-Reklama-
-Reklama-

6 produktów, w których znajdziesz najwięcej kwasu foliowego

-Reklama-

Kwas foliowy – „witamina życia”, której nie może zabraknąć

Szczególnie w ciąży. Umożliwia bowiem rozwój każdej komórki organizmu dziecka. Dzięki niemu, w pierwszych tygodniach ciąży, może kształtować się m.in. jego cewa nerwowa – organ rozwijający się później w mózg i rdzeń kręgowy. Niedobory tej witaminy mogą spowodować m.in. bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa, dlatego dostarczenie odpowiedniej ilości jest tak istotne.
Pamiętaj, że kwas foliowy ważny jest także dla Twojego zdrowia i samopoczucia, pomagając chronić Twój organizm przed anemią megaloblastyczną, spadkiem koncentracji, zmęczeniem czy nowotworami.

Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny w ciąży?

6 najlepszych źródeł kwasu foliowego, które warto jeść

1. Zielone warzywa – najwięcej witaminy – bo aż 0,15 mg w 100 g produktu – mają szparagi. Inne warzywa bogate w kwas foliowy to m.in. szpinak (0,14 mg), sałata rzymska (0,13 mg) czy brokuły (0,09 mg).
2. Soczewica – 100 g gotowanej soczewicy to 0,18 mg kwasu foliowego. Produkt bogaty jest też w żelazo, dlatego nie może go zabraknąć w Twojej diecie.
3. Ciecierzyca – 100 g gotowanej ciecierzycy to 0,17 mg kwasu foliowego. Zawiera ona też dużo m.in. potasu i fosforu.
4. Różne rodzaje fasoli – najbogatsza w kwas foliowy jest fasola pinto (100 g ugotowanej zawiera go 0,17 mg), jednak całkiem sporo tej witaminy znajdziesz też w fasoli czerwonej, czarnej, mung i białej (0,08-0,16 mg).
5. Buraki – 100 g gotowanego buraka to 0,08 mg kwasu foliowego. Buraki mają też działanie krwiotwórcze, dzięki czemu zapobiegają pojawieniu się anemii.
6. Pomarańcze – 100 g pomarańczy to 0,03 mg kwasu foliowego, ale cała sztuka to już ok. 0,07 mg tej witaminy.

Nie tylko dieta – w ciąży ważna jest suplementacja

-Reklama-

Dietę bogatą w kwas foliowy warto stosować przez całe życie. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę, że w ciąży nie pokryje ona w pełni dziennego zapotrzebowania. Z tego powodu „witaminę życia” warto suplementować już na etapie planowania dziecka, żeby zapewnić mu odpowiednią jej ilość od pierwszych dni.
3 miesiące przed zajściem w ciążę oraz w pierwszym trymestrze zaleca się dostarczanie organizmowi dodatkowo 0,4 mg kwasu foliowego na dobę w formie tabletek.

Co jeść w ciąży? 10 podstawowych produktów

Kwas foliowy – nie zawsze wystarczy przyjmować standardowe tabletki

Dlaczego? Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego aż 50% kobiet może ich nie przyswajać! Powoduje to mutacja genu MTHFR, która uniemożliwia przekształcenie standardowego kwasu foliowego do takiej formy, która może być wchłaniana przez organizm. Jeśli masz więc mutację tego genu, a stosujesz standardową suplementację – wciąż jesteś narażona na niebezpieczne niedobory „witaminy życia”.

Czy standardowy kwas foliowy jest dla Ciebie? Badanie genu MTHFR

Aby dobrać odpowiednią dla Ciebie dawkę i formę kwasu foliowego wystarczy proste badanie DNA, które najlepiej wykonać jeszcze przed ciążą. Dzięki niemu będziesz mogła zapewnić sobie i dziecku odpowiednią ilość tej witaminy i unikniesz niedoborów. Będziesz miała pewność, że witamina prawidłowo się wchłania – i to przez całe życie, ponieważ badanie genu MTHFR wystarczy wykonać tylko raz.

Zdjęcie: ® choreograph/pl.123.rf
Autor: Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testDNA.pl

-Reklama-

Musisz przeczytać

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Gry, które bawią i uczą!

Jak doskonale wiecie - jeśli chodzi o gry i zabawki - jesteśmy dosyć stanowcze. Wiadomo, mamy mają wymagania! Ale tak naprawdę to...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W...

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
406ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Małe dziecko u fryzjera. Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

Pierwsze strzyżenie dziecka to bardzo przeżywane doświadczenie. Zarówno przez mamę, jak i samo dziecko. Kiedy jest najlepszy moment, by ostrzyc dziecko w...

Edukacja podczas czwartej fali – 10 porad psychologa dla rodziców i nauczycieli

Dzieci, które przez większość zeszłego roku szkolnego uczyły się zdalnie, są szczególnie narażone na problemy emocjonalne. Wiele z nich ma zaburzenia lękowe,...

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Jesienne nowości książkowe dla najmłodszych. Musisz je mieć!

Jesień puka już do naszych drzwi. Dni stają się coraz krótsze, więc i czas spędzany na powietrzu bardzo się kurczy. W takiej...

Zestaw startowy dla Mamy i Dziecka! Odbierz swój!

Jako przyszła mama, na pewno masz wiele pytań, wątpliwości. Zastanawiasz się jak to będzie..? Czy ze wszystkim dasz radę..? Skąd mam czerpać...