-Reklama-

Jakie badania wykonać po poronieniu?

Ciąża po poronieniu jak najbardziej jest możliwa, ale trzeba się do niej właściwie przygotować. Badania po poronieniu analizujące DNA mogą w tym pomóc, ponieważ umożliwiają one rodzicom skorzystanie z określonych praw po poronieniu. Dzięki nim możliwa jest identyfikacja płci nienarodzonego dziecka, a także odnalezienie przyczyny poronienia.

-Reklama-

Badanie po poronieniu warto rozpocząć od badania chorób genetycznych płodu. Wynik testu DNA może znacznie skrócić diagnostykę poronień, gdyż w większości przypadków do samoistnego poronienia przyczyniają się losowe choroby genetyczne, takie jak np. zespół Downa, zespół Patau, czy zespół Edwardsa. Zaburzenia te nie powtarzają się w kolejnej ciąży, dlatego poznanie przyczyny poronienia pozwala rodzicom odzyskać spokój. Dzięki badaniu DNA zyskują oni pewność, że do poronienia nie doszło z ich „winy” i nie mogli zrobić nic, żeby mu zapobiec. Poza badaniem genetycznym płodu wykonywane badania po poronieniu to także:

  • badania histopatologiczne – jest ono wykonywane w szpitalu, w którym doszło do poronienia. Badanie to jednak nie daje możliwości poznania przyczyny poronienia. Za jego pomocą można uzyskać informację, czy wystąpił zaśniad;
  • badania immunologiczne – można je przeprowadzić do 6. tygodnia po poronieniu;
  • badania infekcyjne – te badania po poronieniu mają na celu zidentyfikować, czy do poronienia doszło wskutek infekcji, np. zakażenia chlamydią;
  • badania hormonalne – najwcześniej 3 miesiące od zakończenia ciąży można sprawdzić, czy do poronienia nie przyczyniły się zaburzenia hormonów płciowych lub hormonów tarczycy;
  • badania anatomiczne – aby sprawdzić, czy do poronienia nie przyczyniły się zaburzenia w budowie narządów rodnych, wykonuje się badania USG, HSC oraz HSG;
  • badanie nasienia – do poronienia mogą się przyczynić także zaburzenia płodności u mężczyzny.

Poza wyżej wymienionymi warto wykonać także badania genetyczne rodziców, takie jak np. analiza kariotypu, badanie w kierunku celiakii czy badanie w kierunku trombofilii wrodzonej. Mają one na celu wykluczenie zaburzeń genetycznych, które mogą powodować u pary problemy z płodnością i przyczyniać się do poronień. Jeśli badania DNA wykażą nieprawidłowości, para wciąż ma szanse na dziecko, o ile zostanie wdrożone odpowiednie postępowanie i leczenie.

Ciąża po poronieniu – jak się do niej przygotować?

Ciąża po poronieniu jest możliwa, ale żeby zwiększyć szanse na jej powodzenie, warto się do niej dobrze przygotować. Badania DNA mogą w tym pomóc, ponieważ mają one na celu poznanie dokładnej przyczyny poronienia. Po poronieniu kobiecy organizm jest gotowy do następnej ciąży już po kilku tygodniach, lekarze jednak zalecają, by odczekać ze staraniami o kolejne dziecko minimum 3 miesiące. Czas ten warto wykorzystać na wykonanie badań, skorzystanie z praw po poronieniu oraz regenerację – psychiczną i fizyczną w otoczeniu najbliższej rodziny.

Prawa po poronieniu – warto o nich wiedzieć!

Prawa po poronieniu, z których mogą skorzystać rodzice po utracie dziecka (bez względu na czas trwania ciąży) to:

  • prawo do pochowania nienarodzonego dziecka,
  • prawo do zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego i nadanie mu imienia,
  • prawo do odebrania zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 złotych,
  • prawo do przejścia na skrócony urlop macierzyński w wymiarze 56 dni.

UWAGA: aby rodzice mogli skorzystać z 3 ostatnich, spośród wymienionych wyżej praw po poronieniu, niezbędna jest identyfikacja płci martwego dziecka. Jeśli do poronienia doszło przed 16. tygodniem ciąży i lekarz nie ma możliwości określić płci malucha bez dodatkowych badań, jedyny sposób, by określić płeć to badania DNA.

Autor: www.testDNA.pl

Zdjęcie: ©: subbotina/123rf.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!