fbpx
Reklamaads-single

Enel-Med partnerem akcji „Polska mówi #aaa!”

Już niebawem startuje ogólnopolska kampania „Polska mówi aaa#!”, której celem jest popularyzowanie wiedzy o znaczeniu zdrowia jamy ustnej w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca). Partnerem akcji profilaktycznej „Polska mówi aaa”, której pomysłodawcą jest Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, jest Enel-Med. W dniach 15-19 marca w oddziałach enel-med można będzie skorzystać z bezpłatnej oceny stanu zdrowia jamy ustnej.

Reklamaads-single
Reklama

Z tekstu dowiesz się:

 • czym jest Enel-Med i jakie oferuje usługi,
 • dlaczego profilaktyka chorób jamy ustnej jest tak istotna, 
 • czy warto się zgłosić na bezpłatny przegląd jamy ustnej,
 • jak umówić się na bezpłatną wizytę w Enel-Med.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to globalne wydarzenie, którego celem jest promocja zdrowia jamy ustnej. Ta idea zainspirowała także Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, które, wspierane przez różnych partnerów biznesowych, instytucjonalnych i medialnych, już od kilku lat organizuje ogólnopolską akcję „Polska mówi aaa”. W jej ramach można m.in. poddać się bezpłatnemu przeglądowi jamy ustnej w wybranych placówkach medycznych, również w oddziałach enel-med stomatologia. 

Dbanie o higienę jamy ustnej z Enel-Med stomatologia

Enel-Med to sieć klinik powstałych 27 lat temu, oferujących m.in. usługi stomatologiczne. W oddziałach enel-med stomatologia można skorzystać m.in. z leczenia zachowawczego, endodontycznego, protetycznego czy ortodontycznego.

Higiena jamy ustnej: dlaczego profilaktyka jest tak istotna?

Próchnica jest problemem nawet 95% dorosłych w Polsce! Przeciętny dorosły ma próchnicę w aż 13 zębach, a 57% Polaków powyżej 40. roku życia korzysta z protezy. Odpowiedź na pytanie oto, dlaczego dbałość o zdrowie jamy ustnej jest tak ważna, możemy więc znaleźć w statystykach. 

Utrata zębów i konieczność korzystania z protezy to jednak niejedyne konsekwencje niewystarczającej higieny jamy ustnej. Nieleczona próchnica może stać się źródłem zakażenia dla całego organizmu i być przyczyną rozwoju wielu schorzeń, m.in. 

 • choroby reumatycznej,
 • zapalenia wsierdzia i zapalenia mięśnia sercowego,
 • kłębuszkowego zapalenia nerek,
 • zapalenia tęczówki oka,
 • zapalenia żył.

Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej to więc dbałość nie tylko o piękny uśmiech i kompletne uzębienie, ale też o nasze zdrowie ogólne. Jak więc dbać o higienę jamy ustnej, aby uniknąćpoważnych konsekwencji zdrowotnych? 

Aby właściwie zadbać o zęby, należy:

 • Szczotkować zęby i język, nitkować przestrzenie międzyzębowe – idealnie byłoby szczotkować i nitkować zęby po każdym posiłku, a absolutnym minimum jest robienie tego dwa razy dziennie. Ważne, żeby nigdy nie pomijać wieczornego mycia zębów – mamy wtedy znacznie mniejszą sekrecję śliny, która jest buforem, a jej zmniejszona ilość przyspiesza chorobotwórcze działanie bakterii
 • Regularnie odwiedzać stomatologa – na badanie należy się zgłaszać regularnie co pół roku. Stomatolog dokona przeglądu jamy ustnej i zaplombuje wszystkie powstałe ubytki.
 • Poddawać się profesjonalnej higienizacji jamy ustnej – podczas przeglądów stomatologicznych warto zdecydować się na profesjonalną higienizację jamy ustnej. Higienistka stomatologiczna usunie kamień i osad nazębny, a także wypoleruje zęby, aby bakterie i osad nie zbierały się w nierównościach. W ostatnim etapie zęby zostaną zabezpieczone poprzez nasycenie ich wysoko stężonym fluorem.

Profilaktykę chorób jamy ustnej można także wspomóc właściwą dietą. Aby wzmocnić zęby od wewnątrz, warto:

 • ograniczyć ilość spożywanego cukru,
 • jeść dużo pełnowartościowych produktów białkowych,
 • zadbać o wzbogacenie diety o źródła witamin A, C i D, a także wapnia i magnezu.

Jak dbać o jamę ustną? Można się tego dowiedzieć na bezpłatnym przeglądzie!

Jeżeli wciąż mamy wątpliwości, jak dbać o zdrowie jamy ustnej i jak właściwie szczotkować czy nitkować zęby, warto poprosić o pomoc profesjonalistę. Wiele gabinetów stomatologicznych, a także profesjonalnych gabinetów higieny jamy ustnej oferuje swoim pacjentom pomoc w nauce właściwych nawyków. Podczas wizyty higienizacyjnej, higienistka stomatologiczna poinstruuje pacjenta, w jaki sposób szczotkować i nitkować żeby, jaką stosować pastę przy określonym problemie z zębami lub dziąsłami czy jak właściwie dobrać szczoteczkę.

W najbliższym czasie będzie można skorzystać z takiej porady również w oddziałach enel-med. W dniach 15-19 marca enel-med stomatologia zapewni wszystkim zainteresowanym bezpłatne przeglądy jamy ustnej, a także instruktaż właściwej higieny. W akcji weźmie udział aż 21 klinik enel-med stomatologia. Każda z nich pracuje w reżimie sanitarnym zgodnym z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Polska mówi aaa – jak umówić się na wizytę w oddziale enel-med

Jak się umówić na bezpłatną konsultację w ramach kampanii „Polska mówi #aaa!”? Wystarczy zadzwonić pod numer 22 23 07 007 lub zapisać się przez formularz na podstronie enel-med stomatologia poświęconej akcji Polska mówi aaa

Regularna higiena jamy ustnej to podstawa zdrowego i pięknego uśmiechu. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest doskonałą okazją, aby o nią zadbać razem z enel-med stomatologia. W dniach 15-19 marca zapraszamy więc na darmowe konsultacje!

Źródła:

Próchnica – przyczyny, przebieg i leczenie – PoradnikZdrowie.pl

Zdrowe zęby? Nie wystarczy szczotkowanie. Zadbaj o higienę jamy ustnej – PoradnikZdrowie.pl

materiał powstał we współpracy oraz na podstawie materiałów prasowych Enel-Med.

0
27165
0