Reklamaads-single

Małe Warszawskie Spotkania Teatralne

W dniach 30.03-10.04 gościć będziemy u nas teatry z całego kraju, a nawet spoza jego granic.

Reklamaads-single
Reklamaads-single

Warszawskie Spotkania Teatralne

Zobaczymy budującą historię o marzeniach, które się spełniają, w szalonym spektaklu słowackiego „Cirkus Charms”. Naukę tolerancji, czyli wysmakowanych estetycznie „Kolorowych ludzi” zaprezentują nam twórcy z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Niezwykłe, niemal ożywające na scenie lalki przypomną nam zapomniane słowiańskie legendy i mity w spektaklu „Opowieści z niepamięci” (Teatr Animacji w Poznaniu). „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa z Opolskiego Teatru Lalki Aktora to dowód na to, że zmianom trzeba wychodzić naprzeciw. Wzruszające i zabawne „Piekło-Niebo” z Wrocławskiego Teatru lalek to trudna rozmowa o śmierci najbliższych. Pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść o szczytach do zdobycia w przedstawieniu „Szklana góra” z Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej. Nietypowi bohaterowie w „Strasznej piątce” z Białostockiego Teatru Lalek i pogodna „Żabka” z Teatru Animacji w Poznaniu mówiąca o przyjaźni, miłości i walce ze strachem.

Tydzień temu ruszyła już sprzedaż biletów, na niektóre z spektakli zostały już niemal ostatnie miejsca.

Rezerwacji dokonywać można pod numerami telefonów: 22 656 68 44, 22 632 24 78, 602 792 282, 663 741 122 lub mailowo: kasa@teatrdramatyczny.pl, bilety@warszawskie.org.

Wszystkie informacje odnośnie spektakli wraz z dokładnym repertuarem odnajdą Państwo na stronie internetowej www.warszawskie.org

opisy spektakli

30 marca, godz. 10:00

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, PKiN, Scena im. G. Holoubka

Piekło-Niebo

Wrocławski Teatr Lalek

Główna bohaterka, mama siedmioletniego Tadzia – miłośnikom muzyki klubowej znana jako DJ Daje Radę – trafia do nieba. Szybko jednak uznaje, że jej czas na ziemi jeszcze się nie skończył i że za wszelką cenę musi wrócić na ziemię do swojego synka. W trakcie ucieczki z zaświatów poznaje diabła, który chciałby zostać człowiekiem, archanioła, który kiedyś był człowiekiem, oraz własnego tatę, który jest tylko połową człowieka. Tę trochę wesołą, a trochę smutną historię opowiada nam Tadzio, który po odejściu mamy schował się w szafie i nie chce z niej wyjść. Wraz z nim przeżywamy stratę i próbujemy się z nią pogodzić.

Pomimo ogromnej dawki humoru, świetnych dialogów i zabawnych sytuacji, młody widz nie dostaje wcale lekkiej historyjki, do zapomnienia zaraz po wyjściu z teatru. Twórcy stawiają na silne emocje i bardzo współczesny przekaz wizualny. Mamy tu świetnie wkomponowane w całość projekcje holograficzne, budującą nastrój grę świateł i fantastyczne kostiumy. Całość świetnie spina ostra muzyka. Dzięki temu jest baśniowo i nowocześnie. „Piekło-Niebo” to także kopalnia pomysłów do dalszych rozmów z dzieckiem.

Iwona Szajner, kulturaonline.pl

Piekło – Niebo” to spektakl dla wszystkich – jest kolejnym już spektaklem w repertuarze WTL-u adresowanym do dzieci, ale zawierającym bardzo dużo treści przeznaczonych dla widza dorosłego. To kolejny już spektakl podwójnie kodowany, każdy, zależnie od wieku i doświadczenia, zobaczy w nim coś innego. Żeby oglądać „Piekło – Niebo” nie potrzebujemy „nawiasu naiwności”, mamy wrażenie, że bajki i fantastyczne historie zostały nam – dorosłym – przywrócone, problemy bohaterów są nam bliskie, często przywoływane sytuacje życia codziennego, konteksty kulturowe bawią i wzruszają.

