się zwykle z problemami układu trawiennego i oddechowego.

Alergia na gluten – przyczyny w genach?

Przyczyny alergicznej nietolerancji glutenu nie są do końca znane. Statystyki pokazują, że ok. 15-20 % ludzi jest nosicielami wirusa, który może wywoływać uczulenie – nie jest to jednak jednoznaczne z wystąpieniem alergii. Zdaniem niektórych skłonność do alergii może być też związana, podobnie jak celiakia, z uwarunkowaniem genetycznym danej osoby.

Celiakia czy alergia? Badanie da odpowiedź

Objawy celiakii i alergii na gluten są do siebie bardzo podobne – skutki celiakii mają jednak o wiele większy wpływ na zdrowie. Dlatego właśnie warto upewnić się, że to nie ona jest przyczyną braku tolerancji glutenu. Można to zrobić za pomocą prostego badania genetycznego, które jest w stanie ze stuprocentową pewnością wykluczyć chorobę lub potwierdzić ją z dużym prawdopodobieństwem. W przypadku dzieci taki test wystarcza do postawienia diagnozy, jednocześnie pozwalając uniknąć stresu i nieprzyjemnych doświadczeń związanych z innymi badaniami diagnostycznymi (np. biopsją jelita). Wczesna diagnoza pozwoli natomiast wprowadzić odpowiednią dietę i uchronić się przed niekorzystnymi konsekwencjami celiakii.

autor: testDNA celiakia-badanie.pl
foto: © Yaruta/Depositphotos.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?