Tabletki antykoncepcyjne to obecnie jedna z najpopularnijszych form antykoncepcji. Tromboflia wrodzona przebiega najczęściej bezobjawowo, przez co kobieta zazwyczaj nie jest świadoma, że ją ma. Może się jednak tego dowiedzieć przy pomocy prostego badania genetycznego. Najlepiej wykonać je jeszcze przed zażyciem pierwszej tabletki antykoncepcyjnej.
Antykoncepcja hormonalna (tabletki antykoncepcyjne) a zakrzepica – jaki jest między nimi związek?
Ryzyko zakrzepicy zwiększają przede wszystkim tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, które oprócz progestagenu zawierają jeszcze estrogen. Stymuluje on układ krzepnięcia do wzmożonej pracy, przez co naczynia krwionośne są bardziej narażone na tworzenie się w nich skrzeplin. Prawdopodobieństwo zakrzepicy jest największe w pierwszych 3 miesiącach od rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Antykoncepcja hormonalna (tabletki antykoncepcyjne) i trombofilia wrodzona – niebezpieczne połączenie?
Im więcej czynników sprzyjających zakrzepicy wystąpi obok siebie, tym większe ryzyko rozwoju tej choroby. Jeśli więc kobieta jest obciążona genetyczną skłonnością do zakrzepicy, czyli właśnie trombofilią wrodzoną i jednocześnie zażywa tabletki antykoncepcyjne, to prawdopodobieństwo, że wystąpi u niej zakrzepica wzrasta – i to wyraźnie, bo nawet 28-35-krotnie. Jest więc znacznie wyższe w porównaniu z kobietami bez genetycznych predyspozycji.
Warto wiedzieć, że tromboflia wrodzona jest wynikiem określonych mutacji genetycznych, a konkretnie mutacji czynnika V Leiden i genu protrombiny. Ich obecność przyczynia się nie tylko do zakrzepicy, ale również innych schorzeń układu krążenia, np. zawału serca czy udaru mózgu. Wiadomo, że mają one też niekorzystny wpływ na przebieg ciąży – mogą nawet spowodować, że kobiecie nie uda się jej donosić. Badanie na obecność trombofilii wrodzonej jest więc ważne również dla tych kobiet, które planują za jakiś czas odstawić antykoncepcję, w celu powiększenia rodziny.
Trombofilia wrodzona – szybka i prosta diagnostyka
Wykorzystuje się w niej badania DNA. Wykrywają one mutacje genetyczne odpowiedzialne za skłonność do zakrzepicy – m.in. wspomnianą mutację czynnika V Leiden i genu protrombiny. Badania te są proste i nie powodują u kobiety dyskomfortu. Nie potrzeba też do nich skierowania od lekarza. Co więcej, próbkę do analizy (wymaz z policzka) kobieta może pobrać samodzielnie w domu, wystarczy, że zaopatrzy się w zestaw testowy.
U kogo jeszcze ryzyko zakrzepicy jest większe – wskazania do wykonania badania DNA
Trombofilia wrodzona jest dziedziczna, co oznacza, że może występować rodzinnie. Jeśli więc kobieta ma wśród swoich krewnych osoby ze stwierdzoną trombofilią wrodzoną lub rozwiniętą już zakrzepicą, to sama powinna przebadać się w tym kierunku. Wskazaniem do wykonania badania są również przebyte w przeszłości epizody zakrzepowe, poronienia lub inne ciążowe komplikacje.
autor: Natalia Jeziorska, www.testDNA.pl, testDNA.pl
foto: ©alexraths/Deposithphotos.com