Karolina Okurowska, Lalkomat.wordpress.com

Autor: Maria Wojtyszko, Reżyseria: Jakub Krofta, Scenografia: Matylda Kotlińska, Muzyka: Grzegorz Mazoń, Choreografia: Aneta Jankowska, Reżyseria światła: Damian Pawella, Projekcje: Jakub Lech, Obsada: Jolanta Góralczyk, Anna Makowska-Kowalczyk, Agata Kucińska, Marta Kwiek, Patrycja Łacina-Miarka, Edyta Skarżyńska, Grzegorz Borowski, Krzysztof Grębski, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Konrad Kujawski, Tomasz Maśląkowski, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka

Spektakl dla dzieci od 7 lat

Czas trwania: 1 godz. 30 min (bez przerwy)

2 kwietnia, godz. 15:00

2 kwietnia, godz. 17:00

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, PKiN, Scena im. H. Mikołajskiej

Kolorowi ludzie

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki

Aktorzy w piasku i w magicznej szafie szukają śladów stworzenia. Razem z widzami, dzięki niezwykłej palecie kolorują ludzi i uczą się nazywać świat, a szuflady rozbrzmiewają muzyką z różnych stron świata. Prosty spektakl o najważniejszych sprawach. W przystępny dla małego widza sposób stawia pytania o stworzenie, a przede wszystkim o człowieka. Każdy z nas jest inny, inaczej mówi i wygląda, gdzie indziej mieszka. Chcemy wspólnie z widzami czerpać radość z bogactwa różnic naszego świata – podkreślają twórcy.

Piękna scenografia to zasługa pracy Ewy Woźniak. Paweł Szarzyński i Aleksander Janas wzbogacili jej koncepcję o projekcje multimedialne. Z kolei na środku sceny stworzyli kapitalną piaskownicę interaktywną. Wszystko to w pięknej oprawie świetlnej. Spektakl jest odgrywany przez pełnych łagodności aktorów, w dużej bliskości z widzem i w stałej z nim interakcji. Pozwala się zaangażować w opowiadaną historię. Animacja przedmiotów przypomina w spektaklu dziecięcą zabawę.

Martyna Friedla, „Gazeta Wyborcza – Opole”

Możemy wiele nauczyć się od innych ludzi. Nie bójcie się odmienności. Jak to wspaniale, że każdy z nas jest inny, że możemy „rozmawiać i wspólnie milczeć, budować i tworzyć”. Razem „czynić ziemię jeszcze piękniejszą” – jak mówią do nas aktorzy w czasie przedstawienia. Okazujmy innym szacunek. To trudne słowo.

Honorata Mierzejewska-Mikosza, reżyser spektaklu

Scenariusz i reżyseria: Honorata Mierzejewska-Mikosza, Scenografia: Ewa Woźniak, Animacje i piaskownica interaktywna: Paweł Szarzyński i Aleksander Janas/kolektyw kilku.com, Muzyka: Pavel Helebrand, Obsada: Barbara Lach, Andrzej Mikosza

Spektakl dla dzieci od 3 lat

Czas trwania: 1 godz. (bez przerwy)

3 kwietnia, godz. 10:00

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Scena na Woli im. T. Łomnickiego

Szklana Góra

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej

Pełna przygód, czarów i zaskakujących zwrotów akcji historia przybliża znany motyw baśniowy we współczesnej wersji. Kiedy na królewskim dworze rodzi się długo oczekiwany potomek, Król jest rozżalony, że zamiast syna urodziła się córka. Uparcie nazywa ją – Królewskim Synem, jego determinacja sprawia, że dziewczynka od najmłodszych lat przygotowywana jest do walki i rywalizacji. Kiedy nadchodzi czas próby i bohaterka wyrusza w nieznane, szybko poznaje swego największego rywala – Księcia z Wysp. Młodzi bohaterowie przekonają się, że dzięki współpracy i zgodzie można zdobyć każdy szczyt.

