-Reklama-

Enel-Med partnerem akcji „Polska mówi #aaa!”

-Reklama-

Z tekstu dowiesz się:

 • czym jest Enel-Med i jakie oferuje usługi,
 • dlaczego profilaktyka chorób jamy ustnej jest tak istotna, 
 • czy warto się zgłosić na bezpłatny przegląd jamy ustnej,
 • jak umówić się na bezpłatną wizytę w Enel-Med.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to globalne wydarzenie, którego celem jest promocja zdrowia jamy ustnej. Ta idea zainspirowała także Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, które, wspierane przez różnych partnerów biznesowych, instytucjonalnych i medialnych, już od kilku lat organizuje ogólnopolską akcję „Polska mówi aaa”. W jej ramach można m.in. poddać się bezpłatnemu przeglądowi jamy ustnej w wybranych placówkach medycznych, również w oddziałach enel-med stomatologia. 

Dbanie o higienę jamy ustnej z Enel-Med stomatologia

Enel-Med to sieć klinik powstałych 27 lat temu, oferujących m.in. usługi stomatologiczne. W oddziałach enel-med stomatologia można skorzystać m.in. z leczenia zachowawczego, endodontycznego, protetycznego czy ortodontycznego.

Higiena jamy ustnej: dlaczego profilaktyka jest tak istotna?

-Reklama-

Próchnica jest problemem nawet 95% dorosłych w Polsce! Przeciętny dorosły ma próchnicę w aż 13 zębach, a 57% Polaków powyżej 40. roku życia korzysta z protezy. Odpowiedź na pytanie oto, dlaczego dbałość o zdrowie jamy ustnej jest tak ważna, możemy więc znaleźć w statystykach. 

Utrata zębów i konieczność korzystania z protezy to jednak niejedyne konsekwencje niewystarczającej higieny jamy ustnej. Nieleczona próchnica może stać się źródłem zakażenia dla całego organizmu i być przyczyną rozwoju wielu schorzeń, m.in. 

 • choroby reumatycznej,
 • zapalenia wsierdzia i zapalenia mięśnia sercowego,
 • kłębuszkowego zapalenia nerek,
 • zapalenia tęczówki oka,
 • zapalenia żył.

Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej to więc dbałość nie tylko o piękny uśmiech i kompletne uzębienie, ale też o nasze zdrowie ogólne. Jak więc dbać o higienę jamy ustnej, aby uniknąćpoważnych konsekwencji zdrowotnych? 

Aby właściwie zadbać o zęby, należy:

 • Szczotkować zęby i język, nitkować przestrzenie międzyzębowe – idealnie byłoby szczotkować i nitkować zęby po każdym posiłku, a absolutnym minimum jest robienie tego dwa razy dziennie. Ważne, żeby nigdy nie pomijać wieczornego mycia zębów – mamy wtedy znacznie mniejszą sekrecję śliny, która jest buforem, a jej zmniejszona ilość przyspiesza chorobotwórcze działanie bakterii
 • Regularnie odwiedzać stomatologa – na badanie należy się zgłaszać regularnie co pół roku. Stomatolog dokona przeglądu jamy ustnej i zaplombuje wszystkie powstałe ubytki.
 • Poddawać się profesjonalnej higienizacji jamy ustnej – podczas przeglądów stomatologicznych warto zdecydować się na profesjonalną higienizację jamy ustnej. Higienistka stomatologiczna usunie kamień i osad nazębny, a także wypoleruje zęby, aby bakterie i osad nie zbierały się w nierównościach. W ostatnim etapie zęby zostaną zabezpieczone poprzez nasycenie ich wysoko stężonym fluorem.

Profilaktykę chorób jamy ustnej można także wspomóc właściwą dietą. Aby wzmocnić zęby od wewnątrz, warto:

 • ograniczyć ilość spożywanego cukru,
 • jeść dużo pełnowartościowych produktów białkowych,
 • zadbać o wzbogacenie diety o źródła witamin A, C i D, a także wapnia i magnezu.

Jak dbać o jamę ustną? Można się tego dowiedzieć na bezpłatnym przeglądzie!

Jeżeli wciąż mamy wątpliwości, jak dbać o zdrowie jamy ustnej i jak właściwie szczotkować czy nitkować zęby, warto poprosić o pomoc profesjonalistę. Wiele gabinetów stomatologicznych, a także profesjonalnych gabinetów higieny jamy ustnej oferuje swoim pacjentom pomoc w nauce właściwych nawyków. Podczas wizyty higienizacyjnej, higienistka stomatologiczna poinstruuje pacjenta, w jaki sposób szczotkować i nitkować żeby, jaką stosować pastę przy określonym problemie z zębami lub dziąsłami czy jak właściwie dobrać szczoteczkę.

W najbliższym czasie będzie można skorzystać z takiej porady również w oddziałach enel-med. W dniach 15-19 marca enel-med stomatologia zapewni wszystkim zainteresowanym bezpłatne przeglądy jamy ustnej, a także instruktaż właściwej higieny. W akcji weźmie udział aż 21 klinik enel-med stomatologia. Każda z nich pracuje w reżimie sanitarnym zgodnym z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Polska mówi aaa – jak umówić się na wizytę w oddziale enel-med

Jak się umówić na bezpłatną konsultację w ramach kampanii „Polska mówi #aaa!”? Wystarczy zadzwonić pod numer 22 23 07 007 lub zapisać się przez formularz na podstronie enel-med stomatologia poświęconej akcji Polska mówi aaa

Regularna higiena jamy ustnej to podstawa zdrowego i pięknego uśmiechu. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest doskonałą okazją, aby o nią zadbać razem z enel-med stomatologia. W dniach 15-19 marca zapraszamy więc na darmowe konsultacje!

Źródła:

Próchnica – przyczyny, przebieg i leczenie – PoradnikZdrowie.pl

Zdrowe zęby? Nie wystarczy szczotkowanie. Zadbaj o higienę jamy ustnej – PoradnikZdrowie.pl

materiał powstał we współpracy oraz na podstawie materiałów prasowych Enel-Med.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Gry dla dzieci kreatywnych – bawią i rozwijają umiejętności!

W dobie elektroniki i wszelkich innych rozrywek tego typu, dobre gry planszowe są na wagę złota! Wybrałyśmy dla was kilka propozycji, które...

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
410ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki dla dwulatka

Dwa lata to czas dynamicznego rozwoju dziecka, dlatego warto wspierać go rozmaitymi aktywnościami pobudzającymi jego mózg. Warto sięgnąć między innymi po obrazki do kolorowania. W tym artykule znajdziesz gotowe do wydruku kolorowanki dla dwulatka. Wspieraj swoje dziecko w rozwoju.

Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni

Przyjaźń to jeden z najcenniejszych darów od losu. Na jej cześć powstało wiele utworów, na jej temat napisano wiele pięknych słów. Oto...

Gry dla dzieci kreatywnych – bawią i rozwijają umiejętności!

W dobie elektroniki i wszelkich innych rozrywek tego typu, dobre gry planszowe są na wagę złota! Wybrałyśmy dla was kilka propozycji, które...

Majtki okresowe. Czy to naprawdę działa?

Podpaski i tampony już dawno przestały być jedynym środkiem zabezpieczającym w czasie menstruacji. Kobiety coraz częściej stawiają na rozwiązania ekologiczne i zdrowsze....

Jak opiekować się noworodkiem? Radzi położna środowiskowa

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem....