-Reklama-

O czym mówi portret? Zaglądamy do scenariusza zajęć plastycznych

Portret to dzieło sztuki, które ukazuje i uwiecznia rysy twarzy wybranego człowieka. Ale nie tylko! Jakie jeszcze treści potrafi kryć w sobie taki obraz lub rysunek? Zachętę do bardziej uważnego przyglądania się portretom przynosi scenariusz zajęć dla dzieci oparty na twórczości krakowskiej malarki, Eugenii Halban.

-Reklama-

Pierwszy rzut oka na taki wizerunek pozwala nam przekonać się o wyglądzie twarzy danej osoby – albo kilku osób. Przy nieco dłuższym spojrzeniu dostrzegamy wiek, mniej lub bardziej charakterystyczny strój (albo przebranie!), czasem też jakiś rekwizyt. Niekiedy dowiadujemy się z obrazu czegoś na temat zawodu lub zainteresowań danej osoby. Zabawa w detektywa pozwala odkryć w prostym z pozoru portrecie niemało informacji o uwiecznionej na nim osobie!

A z drugiej strony – portreciści wykorzystują ogromne bogactwo środków wyrazu. Sięgają po zróżnicowane techniki. Do najpopularniejszych należy rysunek ołówkiem, kredką, pastelami lub węglem, a także malarstwo olejne, akwarelowe, akrylowe… Artyści rozmaicie sytuują swojego modela – na prost, czyli en face, z boku czyli z profilu, albo w pół drogi, czyli z półprofilu. Na odbiór postaci ma wpływ też tło, niekiedy bardzo wiele mówiące. 

Jeszcze więcej aspektów portretu warto poznać, uważnie przyglądając się pracom krakowskiej portrecistki, Eugenii Halban (1901-1978).

Scenariusz zajęć opartych na jej rysunkach i obrazach wraz z kompletem reprodukcji dostępny jest do nieodpłatnego wykorzystania tu: 

autor: Paweł Kaliński

foto: Olga Łosiak-Krypiak

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również