Szklana góra” jest metaforą marzeń, na ogół niespełnionych. Marzymy o tym, co chcielibyśmy zdobyć. W tej bajce chodzi o sytuację, w której ojciec, nie spełniwszy swoich marzeń, obarcza nimi własne dziecko. A ono nie jest zainteresowane obsesjami rodziców. Ma swoje cele w życiu, do których zmierza.

Janusz Ryl-Krystianowski, reżyser spektaklu

Przygoda księcia i księżniczki z pewnością nauczy młodych widzów zaradności oraz otwartości na drugiego człowieka. Baśń napisana przez Bogumiłę Rzymską pokazuje również, że każdy z nas ma swoje przeznaczenie i że szczęście można odnaleźć w najmniej spodziewanym momencie. To także sztuka o trudnym czasami dorastaniu, realizowaniu niespełnionych marzeń rodziców i przezwyciężaniu przeciwności losu.

Marta Odziomek, „Gazeta Wyborcza-Katowice”

Autor: Bogumiła Rzymska, Reżyseria: Janusz Ryl-Krystianowski, Scenografia: Joanna Braun, Muzyka: Robert Łuczak, Ruch sceniczny: Anna Rozmianiec, Obsada: Małgorzata Bulska, Katarzyna Pohl, Barbara Rau, Lucyna Sypniewska, Mateusz Barta, Tomasz Sylwestrzak, Ryszard Sypniewski, Piotr Tomaszewski

Spektakl dla dzieci od 5 lat

Czas trwania: 1 godz. (bez przerwy)

W spektaklu wykorzystywane jest światło stroboskopowe

4 kwietna, godz. 10:00

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Scena na Woli im. T. Łomnickiego

Trzej muszkieterowie

na podstawie powieści Aleksandra Dumasa

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki

Intrygi, pojedynki, humor i zawrotne tempo akcji – klasyka literatury wiecznie żywa. Trzej muszkieterowie Aleksandra Dumasa to powieść, która łączy pokolenia – zwłaszcza, gdy wątki misternie splecie w teatralną całość jedna z najciekawszych współczesnych dramatopisarek dla dzieci – Marta Guśniowska. Poczucie humoru autorki, połączone z nieprzemijającymi zaletami pisarstwa mistrza literatury płaszcza i szpady, gwarantują każdemu pokoleniu doskonałą teatralną zabawę. Przyjaźń, przygoda, uczucie i brawurowe popisy szermierskie – w tym spektaklu mówiącym o nieprzemijających wartościach, nie ma miejsca na nudę. Przyjdźcie całą rodziną i przekonajcie się sami, że każdy z nas ma w sobie coś z muszkietera!

Twórcy w widowiskowy i przezabawny sposób pokazują, że zmiana w życiu może przyjść w każdym momencie i lepiej jest podjąć wyzwanie, niż stać się zakurzonym, odstawionym w kąt eksponatem reprezentującym to, co minione.

Martyna Friedla, „Gazeta Wyborcza – Opole online”

Czy uda się odnaleźć swoje przeznaczenie i poderwać podstarzałych muszkieterów do nowych wyzwań? Nie zdradzę, bo to koniecznie trzeba zobaczyć. I docenić maestrię Marty Guśniowskiej we wplataniu w dumasowskie wątki aluzji do dzieł innych wielkich autorów i do współczesności (te tropy to gratka dla widzów dorosłych), w budowaniu atmosfery dobrej zabawy, podszytej jednak refleksją nad tym, co zawsze w życiu ważne. (…) to kapitalna komedia pełna gagów, fajerwerków, przebieranek. Aktorzy dwoją się i troją, żeby widz ani na moment nie poczuł znużenia. (…)To tu współczesność krzyżuje się z historią, starość z młodością.

