-Reklama-

Fidget toys, czyli moda na zabawki sensoryczne

Dopiero co dzieci masowo produkowały i bawiły się slimami, a dziś ich fascynacja przeniosła się na inne zabawki sensoryczne. Szał na fidget toys właśnie trwa, więc jeśli jesteś rodzicem kilkulatka, warto wiedzieć co nieco o tej nowej modzie.

-Reklama-

Zabawki sensoryczne – co to takiego?

Zabawki sensoryczne są przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Mogą się nimi bawić już niemowlęta. Ideą tych zabawek jest to, że wspierają rozwój dziecka, głównie w zakresie motoryki małej, ale też w zakresie umiejętności umysłowych. Dzieci bawią się nimi manualnie, ćwicząc swoje dłonie i paluszki, ale przy tym angażują również inne – poza dotykiem – zmysły. W sensoryce chodzi o pobudzenie wszystkich zmysłów do współpracy. Przedmioty sensoryczne ćwiczą wzrok, słuch, równowagę, zręczność, ale też koncentrację, pamięć i kreatywność.

Zabawki sensoryczne wspierają rozwój, ale też są świetnym narzędziem w rehabilitacji. W przypadku starszych dzieci, zabawki sensoryczne służą już nie tylko rozwojowi motorycznemu, ale również stanowią pewnego rodzaju uspokajacz. Potrafią rozładowywać napięcie i odstresowywać. Manipulowanie zabawką ćwiczy zręczność, ale też uwalnia stres. To jeden ze sposobów na odzwyczajenie dziecka np. od obgryzania paznokci czy ssania kciuka.

Fidget toys – zabawkowy szał

Fidget toys to rodzaj zabawek sensorycznych, którymi manipuluje się dłońmi, a w szczególności palcami. Zabawki się ściska, odkształca, rozciąga, naciska, otwiera i zamyka – wszystko za pomocą palców. Na przekór nazwie (fidget znaczy denerwować), zabawa ma przynosić rozluźnienie. Fidget toy odstresowuje. Zajmuje ręce i pozwala skupić się na prostej czynności. Obecnie zabawki tego typu są szałem wśród nawet dzieci szkolnych, którym te małe przedmioty pozwalają się wyciszyć i skoncentrować. Idealne jako wsparcie np. zdalnej nauki.

Fidget toys – rodzaje zabawek

Squishy – zabawki do zgniatania. Można je deformować dłońmi, a one po chwili wracają do swojego pierwotnego kształtu.

https://www.lunzo.pl/zabawki-do-sciskania/kot-meski-a2228/
https://www.lunzo.pl/zabawki-do-sciskania/wyciskanie-antystresowe-cat-a2226/

Kostki antystresowe – służą rozładowywaniu napięcia przez manipulację przyciskami, przełącznikami, pokrętłami. Wydają odgłosy np. klikania.

https://www.lunzo.pl/zabawki-do-sciskania/wieloscian-antystresowy-a2219/

Gniotki – zabawki do zgniatania i uciskania. Pod wpływem ściskania, można podejrzeć to, co kryją w środku. Zwykle wypełnione są substancją płynną lub żelową.

https://www.lunzo.pl/zabawki-do-sciskania/sciskanie-pilki-z-siatka/
https://www.lunzo.pl/zabawki-do-sciskania/zaba-antystresowa-a2233/

Tangle – zabawka w postaci splecionego gumowego kształtu, który można wyginać w różne strony.

https://www.lunzo.pl/zabawki-do-sciskania/hotangle-antystresowa-zabawka/

Pop it/Simple Dimple – rodzaj zabawki w stylu folii bąbelkowej. Są to gumowe bąbelki, które pod wpływem naciskania palcami robią się wklęsłe, a przy tym wydają dźwięki klikania.

Marble and mesh – piłka w siatce, czyli kuleczk ukryta w siateczkowym tunelu. Zabawa polega na przeciskaniu piłeczki z jednego końca na drugi tunelu.

https://www.lunzo.pl/spinnery/pileczka-antystresowa-w-siatce/

Fidget toys – czy warto kupić?

Zabawki sensoryczne to najbardziej pożyteczna rozrywka dla dziecka. Angażuje zmysły dziecka, ale nie doprowadza do przebodźcowania, jak np. większość zabawek interaktywnych, które są głośne, kolorowe, świecące. Fidget toy to prosty przedmiot do zabawy, dobrze wpływający na rozwój umysłowy i fizyczny dziecka. Zabawki są tanie i się nie nudzą. Manipulowanie przy nich sprawia dziecku przyjemność – niektóre klikają lub szeleszczą, są miłe w dotyku i również atrakcyjne wizualnie. Możemy przebierać w kolorach, wielkościach i rodzajach fidget toysów – ich wybór jest ogromny. Zabawki można kupić TUTAJ.

Pamiętajmy jednak, by zabawka była dobrana do wieku dziecka. Inne zabawki sensoryczne są dedykowane niemowlętom, inne kilkulatkom. Właściwy wybór zabawki jest istotny dla bezpieczeństwa naszej pociechy.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Exit mobile version