-Reklama-

Zabawy dla dzieci, czyli jak spędzać wolny czas z dzieckiem

Zabawy dla dzieci naprawdę nie muszą być skomplikowane! Nie ma też znaczenia, czy jesteś mamą czy tatą. Nie ma znaczenia, czy Twoje dziecko dopiero próbuje raczkować, czy może już biega opowiadając pod nosem niestworzone historie. Dziecięca fantazja jest ogromna w każdym wieku i warto o nią dbać. Głównie poprzez zabawę i zajęcia z dziećmi.

-Reklama-

Gdy przychodzi na świat dziecko, rodzice zastanawiają się nad tym, jak odpowiednio je pielęgnować, jak dbać i spędzać z nim czas. Im dziecko starsze, tym ilość naszych obowiązków wzrasta, a wśród nich jest ten bardzo istotny – zabawy. Dzieci potrzebują rozwoju i stymulacji, a bez pomocy rodziców nie jest to dla malucha łatwe. Zabawa i odpowiednie metody stymulacji są kluczowe, na każdym etapie rozwoju. Jak więc bawić się z dzieckiem, by wspierać jego wyobraźnię i rozwijać przestrzeń emocjonalną, a przy okazji samemu mieć z tego radochę?

Zabawy dla dzieci do roku

Dzieci do trzeciego miesiąca mają bardzo ograniczony punkt widzenia. Idealnym sposobem na zabawę z tak małym dzieckiem, jest położenie go na plecach, a następnie recytowanie krótkiego wierszyka, czy nucenie piosenki. Warto poruszać rączkami i nóżkami malucha w rytm piosenki, a tym samym uczyć go reakcji na dźwięki.

Dzieci powyżej trzeciego miesiąca, są już w stanie skupić dłużej uwagę na określonym przedmiocie. Ciekawą formą zabawy jest napełnienie kilku podobnych naczyń (np. zakręcanych plastikowych butelek) różnego rodzaju substancjami. Kasza, groch, monety czy piasek są idealne. Potrząsając butelkami możemy pokazywać dziecku jak zawartość butelki się przemieszcza i jakie wydaje kształty.

Dzieci od 6 do 12 miesięcy uczą się intensywnie poruszania. Pełzanie, raczkowanie i w konsekwencji chodzenie, to idealne momenty do nauki nowych umiejętności właśnie poprzez zabawę. Przygotuj głęboką, plastikową miskę i kilka piłeczek. Pokaż dziecku, że piłeczki można wrzucać do miski. Niech samo próbuje, a każdą udaną próbę nagradzaj brawami.
Inną formą zabawy dla prawie rocznych maluchów jest określanie kształtów. Tu dobierz elementy dowolnie, a wszystkie zebrane przedmioty wrzuć do jednego pudełka czy worka. Wyciągaj po kolei każdą z rzeczy i nazywaj ją, określaj jej kształt i materiał. Później odwróć sytuację i próbuj przekonać malucha, by sam wyciągnął konkretną rzecz. Nie wymagaj jednak, że tego dokona, dla niektórych dzieci może to być zbyt wczesna próba.

W co się bawić z niemowlęciem? Przykłady

Zabawy dla dzieci od 1 roku do 2 lat

Tu pole do manewrów jest zdecydowanie większe. Poniżej kilka propozycji kreatywnych zabaw dla dzieci powyżej roku.

