Niedobór magnezu u dzieci
Dzieci, tak jak i osoby dorosłe mogą być narażone na niedobór magnezu. I choć objawy kliniczne u dzieci związane z niewystarczającym poziomem tego pierwiastka w organizmie pojawiają się bardzo rzadko, to coraz częściej zdarzają się niedobory magnezu w diecie dzieci.
Aby uniknąć niedoborów, jadłospis powinien być odpowiednio zbilansowany i skomponowany. Wskazane jest, aby podstawą diety dzieci były warzywa i owoce, zarówno surowe jak i gotowane. Jadłospis powinien zawierać także orzechy i pestki oraz oleje roślinne. Dzieci każdego dnia powinny spożywać również produkty dostarczające dobrej jakości białka – chudy drób, cielęcinę, chudą polędwicę wołową czy wieprzową, ryby, nabiał oraz rośliny strączkowe. Kolejnym elementem diety dziecka są węglowodany złożone, których dostarczamy podając mu dobrej jakości pełnoziarniste pieczywo, kasze, makaron razowy czy ryż. Odpowiednio skomponowana dieta powinna wyeliminować ryzyko występowania niedoborów magnezu – wyjaśnia Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny, ekspert kampanii „Moc w zasięgu ręki”.
Odpowiedni poziom magnezu jest niezbędny zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, których organizm rośnie i rozwija się. Pierwiastek ten jest zatem szczególnie ważny m.in. z uwagi na jego wpływ na układ kostno-stawowy – przyczynia się do rozwoju i mineralizacji kości, gdzie aktywuje i inicjuje wykorzystanie witaminy D. Ponadto zapobiega spadkowi odporności i uczuleniom, poprawia koncentrację oraz pamięć. Magnez zmniejsza również podatność na zmęczenie i obniżenie nastroju, co może mieć znaczenie dla dzieci w wieku szkolnym. Uczestnictwo w lekcjach oraz wiele aktywności dodatkowych, np. kursy angielskiego, gry na instrumencie czy zajęcia sportowe wymagają od najmłodszych nieustannej koncentracji oraz siły i energii.
W celu potwierdzenia niedoboru magnezu u dziecka należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. Gdy zaistnieje konieczność, specjalista zaleci najlepszy sposób uzupełnienia tego pierwiastka – stosowanie preparatów z magnezem oraz odpowiednio zbilansowanej diety bogatej w odpowiednie składniki odżywcze, w tym w magnez.
W celu zwiększenia świadomości na temat skutków niedoboru magnezu w organizmie oraz pokazania korzyści, wynikających z utrzymania jego prawidłowego poziomu dla codziennego funkcjonowania, powstała kampania „Moc w zasięgu ręki”. Osią kampanii jest platforma www.mocwzasiegureki.com.pl, na której znajdują się najważniejsze informacje dotyczące magnezu, jego funkcji czy sposobów uzupełniania tego pierwiastka. Na stronie znaleźć można również wyniki badania, pokazującego, gdzie Polacy poszukują „źródeł mocy” w świecie nastawionym na podejmowanie nowych wyzwań. Ponadto można zapoznać się z praktycznymi poradami i wskazówkami ekspertów kampanii, dotyczącymi wspomagania organizmu w jego codziennym funkcjonowaniu.