-Reklama-

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub ojcowskim

Urlop wypoczynkowy udzielany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub ojcowskim ma szczególny charakter. Zobacz dlaczego.

-Reklama-

Obowiązek pracodawcy udzielenia urlopu wypoczynkowego:

W przypadku gdy pracownik wnosi o urlop wypoczynkowy po zakończeniu wyżej wskazanych urlopów, pracodawca nie może odmówić jego udzielenia. 

Do rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego wystarczy złożenie stosownego wniosku, na który pracodawca nie może zareagować inaczej niż udzielając urlopu, niezależnie od planu urlopów (wyrok SN z dnia 19 listopada 2003 r. sygn. akt: I PK 18/03).

Ważne jest, że urlop wypoczynkowy musi zostać wykorzystany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (rodzicielskim, ojcowskim). Tylko w przypadku bezpośredniego następowania po sobie tych urlopów, pracodawca nie może odmówić uwzględnienia wniosku o urlop wypoczynkowy.

Wymiar urlopu 

W taki sposób można wykorzystać zarówno urlop zaległy, nawet za kilka lat, jak i urlop bieżący. 

Co z urlopem wychowawczym?

Zasada, że pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego nie dotyczy już powrotu z urlopu wychowawczego. Oznacza to, że pracownik może ubiegać się o urlop wypoczynkowy, ale pracodawca może mu takiego urlopu nie udzielić.

Kilka dni przerwy?

Gdy po urlopie macierzyńskim pracownik wróci do pracy, nawet na jeden dzień, zgoda na urlop wypoczynkowy zależy już od dobrej woli pracodawcy.

Obowiązek udzielenia urlopu a zwolnienie na dziecko:

W związku z tym, że urlop wypoczynkowy musi nastąpić bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (rodzicielskim, ojcowskim) zawsze w pierwszej kolejności skorzystaj z urlopu wypoczynkowego a dopiero potem ze zwolnienia na opiekę na dziecko do 14 roku życia na podstawie art. 188 Kodeksu pracy. Jeśli zrobisz odwrotnie, pracodawca nie będzie związany wnioskiem o urlop wypoczynkowy.

Wzór wniosku o urlop wypoczynkowy znajdziesz w zakładce wzory na https://kobietopracuj.pl/wzory/

Przepis:

Art. 163 § 3 Kodeksu pracy: Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

autor: Monika Sikora, mama Jureczka, radca prawny, prowadzi bloga kobietopracuj.pl i doradza kobietom w sprawach z zakresu prawa pracy.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również