-Reklama-

Kiedy jedna drzemka w dzień?

Z wiekiem dzieci potrzebują coraz mniej snu. Noworodki przesypiają nawet 20 godzin na dobę, niemowlętom wystarczają dwie drzemki dziennie, aż w końcu przychodzi moment, gdy dziecko może w dzień spać tylko raz. Kiedy jest odpowiedni moment, by przejść na jedną drzemkę?

-Reklama-

Choć młodzi rodzice lubią drzemki swojego dziecka, bo mogą wtedy zrobić sobie przerwę i zająć się czymś innym niż opieka nad maluchem, dziecko z wiekiem tego snu w dzień potrzebuje coraz mniej i trzeba to zaakceptować. Kładzenie na siłę dziecka w ciągu dnia na drzemki, których nie potrzebuje, zwykle kończy się zaburzeniem spania nocnego. Wypoczęty i wyspany maluch ma problem, by zasnąć na noc, albo budzi się zbyt wcześnie. Trzeba więc w pewnym momencie pogodzić się z faktem, że maluchowi wystarczy jedna drzemka w ciągu dnia. Dla zdrowego funkcjonowania całej rodziny.

Jedna drzemka w dzień- kiedy dziecko jest gotowe?

Zmiany harmonogramu spania nie powinno się wprowadzać z własnej wygody, najlepiej poczekać na sygnał od dziecka, które na odpowiednim etapie rozwoju „poinformuje” nas, że jest na to gotowe. Niegotowe na ograniczenie snu dziecko może być przez to rozdrażnione, a zbyt długa przerwa od snu powodować u niego zmęczenie, apatię i płaczliwość.

Oto sygnały, które mogą świadczyć o tym, że maluch jest gotowy na ograniczenie snu w dzień do jednej drzemki:

  • Problem z zasypianiem w dzień. Jeśli dziecko, mimo odpowiedniej pory na drzemkę jest wypoczęte, energiczne i nie chce spać, prawdopodobnie jest za wcześnie, by je kłaść spać i można przesunąć drzemkę, rezygnując później z tej drugiej.
  • Zdrowe drzemki w dzień powinny trwać od jednej do dwóch godzin. Jeśli Twoje dziecko regeneruje się szybciej i budzi się już gotowe do zabawy po 30 minutach, można zrezygnować z jednej drzemki.
  • Jeśli Twoje dziecko budzi się zbyt wcześnie np. koło 5-6 rano, to znaczy, że nie potrzebuje więcej snu i zapewne zbyt długo spało w dzień. Ograniczając czas spania w dzień, wydłużysz maluchowi sen w nocy.
  • Jeśli na skutek drugiej popołudniowej drzemki, dziecko ma problem z zaśnięciem na noc, położenie dziecka na jedną drzemkę w środku dnia zwykle rozwiązuje ten problem.

Jedna drzemka w dzień – jak ją wprowadzić?

Najlepiej zrobić to naturalnie i w miarę delikatnie. Odradzamy nagłe wprowadzanie zmiany. Najkorzystniej jest po prostu zacząć powoli odraczać pierwszą drzemkę, każdego dnia coraz bardziej i gdy dojdziemy do odpowiedniej pory, wyeliminować drugie spanie. Optymalnie powinno minąć około 4-5h od pobudki porannej do dziennej drzemki. Jeśli dziecko nie wytrzymuje tak długo bez spania, możesz zamiast drzemki, zaproponować mu wyciszenie np. przy czytaniu bajek.

Jeśli przerwa między przesuniętą pierwszą drzemką a spaniem na noc jest zbyt krótka, by utrzymać w niej drugą drzemkę, a jednocześnie zbyt długa, by doczekać do spania na noc bez odpoczynku, najlepiej jest przyspieszyć nieco wieczorne rytuały i kładzenie malucha na noc.

Pamiętaj, że dzienna drzemka optymalnie powinna trwać od 1,5h do 2,5h. Nie zapominaj również o rytuałach, dzięki którym twoja pociecha szybko wejdzie w rytm jednej drzemki. Dostosuj harmonogram dnia tak, by zawsze znalazło się miejsce na spanie w tych samych godzinach. Dziecko, które ma jedną drzemkę, najlepiej jak śpi w domu, w swoim łóżeczku, przy lekko zasłoniętych oknach. Cisza, brak bodźców wpływają na lepszą regenerację niż spanie np. w wózku podczas zakupów w centrum handlowym.

Powodzenia!

Zobacz jeszcze:

foto: pexels.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Exit mobile version