Reklamaads-single

Testy NIFTY™, czyli dlaczego warto wykonać nieinwazyjne badania prenatalne?

Kiedy dowiadujemy, że zostaniemy rodzicami, ogarnia nas wielka radość, ale jednocześnie pojawia się troska o to, czy z dzieckiem wszystko w porządku.. Czy rozwija się prawidłowo... To zupełnie normalne odczucia. Pozostaje tylko pytanie, czy możemy to w jakiś sposób sprawdzić? TAK! A to za sprawą nieinwazyjnych badań jakimi są testy NIFTY™ by GenePlanet. Wyjaśniamy na jakiej zasadzie działa to badanie.

Reklamaads-single
Reklamaads-single

Diagnostyka prenatalna w dzisiejszych czasach jest na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu, jeszcze w czasie życia płodowego naszego maluszka, możemy sprawdzić czy istnieje u niego ryzyko wystąpienia wad genetycznych takich jak: zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau. Co ciekawe, dzięki NIFTY, możemy także poznać płeć naszego dziecka! 

Zobacz jakie jeszcze nieprawidłowości wykrywa Test NIFTY™ by GenePlanet.

Nieinwazyjnie, czyli jak? 

Największą zaletą tego testu jest to, że wykonuje się go w sposób zupełnie nieinwazyjny – bez żadnego ryzyka. Już sama nazwa tego rodzaju testów – NIPT (z ang. Non-Invasive Prental Test) wskazuje na to, że są one całkowicie bezpieczne – zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. 

Jedną z głównych zalet technologii NIPT jest to, że zmniejsza ona konieczność rozważania inwazyjnych badań prenatalnych przez pary. Lekarze położnicy odnotowują znaczne zmniejszenie liczby amniopunkcji przeprowadzonych, aż do 88%, po zastosowaniu NIPT.

Na czym polega test NIFTY™?

Każdy test poprzedzony jest badaniem USG. Testy wykonuje się z krwi matki. Pobiera się niewielką próbkę (około 10ml) i poddaje analizie. Na wynik zazwyczaj czeka się od 6 do 10 dni roboczych. 

Test NIFTY charakteryzuje się bardzo wysoką dokładnością – wykazuje aż ponad 99% czułości w wykrywaniu trisomii. Jest również w pełni bezpieczny – nie niesie ze sobą ryzyka poronienia w przeciwieństwie do na przykład amniopunkcji, która niesie takie ryzyko na poziomie 1-2%.  No i co jest niezwykle istotne – test NIFTY™ jest bardzo wiarygodny. Wskaźnik wyników fałszywie pozytywnych wynosi zaledwie 0,1 %. 

Wspomnieliśmy, że NIFTY™ wykrywa TRISOMIĘ. A wiecie co to takiego?
Większość komórek w naszym ciele ma 23 pary chromosomów, czyli łącznie 46. Z TRISOMIĄ mamy do czynienia wówczas, kiedy pojawia się dodatkowa kopia specyficznego chromosomu. Na skutek tego, powstają wady wrodzone u dziecka. Trzy najczęstsze z nich to: zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau. Test NIFTY™ wykrywa trisomie z ponad 99% dokładnością.

Dowiedz się więcej o TRISOMIACH

Dla kogo jest to badanie?

Test NIFTY™ by GenePlanet jest zalecany dla każdej kobiety w ciąży, niezależnie od wieku lub z góry określonego ryzyka genetycznego.

Zwłaszcza jeśli:

  • Istnieje indywidualna lub rodzinna historia zaburzeń chromosomalnych.
  • Kobieta ma 35 lat lub więcej.
  • Wyniki innych badań pierwszego trymestru wskazują na zwiększone ryzyko aneuploidii.

Jak to działa?

Test NIFTY wymaga pobrania 10 ml próbki krwi matki. cffDNA we krwi matki jest następnie analizowane w celu wykrycia nieprawidłowości chromosomalnych płodu. Jeśli występuje aneuploidia, wykrywane są małe nadmiary lub deficyty w analizowanym chromosomie.

Wolne komórkowe DNA pochodzące z płodu jest obecne w krwiobiegu matki w czasie ciąży. Pobierając małą próbkę krwi matki, NIFTY™ analizuje komórki wolnego DNA płodu przy pomocy urządzeń do sekwencjonowania genetycznego, aby sprawdzić, czy występują jakiekolwiek nieprawidłowości chromosomalne.

Technologia zastosowana w teście NIFTY™ pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych wyników przy współczynnikach wykrywalności trzech najczęściej występujących trisomii (zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau) w ponad 99%.

Gdzie mogę wykonać badania za pośrednictwem testów NIFTY™?

Aby wykonać test trzeba sprawdzić listę dostępnych klinik na stronie internetowej i zapytać swojego lekarza o test NIFTY by GenePlanet.

Zobacz listę placówek, w których możesz wykonać badanie

Jeśli masz pytania szczegółowe co do badań, jak i samego testu, na stronie   znajdziesz specjalny formularz.

Co o takich badaniach sądzą inni rodzice? 

Test NIFTY™ wykonało już ponad 5 000 000 kobiet! Oto opinie kilku z nich:

”Kiedy zaszłam w ciążę natychmiast zdecydowałam się na test NIFTY, ponieważ przezierność karkowa nie była do końca wiarygodna. 9 lat temu nie byłam wystarczająco dobrze poinformowana o możliwych komplikacjach, czy nieprawidłowościach płodu, a teraz jestem. Jestem naprawdę szczęśliwa i bardzo spokojna dzięki testowi NIFTY, ponieważ teraz mogę cieszyć się ciążą bez zmartwień. Jak widzę ile pieniędzy wydajemy na wózki, zaopatrzenie czy samą opiekę nad dziećmi, na pewno nie szkoda mi pieniędzy na test, która da mi pewność i spokój w temacie zdrowia mojego dziecka.”

”Na test NIFTY™ zdecydowałam się głównie dlatego, że zaszłam w ciążę mając ponad 35 lat. Chciałam mieć absolutną pewność, że moje dziecko jest zdrowe i, że w razie potrzeby zadbam o możliwe choroby. Zdecydowałam się na test NIFTY™ głównie dlatego, gdyż jest nienwazyjnym i wolnym od ryzyka badaniem oraz ze względu na to, że otrzymuje się wyniki w bardzo krótkim czasie. Moje nastawienie przed testem było optymistyczne, a jednak po otrzymaniu wyników pojawiły się łzy szczęścia. Jeśli znów zajdę w ciążę z pewnością zdecyduje się wykonać test ponownie. ”

Najczęściej zadawane pytania o testy NIFTY™

Przed podjęciem jakichkolwiek nieinwazyjnych badań prenatalnych należy skonsultować się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia w zakresie wszelkich zagrożeń, diagnoz, leczenia i / lub innych potencjalnie istotnych problemów zdrowotnych.

O firmie:

GenePlanet jest globalnym dostawcą innowacyjnych rozwiązań opartych na prewencyjnych testach genetycznych. Wszystkie analizy wykonywane są zgodnie z najwyższymi standardami i wytycznymi, z naciskiem na procedury laboratoryjne i bezpieczeństwo danych.

Testy NIFTY firmy GenePlanet są przeprowadzane w technologii sekwencjonowania nowej generacji (NGS) w laboratorium w Europie. Laboratorium umożliwia przeprowadzenie dodatkowych badań opartych na technologii NGS, które zostaną wkrótce wprowadzone na rynek.

Dołącz do społeczności Test NIFTY by GenePlanet:

Testy NIFTY Polska na Faceboku

GenePlanet na Instagramie

Wpis gościnny