  • Budowanie wieży: z klocków plastikowych czy drewnianych, z kubeczków lub różnokształtnych przedmiotów dla utrudnienia. Wystarczy fragment gładkiej powierzchni (najlepiej podłogi) i kilka klocków, by ułożyć z nich wieżę. Pokaż dziecku jak to zrobić i pozwól powtórzyć. Niech klocki latają, wieże przewracają się – tak uczysz dziecka cierpliwości.
  • Zabawa z nietoksycznymi farbami. Pomaluj dziecku (i sobie oczywiście też!) dłonie różnymi kolorami i pozwól odcisnąć kształty na dużej, białej kartce. Jednocześnie tłumacz, że tylko kartka jest odpowiednia do takiej zabawy. Pozwól dziecku na kreatywność, daj pędzel do ręki. Niech rysuje i uczy się panowania nad przedmiotem.
  • Czytaj dziecku. To forma codziennej czynności, która powinna być obecna, ale jednocześnie świetny powód do zabawy. Czytając książeczki, wskazuj dziecku przedmioty w domu, które odpowiadają tym opisanym w książce. Gdy czytasz o zwierzątkach – przedstawiaj dźwięki, jakie one wydają. Skłaniaj dziecko do powtarzania.
  • Posiadasz niepotrzebny słoik? W jego pokrywce zrób podłużny otwór. Przygotuj kilka guzików i pokaż dziecku, że może je wrzucać do środka. Gdy wrzuci wszystkie, wysyp i powtórz czynność. Taka zabawa uczy cierpliwości i jednocześnie wykształca odpowiedni uchwyt rączką.
  • Zabawa w sprzątanie jest nie tylko dobrym sposobem na wspólne spędzenie czasu, ale także świetną nauką na przyszłość. Pozwól dziecku wspierać Cię w codziennych obowiązkach. Wyjmowanie prania z pralki i wspólne wieszanie z nazywaniem właścicieli poszczególnych elementów garderoby, to także dobre ćwiczenie pamięci i rozpoznawania.

Sensoryczne zabawki dla niemowląt zrobisz sama!

Zabawy dla dzieci powyżej 2 lat

Dwuletnie dziecko biega i zaczyna mówić pełnymi zdaniami. To mały człowiek, który potrafi utrzymać równowagę i doskonale rozpoznaje kształty i ich zastosowanie. Dziecko dwuletnie może właściwie bawić się już jak te starsze dzieci. Poniżej kilka propozycji zabaw dla kilkulatków.

  • Wspólne gotowanie. Gdy dziecko ma dwa lata, pozwól mu mieszać składniki na ciasto. Duża drewniana łyżka i odpowiednio większa i głęboka miska pozwolą na zatrzymanie składników wewnątrz, a dziecko poczuje się potrzebne w kuchni. Ciekawym zajęciem może być dla takiego dwulatka także dekorowanie pierniczków czy innych wypieków, a także kanapek. Starszaki mogą pomóc kroić warzywa (pod Twoim nadzorem!).
  • Masz w domu stare skarpety? Wystarczy odrobina włóczki, kilka guzików i resztki materiałów. Do tego igła i odrobina kreatywności. Pacynki gotowe. Dziecko może pomagać dobierać poszczególne elementy, próbować tworzyć własną kompozycję. Z tak przygotowanymi pacynkami możecie pobawić się w teatrzyk. Pozwól dziecku odgrywać role.
  • Stwórz jeżyki lub inne zwierzątka. Stary korek, odrobina plasteliny, wykałaczki i ziarnka grochu – pokaż dziecku jak przygotować jeżyka i pozwól powtórzyć czynność. Z tak przygotowanymi jeżykami możecie pobawić się w wyścigi.
  • Masa solna, plastelina lub ciastolina. Wszystkie dostępne w każdym sklepie papierniczym czy dziecięcym. Z takiego tworzywa można zrobić dosłownie wszystko.
  • DIY: pobawmy się w recykling! Jak to zrobić? Spróbujcie stworzyć niepowtarzalne zabawki ze zużytych rolek po papierze toaletowym, starych opakowań po jogurtach czy korków od napojów. Tak stworzona lokomotywa czy domek dla lalek, może być niepowtarzalną rozrywką.

Rymowanki dla dzieci

To jak zarządzisz swoim czasem z dzieckiem, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. W każdej zabawie liczy się kreatywność i to, że wchodzisz w to na sto procent. Bawiąc się z dzieckiem, rozwijasz jego świat i dbasz o bliskość, jakiej dziecko nigdy nie zapomni.

autor: Natalia z nietypowyblogparentingowy.pl
Odwiedź Natalię także na FB
foto: pexel.com

Ty czy partner? Kto lepiej zajmuje się dzieckiem? [ZABAWA PSYCHOLOGICZNA]

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również