-Reklama-

To ciąża czy nie ciąża?

Nie zawsze jest to takie oczywiste. Czasem trudno zinterpretować test ciążowy albo mimo pozytywnego wyniku pojawia się krwawienie. Czasem odczuwamy niestandardowe objawy i już same nie wiemy, czy jesteśmy w tej ciąży czy nie. No i bądź tu człowieku mądry…

-Reklama-

Kiedy zrobić test ciążowy?

Ze zrobieniem testu ciążowego nie należy się spieszyć, bo wynik będzie zafałszowany. Choć producenci reklamują swoje testy jako miarodajne nawet już po kilkudziesięciu godzinach od zapłodnienia, nie należy tego traktować jako wyznacznik. Najpewniejszy wynik testu ciążowego otrzymasz w DNIU SPODZIEWANEJ MIESIĄCZKI. Nie wcześniej! Bo nawet, jeśli ciąża wyjdzie ci na teście na kilka dni przed okresem, może się nie utrzymać i razem z miesiączką może dojść do naturalnego oczyszczenia  (samoporonienia). Dzieje się tak często, dlatego nie ma co przedwcześnie wzbudzać w sobie radość i nadzieję. Warto również nadmienić, że najlepszą porą na wykonanie testu jest poranek. Po nocy stężenie hormonu ciążowego w moczu jest bowiem największe.

Ciąża biochemiczna – co to jest? Objawy i przyczyny ciąży biochemicznej

Ile czasu trzeba czekać na wynik testu ciążowego?

Tu należy przestrzegać zaleceń producenta. Dostajemy wiele zapytań o to, czy wynik pozytywny testu uzyskany po godzinie to ciąża. Otóż niestety nie. Poprawny wynik testu jest możliwy tylko po czasie zalecanym w ulotce. Jeśli test nie wykrył ciąży i pokazał jeden pasek, odłożony na kilka godzin potrafi zmienić ten wynik w dwie kreski. Wszystko przez reakcje zachodzące w moczu pod wpływem czynników zewnętrznych – to fałszuje wynik. Oczywiście, jeśli druga kreska na teście pojawiła się dopiero po kilkudziesięciu minutach bądź kilku godzinach – nie oznacza to ciąży.

Czy słabszy okres oznacza ciążę?

Ogólnie mówiąc, krwawienie w czasie wystąpienia miesiączki nie daje nadziei na ciążę. Wyjątkiem jest krwawienie implantacyjne występujące czasem przy zagnieżdżaniu się zarodka. Krwawienie to występuje zwykle w czasie planowanej miesiączki, więc może rzeczywiście uśpić czujność przyszłej mamy, która nadal nie będzie świadoma, że jest w ciąży. Mimo zbieżnego z miesiączką terminu, krwawienie implantacyjne jest trochę inne niż okres. Po pierwsze jest bardzo skąpe – czasem są to tylko jakieś plamienia, które z krwawieniem niewiele mają wspólnego. Po drugie krwawienie implantacyjne trwa krócej, bo maksymalnie 3 dni, choć potrafi tylko kilka godzin. To różnice, które powinny uświadomić nam, że nie każde krwawienie z dróg rodnych jest miesiączką. Jeśli więc w dniu spodziewanego okresu pojawia się skąpe krwawienie, warto sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z objawem ciąży. Zwykły test ciążowy lub badanie z krwi na poziom hormonu hCG powinny rozwiać nasze wątpliwości.

Druga kreska jaśniejsza – czy test oznacza ciążę?

Testy ciążowe mogą dawać niejednoznaczną odpowiedź i czasem trudno je zinterpretować. Zwykle najtrudniej wtedy, gdy wykonuje się je za wcześnie. Jeśli minęło tylko kilka dni od zapłodnienia, marne szanse, że wynik testu będzie miarodajny. Jak wiadomo, test wykrywa w moczu kobiety hormon ciążowy. Im więcej tego hormonu, tym ciąża starsza, więc i kreska testowa na teście ciemniejsza. Jeśli kreska testowa jest jasna, bardzo blada, wręcz niewidoczna – nie oznacza to błędnego wyniku czy zepsutego testu. To po prostu wina małego stężenia hormonu ciążowego hCG w moczu. Jednym słowem – nawet bardzo jasna kreska w obszarze testowym jest wskazaniem ciąży, choć bardzo młodej. To argument za tym, by powtórzyć test za kilka dni. Hormon hCG przyrasta bardzo szybko. Jeśli wszystko będzie ok, kreska testowa będzie już wtedy ciemniejsza i bardziej widoczna.

Czy test ciążowy może się mylić?

Zwykle się nie myli, ale ponieważ na jego wynik może mieć wpływ wiele czynników, w pewnych sytuacjach rzeczywiście test ciążowy może dawać błędny odczyt. Zwykle jest tak wtedy, jeśli test robimy gdy przyjmujemy leki, które mogą wpłynąć na poziom hormonów w naszym organizmie. Błędny wynik dałby test wykonywany podczas kuracji hormonalnej np. leczenia niepłodności. Test ciążowy może dać również błędny odczyt, jeśli jest przeterminowany lub był przechowywany w niewłaściwych warunkach (np. w bardzo gorącej temperaturze).

Autor: Sylwia
foto:https://www.flickr.com/photos/isnow/5700736622/
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również