-Reklama-

O czym mama atopika wiedzieć powinna?

-Reklama-

Atopia u dzieci – skąd się bierze?

Cechy atopii są przez dzieci dziedziczone . Dla przykładu – jeśli jedno z rodziców ma AZS, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka wzrasta do 20-40%, w przypadku obojga rodziców jest to już 60-80 %. Poza czynnikami dziedzicznymi, przyczynami rozwoju atopowego zapalenia skóry u dziecka jest nieprawidłowo działający układ immunologiczny, czynniki środowiskowe (alergeny) i zanieczyszczenie środowiska.

Pielęgnacja skóry małego atopika

Najnowsze badania mówią, że osoby z atopowym zapaleniem skóry rodzą się z trochę innymi właściwościami skóry. Są to zaburzenia bariery chroniącej naskórek, z czego wynika, że skóra nie jest naturalnie chroniona. AZS współistnieje często z alergiami pokarmowymi, astmą, katarem siennym. W walce z chorobą stosuje się jedynie leczenie objawowe, które łagodzi uporczywy świąd miejsc chorobowo zmienionych oraz zmniejsza dyskomfort i suchość skóry.

Wybierając preparat do pielęgnacji skóry należy pamiętać, że osłabiona bariera ochronna skóry u dzieci z AZS powoduje większe ryzyko uczulenia na alergeny i zwiększa wchłanianie ( absorpcję) substancji ze środowiska. Trzeba zatem zwracać uwagę na brak w takich preparatach tzw. haptenów czyli substancji zdolnych do wywołania uczulenia.

Jakich składników należy się wystrzegać?

  • Lanolina
-Reklama-

Naturalna substancja produkowana przez gruczoły łojowe owiec. Niestety jest uczulająca, szczególnie w grupie dzieci z AZS.

  • Metyloizotiazolinon (MI)

Konserwant o właściwościach silnie uczulających.

  • Substancje zapachowe

Są to związki chemiczne powszechnie występujące w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Większość związków zapachowych może powodować wyprysk kontaktowy.

  • Formaldehyd i związki uwalniające formaldehyd ( bronopol, imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea)

Szacuje się, że co 15 kosmetyk w Polsce zawiera formaldehyd, który jest bardzo silnym alergenem kontaktowym.

  • Parabeny

Substancje konserwujące należące do związków chemicznych stosunkowo słabo alergizujących. Nie ma natomiast badań potwierdzających ich całkowite bezpieczeństwo.

  • Parafina

Masowo używana substancja ropopochodna nie posiadająca żadnych właściwości odżywczych dla skóry),

  • Metyloparabeny
  • Propoyloparabeny
  • Fenoksyetanol

Wprawdzie świadomość szkodliwości niektórych składników jest wśród mam atopików coraz wyższa, producenci zastępują składniki mniej znanymi, ale również niebezpiecznymi dla osób z AZS. Ponadto zdecydowana większość emolientów jest kosmetykami, co oznacza że nie podlegają one tak restrykcyjnym przepisom przy wprowadzaniu do sprzedaży, jak np. jest w przypadku leków czy wyrobów medycznych. Może się więc okazać, że źle wybrany emolient mający pomóc w pielęgnacji skóry, może wywołać alergię kontaktową i zamiast pomóc – zaszkodzić.

Czytajmy składy preparatów do pielęgnacji skóry

Linia barierowych preparatów do pielęgnacji skóry Allergoff Atopy zwraca uwagę swoim bogatym składem pozbawionym substancji, które zostały wymienione jako alergizujące.

Allergoff Atopy to wyroby medyczne wspomagające terapię AZS oraz służące do pielęgnacji skóry bardzo suchej, wrażliwej u dzieci od 1-go miesiąca życia. W skład linii wchodzą: barierowa emulsja do kąpieli, barierowa oliwka do kąpieli leczniczych ( którą także można nałożyć bezpośrednio na skórę) oraz powlekająco-barierowy krem do ciała.

Wyroby bogate są w składniki, które pokrywając wrażliwą skórę, tworzą na jej powierzchni nawilżająco-natłuszczającą barierę ochronną i przywracają prawidłową funkcję barierową naskórka. Łagodzą objawy takie jak świąd, pieczenie i ogólny dyskomfort.

Linia Atopy nie zawiera parafiny, również substancji zapachowych, barwników, parabenów oraz substancji pochodzenia odzwierzęcego.

W składzie wyrobów znajdziemy natomiast:

DEFENSIL®– PLUS – tzw. inteligentna substancja aktywna, bogata w kwasy tłuszczowe Omega, zawierająca m. in. olej z czarnej porzeczki, koncentrat oleju słonecznikowego, wyciąg z Cardiospermum halicacabum. Redukuje procesy zapalne i uśmierza świąd.

