-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

O czym mówi portret? Zaglądamy do scenariusza zajęć plastycznych

Portret to dzieło sztuki, które ukazuje i uwiecznia rysy twarzy wybranego człowieka. Ale nie tylko! Jakie jeszcze treści potrafi kryć w sobie taki obraz lub rysunek? Zachętę do bardziej uważnego przyglądania się portretom przynosi scenariusz zajęć dla dzieci oparty na twórczości krakowskiej malarki, Eugenii Halban.

-Reklama-

Pierwszy rzut oka na taki wizerunek pozwala nam przekonać się o wyglądzie twarzy danej osoby – albo kilku osób. Przy nieco dłuższym spojrzeniu dostrzegamy wiek, mniej lub bardziej charakterystyczny strój (albo przebranie!), czasem też jakiś rekwizyt. Niekiedy dowiadujemy się z obrazu czegoś na temat zawodu lub zainteresowań danej osoby. Zabawa w detektywa pozwala odkryć w prostym z pozoru portrecie niemało informacji o uwiecznionej na nim osobie!

A z drugiej strony – portreciści wykorzystują ogromne bogactwo środków wyrazu. Sięgają po zróżnicowane techniki. Do najpopularniejszych należy rysunek ołówkiem, kredką, pastelami lub węglem, a także malarstwo olejne, akwarelowe, akrylowe… Artyści rozmaicie sytuują swojego modela – na prost, czyli en face, z boku czyli z profilu, albo w pół drogi, czyli z półprofilu. Na odbiór postaci ma wpływ też tło, niekiedy bardzo wiele mówiące. 

Jeszcze więcej aspektów portretu warto poznać, uważnie przyglądając się pracom krakowskiej portrecistki, Eugenii Halban (1901-1978).

Scenariusz zajęć opartych na jej rysunkach i obrazach wraz z kompletem reprodukcji dostępny jest do nieodpłatnego wykorzystania tu:

autor: Paweł Kaliński

foto: Olga Łosiak-Krypiak

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?