-Reklama-

Rzeczy, które ułatwią ci poród. Znasz je wszystkie?

Nie wszystkie przyszłe mamy wiedzą o ich istnieniu. Nie wszystkie wiedzą, że mają prawo stosować te rzeczy podczas swojego porodu. Zobacz, jakie udogodnienia można stosować, by przyspieszyć i ułatwić sobie poród.

-Reklama-

Znieczulenie zewnątrzoponowe to nie jedyne udogodnienie, na jakie możemy liczyć podczas porodu. Postępująca medycyna i technologia bywa wybawieniem dla rodzącej. Na rynku pojawiają się nowe, alternatywne formy znieczulenia a także sprzęty, które pozwalają zwiększyć komfort podczas porodu. Warto wiedzieć o ich istnieniu zanim urodzimy.

Rzeczy, które ułatwią ci poród

Żel położniczy

Podstawowym zadaniem żelu jest zapobieganie pęknięciom krocza podczas porodów. Żel ma uelastycznić tkanki miękkie i uodpornić je na uszkodzenia mechaniczne. Podobno minimalizuje on ryzyko pęknięcia nawet o 50%. Żel przyspiesza (skraca poród nawet o 1/3) i ułatwia poród, więc w jakimś stopniu ogranicza również cierpienia rodzącej. Zmniejszając siłę tarcia dziecka podczas przeciskania się przez kanał rodny, ułatwia jego wyjście na świat. Żelem dysponują niektóre szpitale, więc warto się o niego zapytać przed porodem. Można go nabyć samodzielnie w aptece i przyjść z nim do porodu. Zanim jednak to zrobisz, skonsultuj to z położną i lekarzem. Żel aplikuje położna i trzeba to zrobić na odpowiednim etapie porodu, by był skuteczny, więc jeśli przyjedziesz do szpitala zbyt późno – żel nie zostanie już zastosowany. Produkt nie jest refundowany. Cena – ok. 190 zł (żel Natalis)

zel-polozniczy

Koło porodowe

To niezwykłe łóżko porodowe. Wygląda trochę jak nietypowa huśtawka i ma wiele udogodnień dla rodzącej. W wielu krajach to dość popularne wyposażenie sal porodowych, w Polsce takie łóżka ma niestety tylko kilka placówek m.in. w Warszawie, Tychach czy Szczecinie. Koło porodowe umożliwia płynne zmienianie pozycji rodzącej za pomocą pilota. Siedzisko i oparcie są ruchome. Samo siedzisko buja się niczym huśtawka i umożliwia przyjęcie dowolnej pozycji – kucznej, klęczącej, siedzącej czy stojącej. Ramy koła są wygodnymi uchwytami a sama budowa tego łóżka sprzyja też bliskości z partnerem. Co daje koło porodowe? Ułatwia poród, bo pozwala przyjąć najwygodniejszą pozycję bez żadnego wysiłku. Do tego czyni poród bardziej efektywnym. Urządzenie pozwala odciążyć kręgosłup i nie powoduje ucisku na żyły. Koło porodowe jest dostępne zwykle w indywidualnych salach do porodu. W niektórych szpitalach za poród w takiej jednoosobowej sali trzeba jednak dodatkowo zapłacić.

kolo-2

Tens – elektrostymulacja

To nic innego jak urządzenie do elektrostymulacji, która hamuje odczuwanie bólu podczas porodu. Choć brzmi niepokojąco, to całkowicie bezpieczna, nieinwazyjna i łagodna forma blokowania bólu przez prąd o bardzo niskim natężeniu. Odpowiedzialne jest za to małe urządzenie, które składa się z elektrod przyklejanych do skóry w okolicy kręgosłupa oraz stymulatora i pilota. Pilotem steruje sama rodząca – podczas bolesnych skurczów uruchamia urządzenie. Impuls z urządzenia blokuje bodziec bólowy i nie pozwala przekazać go do mózgu, więc informacja o bólu tam nie dociera. To taki sposób na oszukanie systemu nerwowego, dzięki któremu rodząca więc nie cierpi. Jedyne co odczuwa, to delikatne mrowienie pod elektrodami. Urządzenie TENS bywa dostępne w niektórych placówkach porodowych, ale częściej to rodzące przynoszą je ze sobą na poród. Można je bardzo łatwo zamówić lub wypożyczyć przez internet. To przydatne urządzenie, którego można używać także po porodzie np. do neutralizowania bólów kręgosłupa. Zanim jednak zdecydujesz się na tę inwestycję, skonsultuj się ze swoim lekarzem i położną. Istnieją nieliczne wyjątki, gdy stosowanie elektrostymulatora jest niewskazane. Cena elektrostymulatora waha się od 200 do 550 złotych.

img11
sklepmamaija.wordpress.com

Gaz rozweselający – analgezja wziewna

To kolejna forma bezinwazyjnego łagodzenia bólu porodowego. Metoda opiera się na podawaniu rodzącej w czasie porodu mieszanki podtlenku azotu i tlenu, których zadaniem jest uwolnienie w organizmie kobiety endorfin i dopaminy, czyli hormonów, które mają wpływ na minimalizowanie odczuwania bólu. Gaz nazywany jest z tego powodu rozweselającym, bo kobieta pod jego wpływem odczuwa przyjemność i błogość. Rozluźnia swoje ciało, co ma ogromny wpływ na przebieg porodu. Większość rodzących po zastosowaniu tej metody widzi dużą różnicę w odczuwaniu bólu porodowego, który dzięki gazowi staje się mniej uciążliwy. Sam gaz nie ma żadnego wpływu na dziecko, nie zagraża też rodzącej, dlatego uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych środków przeciwbólowych. Gaz dostępny jest w wielu szpitalach położniczych, warto się o niego zapytać jeszcze przed porodem. W większości szpitali dostępny jest on za darmo, w ramach refundacji NFZ.

Entonox
Autor: iguana
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również