-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Brak apetytu u dziecka i słaby przyrost wagi. Jaka może być tego przyczyna?

Czy dziecko młodsze czy starsze, brak apetytu zawsze wywołuje u rodziców niepokój. Gdy dziecko nie chce jeść, wolno rośnie i nie przybiera na wadze, warto sprawdzić, czy przyczyną braku apetytu nie jest choroba.

-Reklama-

Brak apetytu dziecka może świadczyć o tym, że choruje ono na celiakię. U dzieci trwała nietolerancja glutenu często objawia się w taki właśnie sposób. W takim przypadku szybkie wprowadzenie leczenia może sprawić, że maluch w krótkim czasie nadrobi stracone centymetry i nabierze apetytu.

Spowolniony wzrost dziecka przy celiakii wynika z niedoborów pokarmowych

Przez celiakię dziecko nie otrzymuje potrzebnych do prawidłowego wzrostu witamin i minerałów. Nie wchłaniają się one do organizmu malucha, ponieważ na skutek choroby z jego jelita cienkiego sukcesywnie znikają kosmki jelitowe. Do uszkodzenia jelit dochodzi, gdy dziecko spożywa gluten – białko roślinne obecne m.in. w życie, jęczmieniu, pszenicy i owsie. Zjedzenie produktu z glutenem w składzie powoduje nieprawidłową reakcję układu odpornościowego. Zaczynają wytwarzać się przeciwciała, które niszczą błonę śluzową jelita cienkiego, pozbawiając ją kosmków.

Tymczasem to właśnie te maleńkie struktury umożliwiają przechwytywanie wszystkiego co najcenniejsze z pożywienia. Z czasem dziecko staje się coraz bardziej niedożywione, nie rośnie i nie przybiera na wadze. Często skarży się też na bóle brzucha, brakuje mu apetytu, ma biegunki i wahania nastrojów. Mogą pojawić się u niego zmiany skórne i zanik szkliwa zębowego. Choroba często ujawnia się też w postawie ciała – dziecko ma wydęty brzuszek, opuszczone ramiona i pośladki.

Trwała nietolerancja glutenu może dawać o sobie znać na wiele różnych sposobów

Zwłaszcza w przypadku osób dorosłych, u których objawy najczęściej nie koncentrują się wokół układu pokarmowego. O celiakii u dorosłych może np. świadczyć obniżona płodność, bóle stawów i mięśni czy bóle głowy. Różnorodne objawy celiakii powodują, że wykrywalność tej choroby jest bardzo niska. Aż 95% chorych nie wie, że trwała nietolerancja glutenu ich dotyczy, a od pojawienia się pierwszych objawów do momentu postawienia diagnozy mija średnio 10-12 lat.

Test DNA – najlepiej sięgnąć po niego pierwszej kolejności

Podczas rozpoznawania celiakii u dzieci testy genetyczne sprawdzają się najlepiej. Dlatego też to od nich powinno się rozpoczynać całą diagnostykę. Badania genetyczne są całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, w dodatku potrafią na 100% wykluczyć chorobę. Jak to możliwe?

Żeby nasze dziecko zachorowało na celiakię musi mieć określony układ genów (HLA-DQ2 i HLA-DQ8). Jeśli badanie genetyczne nie ujawni tego układu, będzie to oznaczać, że dziecko nie choruje i już nigdy nie będzie chorować na celiakię. Jeśli ujawni, to malucha kieruje się na dalsze badania – testy serologiczne, które mają ustalić, czy choroba jest aktywna czy nie.

Wykonując test DNA możemy też oszczędzić dziecku stresu związanego z biopsją jelita cienkiego. Jeśli wynik badania genetycznego i serologicznego jest dodatni, lekarze odstępują zwykle od biopsji.

Po wprowadzeniu diety bezglutenowej dziecko szybko zacznie przybierać na wadze i odzyskuje apetyt

Gdy celiakia zostanie zdiagnozowana, dziecko powinno od razu przejść na ścisłą dietę bezglutenową. Dzięki niej ma szansę w krótkim czasie zyskać dodatkowe centymetry i przybrać na wadze. Zwykle poprawia mu się też nastrój i znikają wszystkie uciążliwe objawy trwałej nietolerancji glutenu. Ważne, aby rodzice nie wprowadzali dziecku diety samodzielnie. Zanim to zrobią, powinni najpierw mieć pewność, że dziecko rzeczywiście choruje. Dieta bezglutenowa jest dietą eliminacyjną i sama w sobie może wywoływać niedobory. Nie powinno się jej więc stosować bez potrzeby.

Natalia Jeziorska, www.testDNA.pl

Zdjęcie ©Milan Markovic/pl.123rf.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jakie ćwiczenia warto wykonywać w ciąży?

Czas ciąży nie powinien być wolny od aktywności, szczególnie jeśli wcześniej nie byłaś typem "kanapowca". Nie wszystkie jednak ćwiczenia są wskazane w tym odmiennym stanie.

Joga dla kobiet w ciąży – zapisz się na bezpłatne zajęcia!

Joga to jedne z bezpieczniejszych zajęć dla kobiet w ciąży. Zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Oczywiście, zanim zaczniemy jakąkolwiek aktywność,...

9 ciekawostek o dzieciach urodzonych w lutym

Twój maluch urodzi lub urodził się w lutym? Sprawdź, co o twoim dziecku mówi miesiąc jego urodzin! Oto rzeczy, których nie wiedziałaś o dzieciach urodzonych w drugim miesiącu roku.

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.