Reklamaads-single

Szczepionki: tradycyjne czy płatne? 5 w 1? 6 w 1?

Nie ma chyba rodzica, który nie zastanawiałby się nad wyborem rodzaju szczepionki dla dziecka. A co na ten temat mówi pediatra?

Reklamaads-single
Reklamaads-single

Aby zmniejszyć liczbę wkłuć i przyspieszyć proces szczepienia dzieci, stworzono szczepionki skojarzone (wieloskładnikowe). Uodparniają one dziecko przeciwko kilku chorobom jednocześnie, w jednym zastrzyku. Ich ogromną zaletą jest to, że ograniczają ból i stres dziecka do minimum.
Do najczęściej stosowanych szczepionek skojarzonych należą:

•    3 w 1 (MMR) –  przeciwko: odrze, śwince i różyczce,
•    5 w 1 (DTPa + IPV + Hib) –  przeciwko: błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, Hib,
•    6 w 1 (DTPa + IPV + Hib + wzw B) –  przeciwko: błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, Hib, wzw B.

W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednym atucie szczepionek 5 w 1 i 6 w 1. Szczepionka przeciwko krztuścowi wchodząca w ich skład zawiera bezkomórkowy (acelularny) składnik krztuśca. Dzięki temu rzadziej występują po nich reakcje poszczepienne, np. wysoka temperatura.  Natomiast szczepionka tradycyjna, za którą nie musimy płacić, zawiera formę pełnokomórkową (tzw. DTPw) – znajdują się w niej całe komórki bakterii.

Szczepienia obowiązkowe są darmowe. Natomiast wszystkie szczepienia zalecane (dodatkowe) oraz szczepionki skojarzone są odpłatne.

foto: pixabay.com

NA PYTANIE ODPOWIEDZI UDZIELIŁA:
DR DOROTA DOMAŃSKA-PAKIEŁA , PEDIATRA NEUROLOG, KIEROWNIK MEDYCZNY MEDIPARK.

logo MediPark

1
19265
1
  • Beatka Zet

    Obowiązkowe darmowe są szczepienoa pojedyńcze oraz mmr i dtp. Kombajny typu 5 lub 6 w 1, nawet obejmujące szcczepienia obowiązkowe są już płatne. I kłamstwem jest stwierdzenie, że szczepienia skojarzone są bezpieczniejsze, właśnie ze względu na większą ilość wirusów, konserwantów i dziwnych dodatków, jest po nich dużo więcej odczynów poszczepiennych. Warto poczytać, że odszkodowania wypłacane za granicą ze względu na ciężkie nopy dotyczą właśnie szczepionel skojarzonych.
    I polecam się zastanowić jak wiarygodni są lekarze, skoro przychodnie mają profity za sprzedaż szczepionek. A swoich dzieci nie szczepią…