Małgorzata Kroczyńska, „Nowa Trybuna Opolska”

Autor: Marta Guśniowska, Reżyseria: Paweł Aigner, Scenografia: Pavel Hubička, Muzyka: Piotr Klimek, Ruch sceniczny: Rafał Domagała, Obsada: Karolina Gorzkowska, Anna Jarota, Zygmunt Babiak, Łukasz Bugowski, Jan Chraboł, Krzysztof Jarota, Tomasz Szczygielski, Andrzej Szymański

Spektakl dla widzów od 8 lat

Czas trwania: 1 godz. 15 min (bez przerwy)

5 kwietnia, godz. 17:00

6 kwietnia, godz. 10:00

Namiot cyrkowy przed Teatrem Dramatycznym m.st. Warszawy, Pl. Defilad 1

Cirkus Charms

Teatro Tatro z Nitry (Słowacja)

Dowcipna opowieść o człowieku, który bardzo chciał zostać cyrkowcem, ale artyści cyrkowi nie chcą przyjąć go do swojej kompanii. Historia z morałem, która dowodzi, że jeśli ktoś czegoś bardzo pragnie, na pewno osiągnie cel. Dla dorosłych natomiast to opowieść o tym, że jak już osiągniemy upragniony cel, to wciąż będziemy czuli niedosyt.

Słowacka grupa Teatro Tatro to niezwykły teatr nawiązujący do sztuki jarmarcznej i żywiołu ludowej zabawy. Tworzą go artyści współpracujący z najważniejszymi słowackimi scenami – Teatrem Narodowym w Bratysławie czy Teatrem Andreja Bagara w Nitrze. Początki Teatro Tatro to podróże wozem cyrkowym zwanym „Maringotką” do maleńkich wiosek w południowej i wschodniej Europie, gdzie nigdy nie dotarł żaden teatr.

Zobaczycie baletnicę na linie, zwinnych akrobatów, niebezpieczną jazdę na koniu, ćwiczenie rekina, kobietę węża i australijskie zające. A wszystko w duchu surrealistycznej i absurdalnej poetyki wielkiego rosyjskiego poety Danilo Charmsa. Magiczna historia o tym, że każdy może stać się wielkim artystą. 

Ondrej Spišák, reżyser spektaklu

Nie tylko teatralny namiot Teatro Tatro jest idealnie stworzony, by swoją zwariowaną historię opowiedzieli cyrkowi artyści. Żywiołowa teatralność, która jest cechą charakterystyczną tego teatru również wyjątkowo pasuje do tekstu Charmsa. Dziecięcych widzów na pewno ucieszy swawola i groteskowość w grze, dowcipy, piękne kostiumy i muzyka.

Martina Mašlárová, „Pravda”

Autor: Danilo Charms Reżyseria: Ondrej Spišák, Scenografia i kostiumy: František Lipták, Obsada: Zuzana Konečná, Agáta Spišáková, Róbert Jakab, Martin Nahálka, Peter Oszlík, Martin Šalacha i inni

Spektakl dla widzów od 4-go roku życia

Czas trwania: 1 godz. 20 min (bez przerwy)

Przedstawienie jest grane w namiocie przypominającym namiot cyrkowy.

8 kwietnia, godz. 12:00

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, PKiN, Scena im. H. Mikołajskiej

Straszna Piątka

Białostocki Teatr Lalek

Misiaczki, Kaczuszki, Króliczki, Szczeniaczki to najmilsze zwierzątka na świecie. Bajek o nich było wiele – bo któż nie lubi opowieści o tak puchatych i uroczych stworzonkach? Lecz co z tymi, których Los nie obdarzył takim wdziękiem? Czy nie zasługują na Bajkę o sobie? Zasługują! Dlatego zapraszamy na „Straszną Piątkę” – opowieść o zwierzątkach mniej milusińskich. Ropucha, Szczur, Nietoperz czy też Pająk – z pozoru straszne, z pozoru brzydkie. Pozory jednak często mylą, o czym przekonacie się oglądając naszą najnowszą Bajkę – opowieść o przełamywaniu stereotypów i o tym, że każdy z nas jest na swój sposób piękny – musimy tylko to piękno w sobie odnaleźć.

