Nieodpowiedni styl życia i żywienia, prowadzący do nieustannej utraty magnezu może być groźny dla zdrowia naszego, jak i dziecka. Mnogość codziennych obowiązków i wielozadaniowość, czyli tzw. multitasking to trend dzisiejszych czasów. Często powoduje, iż zapominamy o odpoczynku, racjonalnym żywieniu, a także dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości pierwiastków, w tym magnezu. Warto jednak wiedzieć, że konsekwencje niedoboru tego pierwiastka mogą być naprawdę poważne i niebezpieczne dla organizmu. To nie tylko, uważane przez wielu za niegroźne, drganie powiek. Objawy często mogą być również nietypowe, co może utrudnić prawidłową diagnozę.
Jakie są pierwsze symptomy niedoboru magnezu i jak ich uniknąć?
Pierwsze objawy związane z niedoborem magnezu w organizmie są dość niespecyficzne, ponieważ mogą dotyczyć ogólnego osłabienia organizmu czy nadwrażliwości nerwowo-mięśniowej. Przy długotrwałych niedoborach pojawiać się mogą poważniejsze zaburzenia, głównie ze strony układu sercowo-naczyniowego czy nerwowo-mięśniowego.
Niedobór magnezu może również zwiększać ryzyko wystąpienia osteoporozy. W przypadku podejrzenia występowania niedoborów magnezu należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny niedoborów. Wskazana jest również wizyta u dietetyka, który po dokładnym wywiadzie żywieniowo-zdrowotnym może dokonać oceny dotychczasowego jadłospisu i sprawdzić czy nie jest on niedoborowy pod kątem składników mineralnych. Następnie wskazane byłoby urozmaicenie i skomponowanie diety w taki sposób, aby zawierała wszystkie składniki mineralne w niezbędnych ilościach. Jeśli to konieczne, w przypadku znacznych niedoborów, lekarz powinien wskazać odpowiednie preparaty, które pomogą w uzupełnieniu magnezu w organizmie – wyjaśnia Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny, ekspert kampanii „Moc w zasięgu ręki”.
W celu zwiększenia świadomości na temat skutków niedoboru magnezu w organizmie oraz pokazania korzyści, wynikających z utrzymania jego prawidłowego poziomu dla codziennego funkcjonowania, powstała kampania „Moc w zasięgu ręki”. Osią kampanii jest platforma www.mocwzasiegureki.com.pl, na której znajdują się najważniejsze informacje dotyczące magnezu, jego funkcji czy sposobów uzupełniania tego pierwiastka. Na stronie znaleźć można również wyniki badania, pokazującego, gdzie Polacy poszukują „źródeł mocy” w świecie nastawionym na podejmowanie nowych wyzwań. Ponadto można zapoznać się z praktycznymi poradami i wskazówkami ekspertów kampanii, dotyczącymi wspomagania organizmu w jego codziennym funkcjonowaniu.