-Reklama-

Fakty i mity na temat aspiratora do nosa

-Reklama-

Choć wiele mam nie wyobraża sobie już życia bez aspiratora do nosa, część z nich nadal ma obawy przed jego stosowaniem. Wynika to głównie z tego, że wokół odciągaczy do kataru krąży wiele mitów. Dlatego, aby ułatwić wam opiekę nad maluszkami, zebrałyśmy najczęstsze mity dotyczące aspiratorka do nosa – obalmy je, by przedstawić fakty.

Zacząć warto od tego, że nie każdy aspirator jest taki sam. Wybierając odciągacz do noska, trzeba zwrócić uwagę na jego cechy. Niezwykle ważna jest także cena – pamiętaj, że za dobrą jakość urządzenia nie musisz wcale przepłacać!

Oto najczęstsze mity krążące wokół aspiratorów do nosa i fakty, które świadczą o przydatności tego urządzenia.

 1. ASPIRATOR DO NOSA TO BARDZO DROGIE URZĄDZENIE – MIT!
  Polskie urządzenia tj. np. Sopelek są nawet 2 razy tańsze, a jakością wcale nie odbiegają od wiodących na rynku urządzeń tego typu.
 2. ASPIRATOR, MUSIMY ZAWSZE PODŁĄCZAĆ DO ODKURZACZA – MIT!
  Kupując odciągacz do noska, możemy wybrać taki, który jest wielofunkcyjny np. Sopelek – odciągacz ustny z możliwością podłączenia do odkurzacza. Wtedy można używać aspiratora w zależności od potrzeby:
  – aspirator z końcówką do odciągania za pomocą ust służy do codziennej higieny noska i do usuwania zalegającej wydzieliny,
  – adapter do odciągania za pomocą odkurzacza po podłączeniu do aspiratora służy do usuwania gęstej zalegającej wydzieliny.
 3. ASPIRATOR TRUDNO JEST UTRZYMAĆ W CZYSTOŚCI – MIT!
  Współczesne aspiratory to jedne z najbardziej higienicznych urządzeń. W przeciwieństwie, np. do tradycyjnej gruszki, całe urządzenie można wyczyścić, a części są wymienialne. Po oczyszczeniu noska zdejmujemy zanieczyszczoną końcówkę aspiratora oraz wyjmujemy i wyrzucamy zanieczyszczony filtr. Przed każdorazowym stosowaniem, w celu utrzymania maksymalnej higieny, należy aspirator odkażać poprzez krótkotrwałe działanie gorącej wody (ok.90 st. C, max. 15 sekund).
 4. ASPIRATOR POMOCNY JEST TYLKO W CZASIE KATARU – MIT!
  Aspirator jest niezastąpiony także podczas codziennej higieny. Systematycznie oczyszcznie nosa pozwala zapobiec i ograniczyć infekcje górnych dróg oddechowych (np. zapalenie gardła, ucha środkowego, zatok przynosowych) oraz pomaga w leczeniu dolnych dróg oddechowych (zapalenie krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc).
 5. ISTNIEJE RYZYKO DOSTANIA SIĘ WYDZIELINY DO UST RODZICA – MIT!
  Zarówno filtr, jak i niebieska część aspiratora – tak zwany cylinder główny chronią przed przedostaniem się wydzieliny do ust rodzica.
 6. KOŃCÓWKA ASPIRATORA, KTÓRA JEST WKŁADANA DO NOSA DZIECKA NIEBEZPIECZNA – MIT!
  Dzięki zastosowaniu innowacyjnego otworu redukcyjnego w adapterze unikamy ryzyka uszkodzenia śluzówki nosa niemowlaka. Urządzenie jest w pełni bezpieczne.

Czy podłączanie aspiratora do odkurzacza jest bezpieczne?

To chyba najczęstsza wątpliwość jaka pojawia się u rodziców, którzy nie znają jeszcze zasad działania takiego urządzenia. Rodzice obawiają się, że odkurzacz wyciągnie nie tylko zalegającą wydzielinę, ale też „zawartość mózgu!” Ten najpopularniejszy mit jest jednocześnie najbardziej absurdalny. Wyjaśniamy dlaczego! Przede wszystkim, w przypadku aspiratora, siła ssąca odkurzacza jest bardzo zredukowana – urządzenie jest tak skonstruowane, że korzysta tylko z części mocy urządzenia, nie z całości. Jeśli chcesz się o tym przekonać, wykonaj prosty test: podłącz aspirator do odkurzacza i dotknij dłonią jego ujścia. Zobaczysz, że wyciąg jest naprawdę delikatny.

-Reklama-

Wiele mówi się także o tym, aby nie korzystać z aspiratora zbyt często, bo może on podrażnić śluzówkę nosa. Tak jak w przypadku każdego innego urządzenia, tak i tu najważniejszy jest zdrowy rozsądek podczas użytkowania. Naszym zdaniem,  najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z urządzenia mieszanego 2w1, które – w zależności od potrzeby, można używać jako odciągacz ustny albo podłączyć do odkurzacza.

POLSKI aspirator do nosa SOPELEK 3+ aspirator vacuum z opcją odciągania kataru za pomocą ust oraz odkurzacza (dwa aspiratory w jednym).

W opakowaniu znajduje się:

 • aparat +10 szt. jednorazowych filtrów,
 • wężyk z ustnikiem do odciągania kataru za pomocą ust,
 • wężyk z adapterem do odciągania kataru za pomocą odkurzacza,
 • 2 szt. nieprzemakalnych podkładów higienicznych dla niemowląt Sopelek Baby.

SOPELEK 3+ to teraz:

 • bardziej funkcjonalny adapter,
 • filtr zapobiegający przedostawaniu się wydzieliny z noska niemowlaka do odkurzacza (brak u konkurencji),
 • innowacyjny otwór redukcyjny zapewniający znaczne ograniczenie ryzyka podrażnienia śluzówki niemowlaka,
 • nawet 2 x tańszy w porównaniu z innymi/zagranicznymi aspiratorami do odciągania kataru za pomocą odkurzacza.
Orientacyjna cena dla pacjenta: ok. 27 zł (wyrób medyczny)

Dopiero kompletujesz wyprawkę dla dziecka? Pobierz listę, aby o niczym nie zapomnieć! Wyprawka dla noworodka

artykuł sponsorowany
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Kreacje na specjalne okazje – zobacz najlepsze zestawienia dla Mam!

Strój dla mamy powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny. To niezaprzeczalny fakt. Nikt jednak nie powiedział, że nie możemy przy tym...

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Majtki okresowe. Czy to naprawdę działa?

Podpaski i tampony już dawno przestały być jedynym środkiem zabezpieczającym w czasie menstruacji. Kobiety coraz częściej stawiają na rozwiązania ekologiczne i zdrowsze....

Jak opiekować się noworodkiem? Radzi położna środowiskowa

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem....

Trzydniówka. Czy na to właśnie choruje moje dziecko?

Trzy dni wysokiej gorączki bez innych objawów, a po nich dziwna wysypka? Tak zwykle objawia się klasyczna trzydniówka. Skąd się bierze i...

Wyprawka do szkoły – zobacz, dlaczego warto postawić na jakość

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Zdarzenie to wywołuje niemałe zamieszanie, szczególnie gdy mamy do czynienia z debiutem pierwszaka. Jaki wybrać...

Była Lena, będzie Pola: o imionach i modzie

Imiona podlegają modzie, chociaż nie wszystkie w takim samym stopniu. Niektóre przypominają stare przeboje – są w obiegu już od wielu lat,...