W „Strasznej Piątce” nie ma łatwych rozwiązań. Ani żadne ze zwierząt nie zmieni się z ropuchy w motyla, motylem też nie stanie się obrażalski, acz spostrzegawczy robaczek. Nawet wspólne przedsięwzięcie nie od razu wypali, bo gapowaty nietoperz zapomni nie tylko wypisać na reklamach adresu, to jeszcze zawiesi je do góry nogami, jakby każde zwierzę tylko w tej pozycji spędzało noce. I kiedy wydaje nam się, że wszystko stracone, reżyserka z autorką i scenografem proponują oszałamiające zakończenie. Pełne emocji, z niespodzianką, która przy okazji pozwala lepiej poznać zespół tworzący spektakl i finałową pieśnią mówiącą, że „najgorszy w świecie to stereotyp, gdy ktoś pochopnie chce was ocenić, to bardzo przykre, wiemy coś o tym, może piosenka nasza coś zmieni”.

Jerzy Doroszkiewicz, „Kurier Poranny”

Powiedzmy sobie otwarcie: Kto chciałby pogłaskać nietoperza? Albo ropuchę usianą brodawkami? A jednak. Tych, którzy mieliby jakiekolwiek opory – najnowszy spektakl Białostockiego Teatru Lalek rozłoży na łopatki. „Straszna Piątka” nie dość bowiem, że nie okazuje się wcale taka straszna, to jeszcze wzbudzi sympatię, sprawi, że człowiek wierci się w fotelu i chciałby do kompanii brzydali dołączyć.

Monika Żmijewska, „Gazeta Wyborcza”

Autor: Marta Guśniowska według opowieści Wolfa Erlbrucha, Reżyseria: Maria Żynel, Scenografia: Paweł Matyszewski, Maria Żynel, Muzyka: Marcin Nagnajewicz, Konsultacje wokalne: Marcin Ozga, Obsada: Grażyna Kozłowska, Milena Kobylińska, Eliza Krasicka, Ewa Żebrowska, Wiesław Czołpiński, Michał Jarmoszuk, Błażej Piotrowski

Spektakl dla dzieci od 7 lat

Czas trwania: 1 godz. 15 min (bez przerwy)

9 kwietnia, godz. 12:00

9 kwietnia, godz. 14:00

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, PKiN, Scena im. H. Mikołajskiej

Żabka

Teatr Animacji w Poznaniu

Żabka z przyjaciółmi pokonuje codziennie przeszkody i mierzy się z życiowymi dylematami. Spotkany na polanie kos skłania do refleksji nad przemijaniem i potrzebą cieszenia się każdą chwilą. Nieszczęśliwa miłość, którą przeżywa Żabka, jest punktem wyjścia do rozważań nad cierpieniem i szczęściem, jakie z niej wynika. Nocne lęki są idealną okazją do zbadania, czym tak naprawdę jest strach – ten prawdziwy i ten wyimaginowany. Mówiąc o sobie, bohaterowie opowiadają także o dorosłych, którzy wciąż nie potrafią się zaakceptować, ale przede wszystkim mówią o dzieciach, które dopiero uczą się dojrzałości.

Postaci sympatycznych zwierzątek ułatwiają artystom dyskusję z małym, a nawet bardzo małym, widzem, o emocjach. Ukazujący się na kolorowych ekranach bohaterowie w zależności od przeżyć zmieniają wielkość. O trudniejszych emocjach twórcy mówią w sposób taktowny, z wyczuciem muskają problem i przechodzą do radosnej sekwencji, by utrzymać pogodny nastrój spektaklu.

