-Reklama-

6 produktów, w których znajdziesz najwięcej kwasu foliowego

-Reklama-

Jesteś w ciąży albo planujesz dziecko? Twoja dieta powinna obfitować w kwas foliowy, który zapewni mu prawidłowy rozwój. Poznaj 6 idealnych źródeł tej drogocennej witaminy i dowiedz się, jak ochronić siebie i dziecko przed niedoborami!

Kwas foliowy – „witamina życia”, której nie może zabraknąć

Szczególnie w ciąży. Umożliwia bowiem rozwój każdej komórki organizmu dziecka. Dzięki niemu, w pierwszych tygodniach ciąży, może kształtować się m.in. jego cewa nerwowa – organ rozwijający się później w mózg i rdzeń kręgowy. Niedobory tej witaminy mogą spowodować m.in. bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa, dlatego dostarczenie odpowiedniej ilości jest tak istotne.
Pamiętaj, że kwas foliowy ważny jest także dla Twojego zdrowia i samopoczucia, pomagając chronić Twój organizm przed anemią megaloblastyczną, spadkiem koncentracji, zmęczeniem czy nowotworami.

Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny w ciąży?

6 najlepszych źródeł kwasu foliowego, które warto jeść

-Reklama-

1. Zielone warzywa – najwięcej witaminy – bo aż 0,15 mg w 100 g produktu – mają szparagi. Inne warzywa bogate w kwas foliowy to m.in. szpinak (0,14 mg), sałata rzymska (0,13 mg) czy brokuły (0,09 mg).
2. Soczewica – 100 g gotowanej soczewicy to 0,18 mg kwasu foliowego. Produkt bogaty jest też w żelazo, dlatego nie może go zabraknąć w Twojej diecie.
3. Ciecierzyca – 100 g gotowanej ciecierzycy to 0,17 mg kwasu foliowego. Zawiera ona też dużo m.in. potasu i fosforu.
4. Różne rodzaje fasoli – najbogatsza w kwas foliowy jest fasola pinto (100 g ugotowanej zawiera go 0,17 mg), jednak całkiem sporo tej witaminy znajdziesz też w fasoli czerwonej, czarnej, mung i białej (0,08-0,16 mg).
5. Buraki – 100 g gotowanego buraka to 0,08 mg kwasu foliowego. Buraki mają też działanie krwiotwórcze, dzięki czemu zapobiegają pojawieniu się anemii.
6. Pomarańcze – 100 g pomarańczy to 0,03 mg kwasu foliowego, ale cała sztuka to już ok. 0,07 mg tej witaminy.

Nie tylko dieta – w ciąży ważna jest suplementacja

Dietę bogatą w kwas foliowy warto stosować przez całe życie. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę, że w ciąży nie pokryje ona w pełni dziennego zapotrzebowania. Z tego powodu „witaminę życia” warto suplementować już na etapie planowania dziecka, żeby zapewnić mu odpowiednią jej ilość od pierwszych dni.
3 miesiące przed zajściem w ciążę oraz w pierwszym trymestrze zaleca się dostarczanie organizmowi dodatkowo 0,4 mg kwasu foliowego na dobę w formie tabletek.

Co jeść w ciąży? 10 podstawowych produktów

Kwas foliowy – nie zawsze wystarczy przyjmować standardowe tabletki

Dlaczego? Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego aż 50% kobiet może ich nie przyswajać! Powoduje to mutacja genu MTHFR, która uniemożliwia przekształcenie standardowego kwasu foliowego do takiej formy, która może być wchłaniana przez organizm. Jeśli masz więc mutację tego genu, a stosujesz standardową suplementację – wciąż jesteś narażona na niebezpieczne niedobory „witaminy życia”.

Czy standardowy kwas foliowy jest dla Ciebie? Badanie genu MTHFR

Aby dobrać odpowiednią dla Ciebie dawkę i formę kwasu foliowego wystarczy proste badanie DNA, które najlepiej wykonać jeszcze przed ciążą. Dzięki niemu będziesz mogła zapewnić sobie i dziecku odpowiednią ilość tej witaminy i unikniesz niedoborów. Będziesz miała pewność, że witamina prawidłowo się wchłania – i to przez całe życie, ponieważ badanie genu MTHFR wystarczy wykonać tylko raz.

Zdjęcie: ® choreograph/pl.123.rf
Autor: Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testDNA.pl

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Kreacje na specjalne okazje – zobacz najlepsze zestawienia dla Mam!

Strój dla mamy powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny. To niezaprzeczalny fakt. Nikt jednak nie powiedział, że nie możemy przy tym...

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Majtki okresowe. Czy to naprawdę działa?

Podpaski i tampony już dawno przestały być jedynym środkiem zabezpieczającym w czasie menstruacji. Kobiety coraz częściej stawiają na rozwiązania ekologiczne i zdrowsze....

Jak opiekować się noworodkiem? Radzi położna środowiskowa

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem....

Trzydniówka. Czy na to właśnie choruje moje dziecko?

Trzy dni wysokiej gorączki bez innych objawów, a po nich dziwna wysypka? Tak zwykle objawia się klasyczna trzydniówka. Skąd się bierze i...

Wyprawka do szkoły – zobacz, dlaczego warto postawić na jakość

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Zdarzenie to wywołuje niemałe zamieszanie, szczególnie gdy mamy do czynienia z debiutem pierwszaka. Jaki wybrać...

Była Lena, będzie Pola: o imionach i modzie

Imiona podlegają modzie, chociaż nie wszystkie w takim samym stopniu. Niektóre przypominają stare przeboje – są w obiegu już od wielu lat,...