-Reklama-

Jak się przygotować do porodu?

Poród pierwszego dziecka to coś, co dla każdej kobiety jest ogromnym przeżyciem. Nie oznacza to, że każdy kolejny poród nie zrobi już na nas wrażenia - za każdym razem będzie to wyjątkowe wydarzenie, a w znacznym stopniu to od nas i od tego, jak się do porodu przygotujemy, będzie zależało czy pozytywnie go zapamiętamy. A zatem - jak się przygotować do porodu?

-Reklama-

Jak się przygotować do porodu? Zobacz krok po kroku!

Szkoła rodzenia

Nawet jeśli szkołę ukończyłyśmy już wiele lat temu, to i tak warto udać się do niej ponownie – tym razem będzie to szkoła rodzenia. Co w niej jest tak ważnego, że polecamy z niej skorzystać? Przecież w całym okresie ciąży będziemy otoczone przez setki świetnych rad od rodziny, znajomych, przyjaciół i wszystkich innych. Większość z nich oczywiście chce dobrze, ale niekoniecznie ich rady będą dobre dla nas. Jest przecież tysiąc przeróżnych aspektów ciąży, a każda kobieta przechodzi je inaczej, więc ich doświadczenia mogą u nas nie przynieść oczekiwanych efektów. Szkoła rodzenia będzie natomiast miejscem, w którym spotkamy profesjonalistów w tematyce ciąży i porodu. Jeśli więc mamy jakieś pytania – to zadajmy je tam. Jeśli wstydzimy się ich zadać, to… serio się wstydzimy? Chodzi przecież o dobro nasze i naszego przyszłego dziecka, więc nie ma się czego wstydzić. Zamiast tego, wykorzystajmy ten czas jak najpełniej. Angażujmy się w rozmowy, zarówno z prowadzącymi, jak i z pozostałymi przyszłymi rodzicami. Starajmy się szczególnie uważnie słuchać, gdy będą omawiane poszczególne etapy porodu – wyeliminuje to aspekt strachu i niepewności czego oczekiwać, gdy zajdziemy się już w takiej sytuacji. Będzie świetnie, jeśli do szkoły rodzenia nie będziemy uczęszczać same, ale gdy przez cały czas będzie obok ojciec przyszłego dziecka. Dzięki temu nie tylko Wasza więź jeszcze bardziej się wzmocni, ale również jemu łatwiej będzie zrozumieć, co Cię czeka i jak możesz reagować na różne zmiany, wywoływane przez małego człowieka, rosnącego w Twoim łonie. Aha, zapewne w ramach wykładów usłyszymy też o tym, jak ważne są ćwiczenia mięśni Kegla – zdecydowanie się z tym zgadzamy – nie zaniedbujcie tych ćwiczeń, pomogą Wam w wielu sprawach.

Czy szkoła rodzenia jest potrzebna? Co sądzą mamy

Gdy zbliża się dzień porodu

Jeśli wyznaczony termin porodu wypada już za kilka dni, to zapewne sama czujesz już, że stajesz się znacznie mniej mobilna. Dlatego staraj się z wyprzedzeniem spakować swoją torbę do szpitala. Zapewniamy, że gdy zaczniesz odczuwać skurcze, to będzie już za późno, aby zajmować się takimi drobiazgami. Spakujmy więc ubranka dla dziecka (zwróćmy uwagę na szacunkowy jego rozmiar wg. USG) oraz dla nas, dokumenty, podstawowe środki higieniczne. Upewnijmy się też, że kwestia transportu do szpitala jest jasna – bez względu na to, czy Wasz mężczyzna ma was zawieźć swoim autem, czy trzeba będzie wzywać taksówkę (pamiętajmy numer) – ustalmy to wcześniej. Przecież zaraz będzie ten wielki dzień!

Czy ja już rodzę? Kiedy jechać do szpitala?

To już dziś?

Jeśli wreszcie nadszedł dzień porodu – nie stresuj się. Jesteś dobrze przygotowana, znacznie lepiej od wielu innych kobiet, które przecież też przechodziły poród. Uśmiechnij się do siebie, słuchaj położnej i lekarza i czekaj na pierwszy płacz własnego dziecka. Sama się zdziwisz, jak świetnie sobie poradzisz w nowej roli – roli matki.

Tego nie rób na porodówce!

Wpis gościnny
Artykuł został przygotowany przez Szpital Powiatowy Gajda-Med www.gajdamed.pl
25 łóżkowy oddział ginekologiczno-położniczy mieszczący się w Szpitalu Powiatowym Gajda-Med. przy ul. Kwiatkowskiego 19 Pułtusk sprawuje opiekę nad kobietami ciężarnymi, rodzącymi, położniczymi oraz ze schorzeniami ginekologicznymi. W ginekologii zachowawczej i pooperacyjnej stosowane są nowoczesne metody diagnozowania (USG, KTG) oraz leczenie operacyjne metodą laparoskopową. Porody prowadzone są w komfortowych warunkach, z możliwością obecności osoby bliskiej, z zastosowaniem nowoczesnych technik porodowych (krzesełko porodowe, fotel porodowy), a także z zastosowaniem udogodnień (piłki, worki, materace, natryski). Porody odbywają się siłami natury, z możliwością znieczulenia zewnątrzoponowego oraz poprzez cesarskie cięcia.
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również