-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Pląsawica Huntingtona – przyczyny, objawy, leczenie. Przedziwna genetyczna choroba mózgu!

Pląsawica Huntingtona jest genetyczną chorobą mózgu, która objawia się m.in. zaburzeniami ruchowymi, problemami z pamięcią czy otępieniem. Za schorzenie odpowiada wadliwy gen, który jest dziedziczony, a całkowite wyleczenie choroby nie jest możliwe. Leczenie polega na podejmowaniu kroków, które zmniejszą dotkliwość objawów.

-Reklama-

Pląsawica Huntingtona – na czym polega?

Pląsawica Huntingtona dotyczy ośrodkowego układu nerwowego i powoduje obumieranie neuronów w mózgu, czyli komórek, które przetwarzają i przewodzą informacje. Dzieje się tak dlatego, że w komórkach tych gromadzi się nieprawidłowe białko. Z tego powodu chory, wraz z postępem choroby (czyli obumieraniem neuronów), ma coraz większe zaburzenia ruchowe, emocjonalne i psychiczne. Choroba ujawnia się najczęściej w wieku 35-45 lat, jednak istnieje także jej młodzieńcza forma (poniżej 20. roku życia).

Pląsawica Huntingtona – objawy

Objawy pląsawicy huntingtona można podzielić na 3 typy: fizykalne (związane z ruchem), emocjonalne i zaburzenia poznawcze (odpowiedzialne za myślenie). Choroba na początku ujawnia się bardzo słabo, powodując lekkie zmiany nastroju czy osobowości, słabą pamięć czy przypadkowe ruchy palców. Jednym z pierwszych widocznych objawów jest pląsawica, czyli wykonywanie mimowolnych ruchów kończyn.
Pląsawica pogłębia się wraz z rozwojem choroby, pojawiają się również zaburzenia pamięci i otępienie, niewyraźna mowa, drażliwość, lęk, depresja, omamy czy zmiany osobowości. Przy zaawansowanym etapie chory nie jest już w stanie samodzielnie funkcjonować, potrzebuje wsparcia i opieki. Warto wiedzieć, że objawy mogą różnić się w zależności od wielu czynników, m.in. wieku, predyspozycji czy zaawansowania choroby. Nie u każdego pojawią się wszystkie dolegliwości.

Pląsawica Huntingtona – przyczyny

Pląsawica Huntingtona to choroba genetyczna, za której występowanie odpowiada mutacja w genie IT15. Wadliwy gen dziedziczy statystycznie połowa dzieci chorego. Osoby chore często decydują się na dzieci mimo choroby z powodu późnego pojawiania się pierwszych objawów. Za ok. 10 proc. przypadków choroby odpowiadają nowe mutacje, które nie są dziedziczone po rodzicach, a tworzą się przy poczęciu.

Pląsawica Huntingtona – badania i leczenie

Na obecnym etapie choroby nie da się wyleczyć, jednak można łagodzić jej objawy, a tym samym podnosić komfort życia chorych oraz ich otoczenia. Zalecane są leki, a także terapie innego typu. Chorzy korzystają z rehabilitacji, konsultacji logopedycznych, psychologicznych. Rekomenduje się również zdrową dietę bogatą m.in. w kwasy omega-3, magnez, witaminę PP i kwas foliowy.
Po pojawieniu się objawów, chorobę stwierdza się na ich podstawie, a także wyników tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego (widoczne są zmiany w mózgu). Wykrycie mutacji genu jest natomiast możliwe jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy dzięki testom genetycznym. Warto wykonać je wtedy, gdy w rodzinie występuje pląsawica Huntingtona. Brak mutacji oznacza brak choroby, natomiast wykrycie jej ułatwi reakcję na pierwsze objawy, a także pomoże np. podjąć decyzję o posiadaniu potomstwa.

autor: Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testDNA.pl
foto ©Alexander Korzh/123RF

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...