-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Witaminy w ciąży

Istnieje przekonanie, że aby ciąża prawidłowo się rozwijało kobieta powinna przyjmować suplementy witaminowe. Kobiety są wręcz bombardowane reklamami promującymi rozmaite witaminy dla ciężarnych i karmiących piersią. Dodatkowo większość lekarzy prowadzących chętne wypisuje recepty na witaminy. Jednak czy aby na pewno dodatkowo suplementacja jest potrzebna, a może jest to tylko chwyt marketingowy, mający na celu generowanie zysków producentom tychże suplementów? Otóż najnowsze badania pokazują, że większość kobiet w ciąży nie potrzebuje dodatkowej suplementacji witaminowej.

-Reklama-

Zdrowe odżywianie – najlepsze źródło cennych witamin

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem naukowców, które zostało opublikowane w czasopiśmie „Drug and Therapeutics Bulletin” kobiety w ciąży nie potrzebują syntetycznych witaminowych suplementów diety. Jest to zwykłą strata pieniędzy (często wcale nie takich małych), ponieważ, jak twierdzą naukowcy, minerały zawarte w tych produktach nie poprawiają stanu zdrowia dziecka. Jeśli kobieta nie wymiotuje, nie ma żadnych problemów zdrowotnych i ma prawidłowe wyniki, to nie potrzebuje witamin w pigułce.

Zwracają uwagę, że to odpowiednia dieta kobiet spodziewających się dziecka jest podstawą i najlepszym źródłem cennych witamin, mikro – i makroelementów. Kobiety w ciąży powinny więc zwrócić szczególną uwagę na zdrową, zbilansowaną oraz bogatą w pełnowartościowe produkty dietę. Nie chodzi również o to, by jeść za dwoje, ale dwojga. Podkreślają, że zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiety w ciąży wynosi najczęściej 2400 kcal.

Wystarczy stosować się zasad zdrowego odżywiania – pić dużo wody, wybierać produkty naturalne (nie przetworzone, pozbawione konserwantów, wypełniaczy, barwników i ulepszaczy) oraz jeść dużo warzyw, kasz, zdrowych tłuszczy, ryb i owoców, by sobie i dziecku dostarczyć niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju składników odżywczych.

Zdaniem ekspertów panie stosujące suplementację witaminową w ciąży czują się zwolnione z obowiązku dbania o swoją dietę. Nie starają się więc zmieniać swoich nawyków żywieniowych, będąc przekonanych, że to witaminy w pigułce są gwarantem zdrowia i prawidłowego rozwoju płodu.

Witaminy w ciąży. Kwas foliowy i Witamina D – wskazana suplementacja

Naukowcy są zgodni co do tego, że suplementacja kwasem foliowym i witaminą D jest jest najbardziej zasadna i wskazana. Zarówno kobiety planujące zajść w ciążę, jak i te które spodziewają się dziecka, powinny dodatkowo przyjmować kwas foliowy – inaczej zwany witaminą B9 lub B12. Suplementacja kwasu foliowego jest niezwykle ważna, ponieważ odpowiada on za rozwój wszystkich komórek w organizmie. W związku z czym przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą i w pierwszym trymestrze pozwala zapobiec wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka.

Z kolei witamina D odpowiada za prawidłowy rozwój kości. Dodatkowo podkreślają, że suplementacja witaminą D zmniejsza ryzyko komplikacji podczas ciąży i porodu. W związku z czym kobiety w ciąży powinny dodatkowo przyjmować, zarówno kwas foliowy jak i witamina D. Te zalecenia nie ulegają zmianom – wciąż są aktualne.

WPIS GOŚCINNY
FOTO: PIXABAY.COM
ARTYKUŁ ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ SZPITAL POWIATOWY GAJDA-MED WWW.GAJDAMED.PL
25 ŁÓŻKOWY ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY MIESZCZĄCY SIĘ W SZPITALU POWIATOWYM GAJDA-MED. PRZY UL. KWIATKOWSKIEGO 19 PUŁTUSK SPRAWUJE OPIEKĘ NAD KOBIETAMI CIĘŻARNYMI, RODZĄCYMI, POŁOŻNICZYMI ORAZ ZE SCHORZENIAMI GINEKOLOGICZNYMI. W GINEKOLOGII ZACHOWAWCZEJ I POOPERACYJNEJ STOSOWANE SĄ NOWOCZESNE METODY DIAGNOZOWANIA (USG, KTG) ORAZ LECZENIE OPERACYJNE METODĄ LAPAROSKOPOWĄ. PORODY PROWADZONE SĄ W KOMFORTOWYCH WARUNKACH, Z MOŻLIWOŚCIĄ OBECNOŚCI OSOBY BLISKIEJ, Z ZASTOSOWANIEM NOWOCZESNYCH TECHNIK PORODOWYCH (KRZESEŁKO PORODOWE, FOTEL PORODOWY), A TAKŻE Z ZASTOSOWANIEM UDOGODNIEŃ (PIŁKI, WORKI, MATERACE, NATRYSKI). PORODY ODBYWAJĄ SIĘ SIŁAMI NATURY, Z MOŻLIWOŚCIĄ ZNIECZULENIA ZEWNĄTRZOPONOWEGO ORAZ POPRZEZ CESARSKIE CIĘCIA.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

9 ciekawostek o dzieciach urodzonych w lutym

Twój maluch urodzi lub urodził się w lutym? Sprawdź, co o twoim dziecku mówi miesiąc jego urodzin! Oto rzeczy, których nie wiedziałaś o dzieciach urodzonych w drugim miesiącu roku.

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!