Maria Maczuga, kultura.poznan.pl

Punktem wyjścia do realizacji spektaklu „Żabka” były książki Maxa Velthuijsa, który za pomocą swoich ilustracji pomaga dzieciom na całym świecie zrozumieć otaczającą je rzeczywistość. W stworzonej przez siebie serii książek obrazkowych opowiada m.in. o tym, czym jest przyjaźń i miłość. Ale również nie omija tak trudnych tematów, jak tęsknota i śmierć.

Monika Nawrocka-Leśnik, kultura.poznan.pl

Autor: Max Velthuijs, Adaptacja: Nicola Lusuardi, Fabrizio Montecchi, Reżyseria: Fabrizio Montecchi, Tłumaczenie: Jan Ratić, Scenografia: Nicoletta Garioni, Lalki według rysunków Maxa Velthuijsa: Federica Ferrari, Muzyka: Michele Fedrigotti, Kostiumy: Sara Bartesaghi Gallo, Obsada: Sylwia Zajkowska/Magdalena Dehr, Katarzyna Romańska/Danuta Rej, Marek Cyris/Piotr Grabowski

Spektakl dla dzieci od 5 lat

Czas trwania: 1 godz. (bez przerwy)

10 kwietnia g. 10:00

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Scena na Woli im. T. Łomnickiego

Opowieści z niepamięci

Teatr Animacji w Poznaniu

Prasłowiańska mitologia, wraz z niezwykłymi legendami i zamieszkującymi je magicznymi istotami powoli odchodzi w niepamięć. Twórcy spektaklu postanowili uchronić kilka z nich przed zapomnieniem. Na scenę wychodzą aktorzy, by, jak za dawnych czasów, powoli snuć opowieści o potężnych Płanetnikach, szalonych leśnych znachorkach Babach, przebiegłych i niebezpiecznych Jędzach, czy budzącym grozę, tajemniczym Bezkoście. Kiedy jednak na początku legendy pojawia się Kłobuk, cichy, leśny duch, wszystko idzie nie tak. Legendy ożywają i wychodzą z opowieści.

Niezwykłe lalki Brazylijczyka Dudy Paivy, faktycznie ożywają na scenie, budząc respekt, czasem grozę, a niekiedy szczery śmiech. Być może dzięki temu spektaklowi my sami poznamy je na nowo?

Pędząca szaleńczo naprzód akcja jest najpierw poprzedzona, a potem przeplatana pięknie zakomponowanymi i takoż odśpiewanymi wschodniosłowiańskimi pieśniami, które cieszą ucho i dają widzom nieodzowne chwile zawieszenia, odpoczynku, pozbierania myśli, a czasem być może nawet refleksji. Wszystkich gagów nie sposób w krótkiej recenzji opowiedzieć, ale konwencja tego szalonego przedsięwzięcia jest już, sądzę, dość szczegółowo zarysowana. Zabawa jest przednia, prasłowiański komponent edukacyjny – a jakże – obecny, a karnawałowy, polsko-brazylijski, wywracający na nice duch wszechzabawy – dominujący.

Juliusz Tyszka, teatralny.pl

Autor: Malina Prześluga, Koncepcja, reżyseria, projekty lalek, choreografia: Duda Paiva, Kompozytor: Dawid Dąbrowski, Światła: Michał Krugiołka, Wykonanie lalek: Grzegorz Fijałkowski, Damian Kubasiewicz, Mariusz Szajbe, Obsada: Sylwia Koronczewska- Cyris, Julianna Dorosz, Mariola Ryl-Krystianowska, Marcin Chomicki, Krzysztof Dutkiewicz, Marcel Górnicki

Spektakl dla dzieci od 10 lat

Czas trwania: 1 godz. 10 min (bez przerwy)

Spektakl grany z napisami w języku angielskim

 

0
10830
1

Subscribe to our newsletter

autoresponder system powered by FreshMail
 

autoresponder system powered by FreshMail