fbpx
Reklamaads-single

Suplementy na czas ciąży i karmienia piersią – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Apteczne półki aż uginają się od wszelkiego rodzaju suplementów - w tym tych przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Jaki suplementy wybrać na ten szczególny czas? Czym się kierować przy wyborze?

Reklamaads-single
Reklama

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić przed zakupem suplementu na czas ciąży jest dokładne przeanalizowanie jego składu i sprawdzenie, czy faktycznie odpowiada on naszym potrzebom oraz – przede wszystkim – czy spełnia wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Czy przyjmowanie suplementów jest w ogóle potrzebne?

Zanim wybierzemy się do apteki, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy w ogóle suplementacja jest nam potrzebna? Generalnie, wszystkie składniki powinniśmy dostarczać organizmowi w sposób naturalny, z pożywieniem. Pamietajmy jednak, że ciąża to okres wzmożonego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Organizm powinien zapewnić sobie właściwe składniki, bo czeka go nie lada wyzwanie jakim jest utrzymanie ciąży, ale także właściwie odżywienie rosnącego w nim dziecka. Aby zapewnić sobie wszystkie wymagane składniki odżywcze, musiałybyśmy zjadać bardzo dużą ilość pożywienia.

Jakie są oficjalne zalecenie co do suplementacji u kobiet w ciąży – co powinien zawierać dobry suplement?

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczą 5 składników, na które zapotrzebowanie w czasie ciąży i karmienia piersią wzrasta:

  • kwas foliowy – zapotrzebowanie na niego wzrasta w 1. trymestrze z 400 µg/dobę nawet do 800 µg/dobę oraz 600 µg/dobę w czasie karmienia piersią.
  • jod – 200 µg/dobę. Zapotrzebowanie u kobiet z chorobami tarczycy wzrasta.
  • witamina D3 – 2000 j.m./dobę. U kobiet z wyższą wagą, może sięgać nawet 4000 j.m.
  • żelazozapotrzebowanie na żelazo w ciąży jest różne na poszczególnych jej etapach. Wszystko zależy od wieku ciąży, ale też wagi kobiety
  • DHA – 400 – 600 µg/dobę. W przypadku zagrożenia przedwczesnym porodem, ciężarna powinna zwiększyć tę dawkę nawet do 1000 µg/dobę.

A co z indywidualnymi potrzebami?

Na pewno niezwykle istotną rzeczą przed rozpoczęciem suplementacji jest wykonanie badań określających zapotrzebowanie na konkretne składniki oraz dokładne przeanalizowanie diety przyszłej mamy. Idealna byłaby konsultacja z dietetykiem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zapewnić sobie wszystkie wymagane składniki, dostarczając ich rekomendowaną dawkę dobową.

Kiedy zacząć przyjmowanie suplementów?

Każda kobieta w wieku rozrodczym powinna dbać o właściwy poziom wspomnianych składników. Lekarze zalecają, by suplementację rozpocząć jeszcze przed planowaną ciążą i kontynuować w czasie karmienia piersią*.

*Zalecana suplementacja w przygotowaniu do ciąży według aktualnych wytycznych PTG: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących

Artykuł powstał przy współpracy z firmą SOLINEA, producentem suplementu diety PRENASOL.


Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.

PRENASOL przeznaczony jest dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Zawiera składniki najwyższej jakości, które wspierają zbilansowaną dietę: kwas DHA (dokozaheksaenowy) uzyskiwany z mikroalg Schizochytrium sp., kwas foliowy (foliany), żelazo, jod i witaminy C i D. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Subscribe to our newsletter

autoresponder system powered by FreshMail
 

autoresponder system powered by FreshMail