-Reklama-

Jak zbić gorączkę u dziecka?

Gorączka u dziecka zawsze wzbudza niepokój rodziców. Jest jednak ważnym sygnałem, bez którego można by było nie zauważyć rozpoczynającego się procesu chorobowego. Co prawda gorączka jest mechanizmem obronnym, który świadczy o prawidłowym działaniu układu immunologicznego, ale czasami przekracza wartości, powyżej których konieczne jest jej obniżenie. Kiedy zbijać temperaturę ciała dziecka? Jakich metod użyć, by zrobić to skutecznie i bezpiecznie?

-Reklama-

Kiedy gorączka wymaga, by ją obniżyć?

Gorączka jest zazwyczaj pierwszym objawem infekcji lub patologicznych procesów toczących się w organizmie. Nie od razu powinno się jej jednak obniżać, ponieważ podniesienie temperatury ciała umożliwia zwalczanie patogenów (wirusów, bakterii) i zatrzymanie ich namnażania. Przyjmuje się, że gorączka u dziecka, która nie przekracza 38,5 st. Celsjusza, nie powinna być zbijana. Przekroczenie tej wartości przynosi jednak więcej szkody niż pożytku, a gorączka przestaje być mechanizmem obronnym i zaczyna powodować:

  • nadmierne zmęczenie i senność,
  • podwyższone tętno,
  • ból głowy,
  • trudne do opanowania dreszcze,
  • odwodnienie i brak apetytu;

Bardzo wysoka gorączka u dziecka od wieku niemowlęcego do 5 roku życia, może wywołać drgawki, co jest absolutnym wskazaniem do wezwania pogotowia.

Farmakologiczne obniżanie temperatury ciała u dziecka

W przebiegu wysokiej gorączki u dziecka pierwszym krokiem powinno być podanie bezpiecznych leków, które szybko i skutecznie ją zlikwidują.

Do wyboru są dwie substancje: paracetamol i ibuprofen. Oba te leki skutecznie działają na gorączkę, natomiast ibuprofen posiada dodatkowo właściwości przeciwzapalne, co pozwala uzyskać kolejny efekt terapeutyczny. Warto w tym momencie zaznaczyć, że środki przeciwgorączkowe dla dzieci mają wyraźnie opisany sposób dawkowania w ulotce, którego należy się ściśle trzymać. Zarówno przekroczenie jednorazowej, jak i dobowej dawki leku, może przynieść negatywne skutki uboczne.

W przypadku ciężkiej do zbicia gorączki stosuje się metodę naprzemiennego podawania paracetamolu i ibuprofenu co 4 godziny. W wypadku takiej metody podawania leków warto zasięgnąć dodatkowej porady lekarskiej.

Domowe sposoby na gorączkę u dziecka

W przebiegu wysokiej temperatury ciała należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu dziecka, czyli regularnym podawaniu chłodnych (nie zimnych!) płynów. W ten sposób organizm zużyje część energii na ogrzanie napoju, a nie komórek organizmu. Dodatkowym sposobem, dzięki któremu gorączka u dziecka spadnie, jest zastosowanie chłodnych, zwilżonych okładów na okolice ud. To właśnie tam przebiegają najszersze naczynia krwionośne, dlatego też okład może studzić możliwie dużą ilość krwi.

Ostatnim sposobem, który stosuje się w przypadku zawodzenia wszystkich powyższych metod, jest umieszczenie dziecka w wannie, w której woda jest o 1 stopień Celsjusza niższa niż temperatura ciała dziecka. W żadnym wypadku nie można zanurzać ciała dziecka w zimnej wodzie, ani też pozostawiać w stanie gorączki samego w łazience.

Obniżanie gorączki u dziecka zarówno dzięki farmakoterapii, jak i ochładzaniu za pomocą okładów, kąpieli i płynów pozwala uzyskać oczekiwane efekty.

Artykuł partnera

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.