-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Niedobór magnezu w ciąży – jakie objawy i skutki?

Magnez, nazywany pierwiastkiem życia, jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania m.in. układu nerwowego, mięśnia sercowego, wątroby czy przewodu pokarmowego. Pamiętać o tym powinny szczególnie przyszłe mamy, które stają się odpowiedzialne nie tylko za swoje zdrowie, ale również za zdrowie swojego dziecka.

-Reklama-

Współczesne kobiety prowadzą zazwyczaj wielozadaniowy tryb życia. Są aktywne zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym – dbają o dom i rodzinę, a przy tym realizują także swoje pasje. Coraz częściej na wysokich obrotach i bez ograniczeń funkcjonują również kobiety w ciąży, które pozostają aktywne zawodowo niemal do samego porodu. Właśnie dlatego tak ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich składników, w tym magnezu, który zapewni mu zdrowie i energię do działania, na każdym etapie życia. W przeciwnym wypadku, jego niedobór może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji.

Niedobór magnezu w ciąży – przyczyny, objawy i skutki

Jakie są główne przyczyny niedoboru magnezu w organizmie?

  • stres
  • leki o działaniu diuretycznym
  • nawozy sztuczne i kwaśne deszcze, gdyż prowadzą do zubożenia gleby w składniki mineralne, co przekłada się na obniżenie zawartości magnezu w produktach spożywczych
  • alkohol
  • przetworzona żywność
  • stosowanie diety bogatej w tłuszcze, cukier i wapń, który hamuje przyswajanie magnezu
    odchudzanie.

Lista skutków niedoborów jest równie długa, a należą do nich m.in.: zaburzenia koncentracji, uwagi i pamięci, podatność na zmęczenie i zaburzenia snu, obniżenie nastroju, kurcze mięśni, osłabienie siły mięśniowej, kołatanie serca, arytmia, częstoskurcz, nadciśnienia, miażdżycy, starzenie się kości ze zwolnieniem kostnienia oraz zmniejszeniem wchłaniania przez kości m.in. witaminy D, zwiększenie łamliwości kości, nieprawidłowa mineralizacja kości, osteopenia i osteoporoza. Zbyt niski poziom magnezu może prowadzić również do wystąpienia napadów duszności, nudności, braku łaknienia, skłonności do kamicy moczowej oraz poronienia i przedwczesnego porodu.

Komplikacje zdrowotne związane z niedoborem magnezu w ciąży są bardzo podobne do tych, które występują u pozostałych kobiet dorosłych. Magnez wpływa przede wszystkim na regulację układu nerwowo-mięśniowego, ciśnienia tętniczego oraz odpowiada za prawidłową gęstość mineralną kości. Objawy związane z niedoborem magnezu w organizmie kobiety ciężarnej będą zatem związane głównie z większym ryzykiem nadciśnienia tętniczego, wyższym ryzykiem osteoporozy oraz z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, objawiającego się przykładowo bolesnymi kurczami mięśni. Przy długotrwałych niedoborach pojawiać się mogą poważniejsze zaburzenia, głównie ze strony układu sercowo-naczyniowego czy nerwowo-mięśniowego. Obejmują one napady tężyczki, zawroty głowy, nudności czy zaburzenia rytmu serca. Niedobór magnezu może mieć również negatywny wpływ na układ kostny, prowadząc do osteomalacji i zwiększając ryzyko wystąpienia osteoporozy. Ryzyko to jest wyższe u kobiet w ciąży, których dieta nie jest dobrze zbilansowana. Regularne sięganie po produkty będące dobrym źródłem magnezu w diecie oraz spożywanie ich w odpowiednich ilościach, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niedoborów – informuje Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny, ekspert kampanii „Moc w zasięgu ręki”.

Niedobór magnezu w ciąży – Jak o siebie zadbać?

Podstawowym sposobem na dostarczenie organizmowi magnezu jest spożywanie produktów bogatych w ten pierwiastek, takich jak np. gorzka czekolada, nasiona i orzechy (słonecznik, migdały, pistacje, orzechy laskowe, płatki owsiane), kasze (gryczana, jęczmienna), biała fasola, chleb żytni i graham, ryż brązowy, banany czy natka pietruszki. Jednak, aby stworzyć w pełni zbilansowany jadłospis, odpowiedni dla organizmu, najlepiej udać się do specjalisty.
Innym rozwiązaniem jest przyjmowanie preparatów z magnezem. Warto, by jednocześnie zawierał on witaminę B6, która zwiększa jego wchłanianie.
Nie należy zapominać również o eliminacji stresu, wysypianiu się i aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu, która w odpowiedniej formie i ilości, wskazana jest również kobietom w ciąży. W połączeniu z odpowiednim poziomem magnezu, powoli to na zachowanie dobrego samopoczucia mamy i prawidłowy rozwój dziecka.

W celu zwiększenia świadomości na temat skutków niedoboru magnezu w organizmie oraz pokazania korzyści, wynikających z utrzymania jego prawidłowego poziomu dla codziennego funkcjonowania, powstała kampania „Moc w zasięgu ręki”. Osią kampanii jest platforma www.mocwzasiegureki.com.pl, na której znajdują się najważniejsze informacje dotyczące magnezu, jego funkcji czy sposobów uzupełniania tego pierwiastka. Na stronie znaleźć można również wyniki badania, pokazującego, gdzie Polacy poszukują „źródeł mocy” w świecie nastawionym na podejmowanie nowych wyzwań. Ponadto można zapoznać się z praktycznymi poradami i wskazówkami ekspertów kampanii, dotyczącymi wspomagania organizmu w jego codziennym funkcjonowaniu.

wpis gościnny
foto: pixabay.com

 

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?