-Reklama-

O czym mówi portret? Zaglądamy do scenariusza zajęć plastycznych

Portret to dzieło sztuki, które ukazuje i uwiecznia rysy twarzy wybranego człowieka. Ale nie tylko! Jakie jeszcze treści potrafi kryć w sobie taki obraz lub rysunek? Zachętę do bardziej uważnego przyglądania się portretom przynosi scenariusz zajęć dla dzieci oparty na twórczości krakowskiej malarki, Eugenii Halban.

-Reklama-

Pierwszy rzut oka na taki wizerunek pozwala nam przekonać się o wyglądzie twarzy danej osoby – albo kilku osób. Przy nieco dłuższym spojrzeniu dostrzegamy wiek, mniej lub bardziej charakterystyczny strój (albo przebranie!), czasem też jakiś rekwizyt. Niekiedy dowiadujemy się z obrazu czegoś na temat zawodu lub zainteresowań danej osoby. Zabawa w detektywa pozwala odkryć w prostym z pozoru portrecie niemało informacji o uwiecznionej na nim osobie!

A z drugiej strony – portreciści wykorzystują ogromne bogactwo środków wyrazu. Sięgają po zróżnicowane techniki. Do najpopularniejszych należy rysunek ołówkiem, kredką, pastelami lub węglem, a także malarstwo olejne, akwarelowe, akrylowe… Artyści rozmaicie sytuują swojego modela – na prost, czyli en face, z boku czyli z profilu, albo w pół drogi, czyli z półprofilu. Na odbiór postaci ma wpływ też tło, niekiedy bardzo wiele mówiące. 

Jeszcze więcej aspektów portretu warto poznać, uważnie przyglądając się pracom krakowskiej portrecistki, Eugenii Halban (1901-1978).

Scenariusz zajęć opartych na jej rysunkach i obrazach wraz z kompletem reprodukcji dostępny jest do nieodpłatnego wykorzystania tu:

autor: Paweł Kaliński

foto: Olga Łosiak-Krypiak

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!