Reklamaads-single

Witaminy w ciąży

Istnieje przekonanie, że aby ciąża prawidłowo się rozwijało kobieta powinna przyjmować suplementy witaminowe. Kobiety są wręcz bombardowane reklamami promującymi rozmaite witaminy dla ciężarnych i karmiących piersią. Dodatkowo większość lekarzy prowadzących chętne wypisuje recepty na witaminy. Jednak czy aby na pewno dodatkowo suplementacja jest potrzebna, a może jest to tylko chwyt marketingowy, mający na celu generowanie zysków producentom tychże suplementów? Otóż najnowsze badania pokazują, że większość kobiet w ciąży nie potrzebuje dodatkowej suplementacji witaminowej.

Reklamaads-single
Reklamaads-single

Zdrowe odżywianie – najlepsze źródło cennych witamin

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem naukowców, które zostało opublikowane w czasopiśmie “Drug and Therapeutics Bulletin” kobiety w ciąży nie potrzebują syntetycznych witaminowych suplementów diety. Jest to zwykłą strata pieniędzy (często wcale nie takich małych), ponieważ, jak twierdzą naukowcy, minerały zawarte w tych produktach nie poprawiają stanu zdrowia dziecka. Jeśli kobieta nie wymiotuje, nie ma żadnych problemów zdrowotnych i ma prawidłowe wyniki, to nie potrzebuje witamin w pigułce.

Zwracają uwagę, że to odpowiednia dieta kobiet spodziewających się dziecka jest podstawą i najlepszym źródłem cennych witamin, mikro – i makroelementów. Kobiety w ciąży powinny więc zwrócić szczególną uwagę na zdrową, zbilansowaną oraz bogatą w pełnowartościowe produkty dietę. Nie chodzi również o to, by jeść za dwoje, ale dwojga. Podkreślają, że zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiety w ciąży wynosi najczęściej 2400 kcal.

Wystarczy stosować się zasad zdrowego odżywiania – pić dużo wody, wybierać produkty naturalne (nie przetworzone, pozbawione konserwantów, wypełniaczy, barwników i ulepszaczy) oraz jeść dużo warzyw, kasz, zdrowych tłuszczy, ryb i owoców, by sobie i dziecku dostarczyć niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju składników odżywczych.

Zdaniem ekspertów panie stosujące suplementację witaminową w ciąży czują się zwolnione z obowiązku dbania o swoją dietę. Nie starają się więc zmieniać swoich nawyków żywieniowych, będąc przekonanych, że to witaminy w pigułce są gwarantem zdrowia i prawidłowego rozwoju płodu.

Witaminy w ciąży. Kwas foliowy i Witamina D – wskazana suplementacja

Naukowcy są zgodni co do tego, że suplementacja kwasem foliowym i witaminą D jest jest najbardziej zasadna i wskazana. Zarówno kobiety planujące zajść w ciążę, jak i te które spodziewają się dziecka, powinny dodatkowo przyjmować kwas foliowy – inaczej zwany witaminą B9 lub B12. Suplementacja kwasu foliowego jest niezwykle ważna, ponieważ odpowiada on za rozwój wszystkich komórek w organizmie. W związku z czym przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą i w pierwszym trymestrze pozwala zapobiec wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka.

Z kolei witamina D odpowiada za prawidłowy rozwój kości. Dodatkowo podkreślają, że suplementacja witaminą D zmniejsza ryzyko komplikacji podczas ciąży i porodu. W związku z czym kobiety w ciąży powinny dodatkowo przyjmować, zarówno kwas foliowy jak i witamina D. Te zalecenia nie ulegają zmianom – wciąż są aktualne.

WPIS GOŚCINNY
FOTO: PIXABAY.COM
ARTYKUŁ ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ SZPITAL POWIATOWY GAJDA-MED WWW.GAJDAMED.PL
25 ŁÓŻKOWY ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY MIESZCZĄCY SIĘ W SZPITALU POWIATOWYM GAJDA-MED. PRZY UL. KWIATKOWSKIEGO 19 PUŁTUSK SPRAWUJE OPIEKĘ NAD KOBIETAMI CIĘŻARNYMI, RODZĄCYMI, POŁOŻNICZYMI ORAZ ZE SCHORZENIAMI GINEKOLOGICZNYMI. W GINEKOLOGII ZACHOWAWCZEJ I POOPERACYJNEJ STOSOWANE SĄ NOWOCZESNE METODY DIAGNOZOWANIA (USG, KTG) ORAZ LECZENIE OPERACYJNE METODĄ LAPAROSKOPOWĄ. PORODY PROWADZONE SĄ W KOMFORTOWYCH WARUNKACH, Z MOŻLIWOŚCIĄ OBECNOŚCI OSOBY BLISKIEJ, Z ZASTOSOWANIEM NOWOCZESNYCH TECHNIK PORODOWYCH (KRZESEŁKO PORODOWE, FOTEL PORODOWY), A TAKŻE Z ZASTOSOWANIEM UDOGODNIEŃ (PIŁKI, WORKI, MATERACE, NATRYSKI). PORODY ODBYWAJĄ SIĘ SIŁAMI NATURY, Z MOŻLIWOŚCIĄ ZNIECZULENIA ZEWNĄTRZOPONOWEGO ORAZ POPRZEZ CESARSKIE CIĘCIA.

Subscribe to our newsletter

autoresponder system powered by FreshMail
 

autoresponder system powered by FreshMail