Reklamaads-single

Pierwsze buciki dziecka – jakie wybrać?

Na boso czy w bucikach? W jaki sposób dziecko powinno uczyć się chodzić? Sprawdź, jak przygotować malucha na stawianie pierwszych kroczków. Jakie powinny być pierwsze buciki dziecka?

Reklamaads-single
Reklamaads-single

Pierwszy krok dziecka to jeden z najważniejszych kamieni milowych w jego rozwoju. Nic dziwnego, że nauka chodzenia jest dla rodziców wielkim wydarzeniem, które budzi wiele pytań. Jednym z nich jest dylemat dotyczący bucików. Kiedy należy kupić pierwsze buciki dziecka?

Pierwsze kroki dziecka – kiedy?

Przyjęło się mówić, że „pierwszy kroczek na pierwszy roczek”, ale to żadna reguła. Niektóre maluchy rzeczywiście zaczynają chodzić w okolicy 12. miesiąca życia, ale znaczna ich część pierwsze samodzielne kroki stawia nawet kilka miesięcy później. I nie jest to powód do niepokoju. To, w jakim wieku dziecko powinno zacząć chodzić jest określone w skali rozwojowej, która powstała na podstawie obserwacji rozwoju dzieci. Skala rozwojowa pokazuje, w jakim terminie daną umiejętność opanowało co najmniej 50% badanych dzieci. Z tego powodu traktuje się to jako punkt odniesienia a nie wyznacznik dla rozwoju każdego dziecka. Skala rozwojowa Denver zakłada tzw. okna rozwojowe dla niektórych umiejętności. W przypadku umiejętności samodzielnego chodzenia termin jej nabycia określa się normą od 12. do 18. miesiąca życia dziecka. To w tym czasie maluch powinien wykonać pierwszy samodzielny krok. Jeśli nie zrobi tego do 18. miesiąca życia, dopiero wtedy należy się udać z dzieckiem do specjalisty.

Pierwsze kroki dziecka – w bucikach czy bez?

Uważa się, że chodzenie boso to naturalna potrzeba każdego człowieka. Nasze stopy są tak skonstruowane, że umożliwiają chodzenie w sposób fizjologiczny, naturalny bez używania butów. Chodzenie na boso nie hamuje rozwoju układu kostnego i stawowego, co ma ogromne znaczenie w przypadku dziecka, którego stópka przechodzi istną metamorfozę przez kilka pierwszych lat. Dzieci nie potrzebują bucików dopóki nie nauczą się chodzić, a i potem but powinien pełnić jedynie rolę ochronną np. osłaniać stópkę przed urazami czy czynnikami pogodowymi. Nie ma potrzeby zakładania uczącemu się chodzić dziecku zabudowanych bucików, szczególnie w sytuacji gdy maluch uczy się chodzić w domu. Jeśli lekarz pediatra nie widzi przeciwwskazań, warto pozwalać dziecku stąpać przy meblach na bosaka lub nałożyć na stópki coś co nie ograniczy ich swobody. Najlepsze wydają się skarpetki antypoślizgowe lub miękkie kapciuszki z oddychającego materiału.

Pierwsze buciki – jakie wybrać?

Buty, które pojawiły się w życiu człowieka po to, by chronić stopy przed urazami, dziś niestety potrafią wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Wszystko dlatego, że najważniejsza stała się moda, której efektem bywa obuwie negatywnie wpływające na postawę, kręgosłup i same stopy. Przykładem może być tu np. but na obcasie. W przypadku obuwia dziecięcego też nie jest inaczej. W sklepach można znaleźć buty wzorowane na dorosłych modelach, bardzo modne ale i niezdrowe. Niektórzy rodzice zapominają, że nie wszystkie buciki dla dzieci dostępne w sklepach są bezpieczne dla małego dziecka i często ulegają modzie np. na miniaturowe plastikowe adidaski na podwyższonej podeszwie.

Pierwsze buciki dziecka powinny być bezpieczne, zdrowe i bardzo wygodne. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie kompromisu pomiędzy chodzeniem na boso a w bucikach. Najlepiej do tego nadają się buciki typu soft sole, które są świetną alternatywą do chodzenia na bosaka. Nóżka dziecka mimo bucika nadal czuje się swobodnie, a jednocześnie maluch ma większą stabilizację podczas chodzenia po śliskiej podłodze i nie marzną mu nóżki.

O czym należy pamiętać, wybierając pierwsze buciki dla dziecka:

  • Materiał wykonania bucika powinien być naturalny, przepuszczający powietrze, bez szkodliwych i drażniących substancji np. wysokiej jakości skóra naturalna.
  • Podeszwa – jeśli maluch dopiero uczy się chodzić, powinien mieć możliwość czuć podłoże. Najlepsze buciki to takie, które mają miękką i elastyczną podeszwę.
  • Kształt bucików nie powinien zakłócać profilu stópki. Najlepiej, jeśli bucik dostosuje się do kształtu nóżki, a nie nóżka dziecka do kształtu buta.
  • Łatwe wkładanie – bucik dla malucha nie powinien być skomplikowany w zakładaniu. Maluchy, które nie nosiły do tej pory butów, mogą nie zaakceptować długiego i męczącego wkładania bucików.
  • Bucik nie może być ciężki, bo zaburzy sposób chodzenia i utrudni stawianie kroczków.
  • Rozmiar bucika powinien być idealnie dobrany do rozmiaru stópki.

Czy wygląd bucików ma znaczenie? Nie jest to oczywiście najważniejszy wyznacznik, ale nie ukrywajmy – lubimy ładne rzeczy. Dobre buciki też potrafią mieć fantastyczny wygląd, a i ten czasem potrafi najskuteczniej zachęcić malucha do założenia obuwia. Zobaczcie te TUTAJ – są piękne!

Artykuł powstał we współpracy z marką Babice.
Autor: Iguana