-Reklama-

Jak ustalić datę poczęcia?

Ciąża rozpoczyna się wtedy, gdy komórka jajowa zostaje zapłodniona plemnikiem. Data poczęcia nie musi pokrywać się wcale z datą współżycia. Z tego powodu ustalenie daty poczęcia co do dnia nie jest możliwe, jednak przybliżony termin wyznaczyć można na podstawie daty ostatniej miesiączki i owulacji. Pewniej ustali go lekarz w czasie USG w 1. trymestrze ciąży.

-Reklama-

Data poczęcia – jak ustalić ją na podstawie miesiączki?

Samodzielne wyznaczenie przybliżonego wieku ciąży jest możliwe, gdy kobieta zna datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W tym celu wykorzystuje się regułę Naegelego – mówi ona o tym, że czas trwania ciąży to 280 dni właśnie od tego dnia. Obliczenia można wykonać samodzielnie lub z wykorzystaniem dostępnego w internecie kalkulatora. Również lekarz wypełnia kartę ciąży na tej podstawie.
Do poczęcia dochodzi jednak w fazie owulacji (zwykle ok. 14 dni po dacie krwawienia). Gdy lekarz mówi przykładowo o 8. tygodniu ciąży, zapłodnienie prawdopodobnie miało miejsce 6 tygodni wcześniej. Dziecko ma więc ok. 6 tygodni.

Data zapłodnienia a data stosunku – nie muszą się pokrywać

Dlaczego? Do zapłodnienia (a więc i poczęcia) może dojść jedynie w fazie owulacji. Przy regularnych cyklach miesiączkowych pojawia się ona ok. 14 dnia cyklu. Wypuszczona komórka jajowa może być zapłodniona przez ok. 24 godziny, natomiast plemniki mogą przetrwać w organizmie kobiety od 3 do 5 dni. Ciężko ustalić więc rzeczywisty moment zapłodnienia.
Będzie to jeszcze trudniejsze przy nieregularnych cyklach, kiedy owulacja pojawia się w różnych momentach. Mimo wszystko warto jednak obserwować swój organizm, określać przybliżoną datę owulacji i zdawać sobie sprawę, kiedy mniej więcej mogło nastąpić poczęcie.

Data poczęcia a badanie USG

W czasie badania USG w pierwszym trymestrze ciąży lekarz określi datę poczęcia w najpewniejszy sposób. Może się wtedy zdarzyć, że data ta znacznie różni się od wyznaczonej wcześniej. W jaki sposób lekarz wyznacza wiek dziecka? Ustala on jego długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL) – od głowy do pupy. Do otrzymanego wyniku dodaje 14 dni, czyli czas, który minął od pierwszego dnia miesiączki do wystąpienia owulacji.

Kto jest ojcem? Powie to tylko test DNA

W przypadku wątpliwości co do ojcostwa jedynym sposobem na zyskanie pewności jest wykonanie testu DNA. Żadna z wyżej wymienionych metod nie umożliwia bowiem ustalenia daty poczęcia co do konkretnego dnia. Badanie na ojcostwo można wykonać jeszcze w ciąży albo po narodzinach dziecka. Gwarantuje ono jednoznaczne określenie, czy dany mężczyzna to ojciec danego dziecka. Specjalista porównuje bowiem profile genetyczne badanych („genetyczne odciski palca”), które są unikalne i jednocześnie dziedziczone po rodzicach.
6t]\
Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testDNA.pl
Zdjęcie ©martinak/123rf.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.