Data poczęcia – jak ustalić ją na podstawie miesiączki?
Samodzielne wyznaczenie przybliżonego wieku ciąży jest możliwe, gdy kobieta zna datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W tym celu wykorzystuje się regułę Naegelego – mówi ona o tym, że czas trwania ciąży to 280 dni właśnie od tego dnia. Obliczenia można wykonać samodzielnie lub z wykorzystaniem dostępnego w internecie kalkulatora. Również lekarz wypełnia kartę ciąży na tej podstawie.
Do poczęcia dochodzi jednak w fazie owulacji (zwykle ok. 14 dni po dacie krwawienia). Gdy lekarz mówi przykładowo o 8. tygodniu ciąży, zapłodnienie prawdopodobnie miało miejsce 6 tygodni wcześniej. Dziecko ma więc ok. 6 tygodni.
Data zapłodnienia a data stosunku – nie muszą się pokrywać
Dlaczego? Do zapłodnienia (a więc i poczęcia) może dojść jedynie w fazie owulacji. Przy regularnych cyklach miesiączkowych pojawia się ona ok. 14 dnia cyklu. Wypuszczona komórka jajowa może być zapłodniona przez ok. 24 godziny, natomiast plemniki mogą przetrwać w organizmie kobiety od 3 do 5 dni. Ciężko ustalić więc rzeczywisty moment zapłodnienia.
Będzie to jeszcze trudniejsze przy nieregularnych cyklach, kiedy owulacja pojawia się w różnych momentach. Mimo wszystko warto jednak obserwować swój organizm, określać przybliżoną datę owulacji i zdawać sobie sprawę, kiedy mniej więcej mogło nastąpić poczęcie.
Data poczęcia a badanie USG
W czasie badania USG w pierwszym trymestrze ciąży lekarz określi datę poczęcia w najpewniejszy sposób. Może się wtedy zdarzyć, że data ta znacznie różni się od wyznaczonej wcześniej. W jaki sposób lekarz wyznacza wiek dziecka? Ustala on jego długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL) – od głowy do pupy. Do otrzymanego wyniku dodaje 14 dni, czyli czas, który minął od pierwszego dnia miesiączki do wystąpienia owulacji.
Kto jest ojcem? Powie to tylko test DNA
W przypadku wątpliwości co do ojcostwa jedynym sposobem na zyskanie pewności jest wykonanie testu DNA. Żadna z wyżej wymienionych metod nie umożliwia bowiem ustalenia daty poczęcia co do konkretnego dnia. Badanie na ojcostwo można wykonać jeszcze w ciąży albo po narodzinach dziecka. Gwarantuje ono jednoznaczne określenie, czy dany mężczyzna to ojciec danego dziecka. Specjalista porównuje bowiem profile genetyczne badanych („genetyczne odciski palca”), które są unikalne i jednocześnie dziedziczone po rodzicach.
6t]\
Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testDNA.pl
Zdjęcie ©martinak/123rf.com