Współczesne kobiety prowadzą zazwyczaj wielozadaniowy tryb życia. Są aktywne zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym – dbają o dom i rodzinę, a przy tym realizują także swoje pasje. Coraz częściej na wysokich obrotach i bez ograniczeń funkcjonują również kobiety w ciąży, które pozostają aktywne zawodowo niemal do samego porodu. Właśnie dlatego tak ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich składników, w tym magnezu, który zapewni mu zdrowie i energię do działania, na każdym etapie życia. W przeciwnym wypadku, jego niedobór może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji.
Niedobór magnezu w ciąży – przyczyny, objawy i skutki
Jakie są główne przyczyny niedoboru magnezu w organizmie?
- stres
- leki o działaniu diuretycznym
- nawozy sztuczne i kwaśne deszcze, gdyż prowadzą do zubożenia gleby w składniki mineralne, co przekłada się na obniżenie zawartości magnezu w produktach spożywczych
- alkohol
- przetworzona żywność
- stosowanie diety bogatej w tłuszcze, cukier i wapń, który hamuje przyswajanie magnezu
odchudzanie.
Lista skutków niedoborów jest równie długa, a należą do nich m.in.: zaburzenia koncentracji, uwagi i pamięci, podatność na zmęczenie i zaburzenia snu, obniżenie nastroju, kurcze mięśni, osłabienie siły mięśniowej, kołatanie serca, arytmia, częstoskurcz, nadciśnienia, miażdżycy, starzenie się kości ze zwolnieniem kostnienia oraz zmniejszeniem wchłaniania przez kości m.in. witaminy D, zwiększenie łamliwości kości, nieprawidłowa mineralizacja kości, osteopenia i osteoporoza. Zbyt niski poziom magnezu może prowadzić również do wystąpienia napadów duszności, nudności, braku łaknienia, skłonności do kamicy moczowej oraz poronienia i przedwczesnego porodu.
– Komplikacje zdrowotne związane z niedoborem magnezu w ciąży są bardzo podobne do tych, które występują u pozostałych kobiet dorosłych. Magnez wpływa przede wszystkim na regulację układu nerwowo-mięśniowego, ciśnienia tętniczego oraz odpowiada za prawidłową gęstość mineralną kości. Objawy związane z niedoborem magnezu w organizmie kobiety ciężarnej będą zatem związane głównie z większym ryzykiem nadciśnienia tętniczego, wyższym ryzykiem osteoporozy oraz z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, objawiającego się przykładowo bolesnymi kurczami mięśni. Przy długotrwałych niedoborach pojawiać się mogą poważniejsze zaburzenia, głównie ze strony układu sercowo-naczyniowego czy nerwowo-mięśniowego. Obejmują one napady tężyczki, zawroty głowy, nudności czy zaburzenia rytmu serca. Niedobór magnezu może mieć również negatywny wpływ na układ kostny, prowadząc do osteomalacji i zwiększając ryzyko wystąpienia osteoporozy. Ryzyko to jest wyższe u kobiet w ciąży, których dieta nie jest dobrze zbilansowana. Regularne sięganie po produkty będące dobrym źródłem magnezu w diecie oraz spożywanie ich w odpowiednich ilościach, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niedoborów – informuje Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny, ekspert kampanii „Moc w zasięgu ręki”.
Niedobór magnezu w ciąży – Jak o siebie zadbać?
Podstawowym sposobem na dostarczenie organizmowi magnezu jest spożywanie produktów bogatych w ten pierwiastek, takich jak np. gorzka czekolada, nasiona i orzechy (słonecznik, migdały, pistacje, orzechy laskowe, płatki owsiane), kasze (gryczana, jęczmienna), biała fasola, chleb żytni i graham, ryż brązowy, banany czy natka pietruszki. Jednak, aby stworzyć w pełni zbilansowany jadłospis, odpowiedni dla organizmu, najlepiej udać się do specjalisty.
Innym rozwiązaniem jest przyjmowanie preparatów z magnezem. Warto, by jednocześnie zawierał on witaminę B6, która zwiększa jego wchłanianie.
Nie należy zapominać również o eliminacji stresu, wysypianiu się i aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu, która w odpowiedniej formie i ilości, wskazana jest również kobietom w ciąży. W połączeniu z odpowiednim poziomem magnezu, powoli to na zachowanie dobrego samopoczucia mamy i prawidłowy rozwój dziecka.
W celu zwiększenia świadomości na temat skutków niedoboru magnezu w organizmie oraz pokazania korzyści, wynikających z utrzymania jego prawidłowego poziomu dla codziennego funkcjonowania, powstała kampania „Moc w zasięgu ręki”. Osią kampanii jest platforma www.mocwzasiegureki.com.pl, na której znajdują się najważniejsze informacje dotyczące magnezu, jego funkcji czy sposobów uzupełniania tego pierwiastka. Na stronie znaleźć można również wyniki badania, pokazującego, gdzie Polacy poszukują „źródeł mocy” w świecie nastawionym na podejmowanie nowych wyzwań. Ponadto można zapoznać się z praktycznymi poradami i wskazówkami ekspertów kampanii, dotyczącymi wspomagania organizmu w jego codziennym funkcjonowaniu.
wpis gościnny
foto: pixabay.com