-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Antykoncepcja – czy tabletki antykoncepcyjne mogą szkodzić?

Niewiele kobiet łykających pigułki antykoncepcyjne ma świadomość, że zwiększają one ryzyko zakrzepicy – i to aż 3-6-krotnie. Jeśli kobieta dodatkowo ma jeszcze genetycznie uwarunkowane zaburzenia krzepliwości, czyli trombofilię wrodzoną, to ryzyko to może być nawet 28-35 razy większe.

-Reklama-

Tabletki antykoncepcyjne to obecnie jedna z najpopularnijszych form antykoncepcji. Tromboflia wrodzona przebiega najczęściej bezobjawowo, przez co kobieta zazwyczaj nie jest świadoma, że ją ma. Może się jednak tego dowiedzieć przy pomocy prostego badania genetycznego. Najlepiej wykonać je jeszcze przed zażyciem pierwszej tabletki antykoncepcyjnej.

Antykoncepcja hormonalna (tabletki antykoncepcyjne) a zakrzepica – jaki jest między nimi związek?

Ryzyko zakrzepicy zwiększają przede wszystkim tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, które oprócz progestagenu zawierają jeszcze estrogen. Stymuluje on układ krzepnięcia do wzmożonej pracy, przez co naczynia krwionośne są bardziej narażone na tworzenie się w nich skrzeplin. Prawdopodobieństwo zakrzepicy jest największe w pierwszych 3 miesiącach od rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Antykoncepcja hormonalna (tabletki antykoncepcyjne) i trombofilia wrodzona – niebezpieczne połączenie?

Im więcej czynników sprzyjających zakrzepicy wystąpi obok siebie, tym większe ryzyko rozwoju tej choroby. Jeśli więc kobieta jest obciążona genetyczną skłonnością do zakrzepicy, czyli właśnie trombofilią wrodzoną i jednocześnie zażywa tabletki antykoncepcyjne, to prawdopodobieństwo, że wystąpi u niej zakrzepica wzrasta – i to wyraźnie, bo nawet 28-35-krotnie. Jest więc znacznie wyższe w porównaniu z kobietami bez genetycznych predyspozycji.

Warto wiedzieć, że tromboflia wrodzona jest wynikiem określonych mutacji genetycznych, a konkretnie mutacji czynnika V Leiden i genu protrombiny. Ich obecność przyczynia się nie tylko do zakrzepicy, ale również innych schorzeń układu krążenia, np. zawału serca czy udaru mózgu. Wiadomo, że mają one też niekorzystny wpływ na przebieg ciąży – mogą nawet spowodować, że kobiecie nie uda się jej donosić. Badanie na obecność trombofilii wrodzonej jest więc ważne również dla tych kobiet, które planują za jakiś czas odstawić antykoncepcję, w celu powiększenia rodziny.

Trombofilia wrodzona – szybka i prosta diagnostyka

Wykorzystuje się w niej badania DNA. Wykrywają one mutacje genetyczne odpowiedzialne za skłonność do zakrzepicy – m.in. wspomnianą mutację czynnika V Leiden i genu protrombiny. Badania te są proste i nie powodują u kobiety dyskomfortu. Nie potrzeba też do nich skierowania od lekarza. Co więcej, próbkę do analizy (wymaz z policzka) kobieta może pobrać samodzielnie w domu, wystarczy, że zaopatrzy się w zestaw testowy.

U kogo jeszcze ryzyko zakrzepicy jest większe – wskazania do wykonania badania DNA

Trombofilia wrodzona jest dziedziczna, co oznacza, że może występować rodzinnie. Jeśli więc kobieta ma wśród swoich krewnych osoby ze stwierdzoną trombofilią wrodzoną lub rozwiniętą już zakrzepicą, to sama powinna przebadać się w tym kierunku. Wskazaniem do wykonania badania są również przebyte w przeszłości epizody zakrzepowe, poronienia lub inne ciążowe komplikacje.

autor: Natalia Jeziorska, www.testDNA.pl, testDNA.pl
foto: ©alexraths/Deposithphotos.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?