-Reklama-
-Reklama-

Niepłodność a bezpłodność – na czym polega różnica?

-Reklama-

Tymczasem pod pierwszym pojęciem kryje się całkowita niezdolność do zapłodnienia, która jest jednocześnie nieuleczalna oraz której skutków nie da się w żaden sposób odwrócić czy cofnąć. Bezpłodność odbiera zatem partnerom jakiekolwiek szanse na spłodzenie własnego, biologicznego potomstwa.

Niepłodność rozumiana jest z kolei jako niezdolność do spłodzenia potomstwa (lub donoszenia ciąży) o nietrwałym charakterze. Inaczej mówiąc, niepłodność będzie już stanem możliwym do wyleczenia.

Przyczyny niepłodności

Nie da się wskazać jednego konkretnego czynnika, który byłby odpowiedzialny za wszystkie przypadki niepłodności u ludzi. Winę za ciążowe porażki zrzuca się najczęściej na niezdrowy tryb życia, nadużywanie alkoholu, nikotyny, złą dietę oraz zaburzenia hormonalne.

-Reklama-

Czynniki genetyczne są tymi, o których czasami zdarza się nam zapominać. Podczas gdy, to właśnie one mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić naturalne poczęcie dziecka, a tym samym pokrzyżować nam nasze rodzicielskie plany.

Niepłodność u mężczyzn

Azoospermia jest jedną z głównych przyczyn niepłodności u mężczyzn. Choroba ta objawia się całkowitym brakiem plemników w ejakulacie (porcji nasienia). Nieobecność komórek rozrodczych w spermie można stwierdzić za pomocą badań seminologicznych, a wiec badań, których celem będzie ocena jakości tych właśnie komórek. Warto wiedzieć, że za azoospermię w dużym stopniu odpowiedzialna jest mutacja genu CFTR. Co ciekawe, przyczynia się ona również do powstania mukowiscydozy – poważnej choroby genetycznej, upośledzającej funkcjonowanie wszystkich narządów wydzielających śluz. Choroba atakuje nie tylko płuca, ale też układ pokarmowy i rozrodczy. W wyniku mutacji dochodzi do zatkania nasieniowodów nadmiarem gęstej i lepiej wydzieliny, czasem do całkowitego zaniku przewodów transportujących plemniki z jąder. Aby potwierdzić obecność mutacji mężczyzna powinien więc poddać się odpowiedniemu badaniu genetycznemu.

Niepłodność u kobiet

Objawy genetycznej niepłodności u kobiet przebiegają już nieco inaczej. Tym co powinno wzbudzić ich niepokój będzie na pewno brak menstruacji, wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w budowie zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych oraz zaburzenia pracy jajników, w tym przedwczesne wygaśnięcie ich funkcji. Wspomniane już wcześniej liczne poronienia będą oczywiście kolejnym dość charakterystycznym symptomem.

Badania cytogenetyczne w diagnostyce niepłodności

Pacjentom z zaburzeniami płodności, bez względu na ich płeć, proponuje się badania cytogenetyczne, zwane inaczej badaniami kariotypu. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem?

Kariotyp jest obrazem wszystkich chromosomów jakie posiada człowiek w komórkach swojego organizmu. Ich dokładne zbadanie pozwala wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości, również te które mogą powodować zaburzenia prokreacji.

Badanie cytogenetyczne warto wykonać również na materiale z poronienia. Utrata ciąży może być bowiem wynikiem uszkodzenia materiału genetycznego zarówno u samych rodziców, jak i rozwijającego się płodu. Połączenie tych dwóch badań da odpowiedź, czy problem będzie powtarzał się przy kolejnych ciążach.

Wizyta u genetyka? To podstawa!

Pary, którym pomimo wielomiesięcznych starań nie udało się począć upragnionego dziecka, powinny rozważyć wizytę w poradni genetycznej. Jak już wiemy zaburzenia płodności mają często charakter wrodzony. Pamiętajmy, że tylko genetyk będzie tak naprawdę potrafił odpowiedzieć na pytanie czy nasze dolegliwości mogą mieć podłoże genetyczne.

foto: © Alekuwka/Depositphotos.com
autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.poradagenetyka.pl

-Reklama-

Musisz przeczytać

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Gry, które bawią i uczą!

Jak doskonale wiecie - jeśli chodzi o gry i zabawki - jesteśmy dosyć stanowcze. Wiadomo, mamy mają wymagania! Ale tak naprawdę to...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
406ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Małe dziecko u fryzjera. Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

Pierwsze strzyżenie dziecka to bardzo przeżywane doświadczenie. Zarówno przez mamę, jak i samo dziecko. Kiedy jest najlepszy moment, by ostrzyc dziecko w...

Edukacja podczas czwartej fali – 10 porad psychologa dla rodziców i nauczycieli

Dzieci, które przez większość zeszłego roku szkolnego uczyły się zdalnie, są szczególnie narażone na problemy emocjonalne. Wiele z nich ma zaburzenia lękowe,...

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Jesienne nowości książkowe dla najmłodszych. Musisz je mieć!

Jesień puka już do naszych drzwi. Dni stają się coraz krótsze, więc i czas spędzany na powietrzu bardzo się kurczy. W takiej...

Zestaw startowy dla Mamy i Dziecka! Odbierz swój!

Jako przyszła mama, na pewno masz wiele pytań, wątpliwości. Zastanawiasz się jak to będzie..? Czy ze wszystkim dasz radę..? Skąd mam czerpać...