Olejowy kompleks OMEGA PLUS – bogaty w kwasy Omega 3,6, 7 i 9. Zawiera dobroczynne kwasy tłuszczowe z nasion słonecznika, kukurydzy, sezamowy, oliwę z oliwek i olej makadamia, przez co zapobiega nadmiernej utracie wody, a także zapewnia dodatkową miękkość i odżywia. Przyspiesza regenerację lipidów i pomaga w przywracaniu bariery ochronnej poprzez stymulowanie syntezy ceramidów będących prekursorami lipidów.

PREBIOTYKI – (oligosacharydy) wspomagają rozwój fizjologicznej flory bakteryjnej skóry, tym samym ograniczają rozwój flory patogennej. Wspierają regenerację organizmów saprofitycznych, które stanowią integralną część bariery ochronnej skóry oraz wpływają na zwiększenie ilości tych dobrych drobnoustrojów, jednocześnie redukując liczbę mikroorganizmów chorobotwórczych. Ma to dobroczynny wpływ na skórę i znacznie poprawia jej wygląd. Organizmy te tworzą niewidzialny płaszcz, który zapobiega osiedlaniu się szkodliwych drobnoustrojów.

MOCZNIK

Mocznik jest humektantem, czyli substancją o dużej zdolności pochłaniania wody. W swojej naturalnej postaci jest jednym ze składników odpowiedzialnych za prawidłowe nawilżenie skóry. Należy do grupy substancji określanych jako NMF (Naturalny Czynnik Nawilżenia) i wraz z nimi pilnuje, by proces ucieczki wody ze skóry nie odbywał się zbyt szybko, a naskórek miał prawidłową szczelność. Pobudza regenerację naskórka, gdyż przyspiesza podziały komórek w warstwie ziarnistej skóry, nawilża i zmiękcza, zwiększając ilość wody w warstwie rogowej naskórka.

Marka Allergoff to nie tylko preparaty do pielęgnacji skóry, to także preparaty służące do ochrony przed alergenami obecnymi w kurzu domowym.

Wielu alergikom, od kilkunastu lat znany jest preparat Allergoff spray. To wygodny w zastosowaniu i bezpieczny środek, który zapewnia dwukierunkowe działanie ochronne, tj.: wiąże drobiny kurzu wraz z alergenami oraz neutralizuje alergeny znajdujące się w domowym kurzu.

Zastosowany w miejscach do spania, na meblach tapicerowanych, na dywanach ogranicza ryzyko wchłaniania niebezpiecznych alergenów. Warto wiedzieć o takim rozwiązaniu, tym bardziej, że często lekarze zalecają usunięcie z otoczenia małego alergika wszelkich przedmiotów gromadzących kurz – w tym dywanów a nawet pluszaków. Mając Allergoff można ochronić dziecko przed alergenami, jednocześnie nie pozbawiając go ukochanego misia czy dywanika w pokoju.

Producentem linii Allergoff Atopy jest polska firma ICB Pharma. Preparaty Allergoff są dostępne w aptekach i na stronie https://sklep.icbpharma.pl/.

Wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Kreacje na specjalne okazje – zobacz najlepsze zestawienia dla Mam!

Strój dla mamy powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny. To niezaprzeczalny fakt. Nikt jednak nie powiedział, że nie możemy przy tym...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wyprawka do szkoły – zobacz, dlaczego warto postawić na jakość

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Zdarzenie to wywołuje niemałe zamieszanie, szczególnie gdy mamy do czynienia z debiutem pierwszaka. Jaki wybrać...

Była Lena, będzie Pola: o imionach i modzie

Imiona podlegają modzie, chociaż nie wszystkie w takim samym stopniu. Niektóre przypominają stare przeboje – są w obiegu już od wielu lat,...

Prawdopodobnie nie wiesz o ich istnieniu, a mogą bardzo ułatwić ci życie. Oto 12 niezwykłych gadżetów dla mam

Gdy zostajesz mamą, zwykle dowiadujesz się o istnieniu rzeczy, o których nie miałaś pojęcia. Te gadżety nie są zbyt popularne, ale bywają...

Najlepsze przekąski na wycieczkę – co zabrać?

Wakacje w pełni! Pogoda zachęca do krótszych i dłuższych wycieczek. Podróżując z dziećmi warto odpowiednio się przygotować i zaplanować prowiant na drogę....

Nowa książeczka z serii „Czyściochowe zabawy” już w sierpniu w Rossmannie!

„Rossnę z dobrymi nawykami – zdrowa skóra”– to czwarta część akcji z kreatywnymi książeczkami z bohaterami Czyściochowa. Jej celem jest wyrabianie odpowiednich...