-Reklama-
-Reklama-

Jakie badania wykonać po poronieniu?

Ciąża po poronieniu jak najbardziej jest możliwa, ale trzeba się do niej właściwie przygotować. Badania po poronieniu analizujące DNA mogą w tym pomóc, ponieważ umożliwiają one rodzicom skorzystanie z określonych praw po poronieniu. Dzięki nim możliwa jest identyfikacja płci nienarodzonego dziecka, a także odnalezienie przyczyny poronienia.

-Reklama-

Badanie po poronieniu warto rozpocząć od badania chorób genetycznych płodu. Wynik testu DNA może znacznie skrócić diagnostykę poronień, gdyż w większości przypadków do samoistnego poronienia przyczyniają się losowe choroby genetyczne, takie jak np. zespół Downa, zespół Patau, czy zespół Edwardsa. Zaburzenia te nie powtarzają się w kolejnej ciąży, dlatego poznanie przyczyny poronienia pozwala rodzicom odzyskać spokój. Dzięki badaniu DNA zyskują oni pewność, że do poronienia nie doszło z ich „winy” i nie mogli zrobić nic, żeby mu zapobiec. Poza badaniem genetycznym płodu wykonywane badania po poronieniu to także:

  • badania histopatologiczne – jest ono wykonywane w szpitalu, w którym doszło do poronienia. Badanie to jednak nie daje możliwości poznania przyczyny poronienia. Za jego pomocą można uzyskać informację, czy wystąpił zaśniad;
  • badania immunologiczne – można je przeprowadzić do 6. tygodnia po poronieniu;
  • badania infekcyjne – te badania po poronieniu mają na celu zidentyfikować, czy do poronienia doszło wskutek infekcji, np. zakażenia chlamydią;
  • badania hormonalne – najwcześniej 3 miesiące od zakończenia ciąży można sprawdzić, czy do poronienia nie przyczyniły się zaburzenia hormonów płciowych lub hormonów tarczycy;
  • badania anatomiczne – aby sprawdzić, czy do poronienia nie przyczyniły się zaburzenia w budowie narządów rodnych, wykonuje się badania USG, HSC oraz HSG;
  • badanie nasienia – do poronienia mogą się przyczynić także zaburzenia płodności u mężczyzny.

Poza wyżej wymienionymi warto wykonać także badania genetyczne rodziców, takie jak np. analiza kariotypu, badanie w kierunku celiakii czy badanie w kierunku trombofilii wrodzonej. Mają one na celu wykluczenie zaburzeń genetycznych, które mogą powodować u pary problemy z płodnością i przyczyniać się do poronień. Jeśli badania DNA wykażą nieprawidłowości, para wciąż ma szanse na dziecko, o ile zostanie wdrożone odpowiednie postępowanie i leczenie.

Ciąża po poronieniu – jak się do niej przygotować?

Ciąża po poronieniu jest możliwa, ale żeby zwiększyć szanse na jej powodzenie, warto się do niej dobrze przygotować. Badania DNA mogą w tym pomóc, ponieważ mają one na celu poznanie dokładnej przyczyny poronienia. Po poronieniu kobiecy organizm jest gotowy do następnej ciąży już po kilku tygodniach, lekarze jednak zalecają, by odczekać ze staraniami o kolejne dziecko minimum 3 miesiące. Czas ten warto wykorzystać na wykonanie badań, skorzystanie z praw po poronieniu oraz regenerację – psychiczną i fizyczną w otoczeniu najbliższej rodziny.

Prawa po poronieniu – warto o nich wiedzieć!

Prawa po poronieniu, z których mogą skorzystać rodzice po utracie dziecka (bez względu na czas trwania ciąży) to:

  • prawo do pochowania nienarodzonego dziecka,
  • prawo do zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego i nadanie mu imienia,
  • prawo do odebrania zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 złotych,
  • prawo do przejścia na skrócony urlop macierzyński w wymiarze 56 dni.

UWAGA: aby rodzice mogli skorzystać z 3 ostatnich, spośród wymienionych wyżej praw po poronieniu, niezbędna jest identyfikacja płci martwego dziecka. Jeśli do poronienia doszło przed 16. tygodniem ciąży i lekarz nie ma możliwości określić płci malucha bez dodatkowych badań, jedyny sposób, by określić płeć to badania DNA.

Autor: www.testDNA.pl

Zdjęcie: ©: subbotina/123rf.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wybieramy ekspres do kawy – który będzie najlepszy?

Nic tak nie potrafi rozbudzić zmysłów jak zapach aromatycznej kawy. A wiadomo, że najlepsza kawa to ta przygotowana w ekspresie. Tylko jak go wybrać?

Docenić położną – ostatni miesiąc głosowania na położne na medal

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można oddawać głosy na położne startujące w konkursie Położna na medal. Tytuł po raz dziewiąty przyznają pacjentki i ich rodziny. Plebiscyt, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej, wyróżni i nagrodzi położne niosące na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Specjalistki z wysokimi kompetencjami medycznymi i wiedzą, dla których każda kobieta i pacjentka jest ważne. Najlepsze położne poznamy na początku 2023 roku. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Akademia Malucha Alantan i Zakłady Farmaceutyczne “UNIA” S.P.

Święta z maluszkiem przy wigilijnym stole

Boże Narodzenie to wyjątkowy, rodzinny czas, który spędzany jest przede wszystkim przy wspólnym stole. Jak w tym czasie zadbać o menu najmłodszych członków rodziny? Żywienie maluchów podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, wymaga uwagi oraz wiedzy na temat produktów, które mogą spożywać. Jak zdrowo i bezpiecznie cieszyć się świątecznymi przysmakami? Czego wystrzegać się w trakcie przyrządzania potraw?

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!