Reklamaads-single

Rozszerzanie diety – jadłospisy dla dzieci

Rozszerzanie diety malucha to temat, który wciąż budzi wiele kontrowersji. Co podawać, czego nie i w jakiej formie? Jak wprowadzać poszczególne posiłki? Jak, kiedy, w jakiej ilości i co podawać? Oto przykładowy jadłospis dla dzieci od ukończenia 6 miesiąca do ukończenia 12 miesiąca życia.

Reklamaads-single

Jak rozszerzać dietę miesiąc po miesiącu. Oto jadłospisy dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia.

6-7 miesięcy – próbujemy

6 miesięcznemu dziecku rozszerzamy dietę zaczynając od jednego posiłku, najlepiej składającego się z jednego produktu. To ważne, żeby w razie reakcji alergicznej (wysypka, ból brzuszka) wiedzieć na co w taki sposób reaguje nasz maluszek.
Pierwsze posiłki mają uzupełniać posiłek mleczny, a nie zastępować go i mają służyć poznawaniu nowych smaków. Rozszerzanie diety zaczynamy od warzyw lub owoców (nie ma to znaczenia, choć niektórzy sądzą, iż jeśli podamy słodkie owoce jako pierwsze, dziecko może potem niechęcią reagować na warzywa).

Półroczniaka karmimy więc mlekiem (kp lub mm), a raz dziennie podajemy mu wybrany owoc lub warzywo, najlepiej jeśli będą to owoce i warzywa ekologiczne, sezonowe (świeże dostępne o danej porze roku), mogą być to np.: ziemniak, marchew, burak, brokuł, kalafior, jabłko, banan. Większość rodziców decyduje się na początek podać marchew i jabłko.

Jeśli u dziecka nie wystąpi reakcja alergiczna, po kilku dniach możemy wprowadzić kolejny produkt. Produkty, które dziecko już zna i dobrze na nie reaguje możemy łączyć i podawać np. zupkę z ziemniaka i marchwi czy mus jabłkowo-bananowy.

Przykładowy jadłospis dla dzieci po 6. miesiącu

Posiłek pierwszy – mleko
Posiłek drugi – mleko
Posiłek trzeci – warzywa lub owoce
Posiłek czwarty – mleko
Posiłek piąty – mleko
Posiłek szósty – mleko

8-9 miesięcy – 2 posiłki dziennie

Po kilku tygodniach przychodzi pora na 2 posiłki dziennie (poza posiłkami mlecznymi). Poza warzywami i owocami można podawać już kasze i mięso.

Przykładowy jadłospis dla dzieci powyżej 8. miesiąca

Posiłek pierwszy – mleko
Posiłek drugi – kasza jaglana na wodzie z owocami
Posiłek trzeci – mleko
Posiłek czwarty – zupa jarzynowa na wywarze z królika
Posiłek piąty – mleko
Posiłek szósty – mleko

10-12 miesiąc – jem jak dorosły

W okolicach roczku dziecku można podawać już 5 posiłków dziennie. Należy jednak pamiętać, że podstawą żywienia roczniaka nadal jest mleko. Dzieci karmione piersią nadal karmimy na żądanie. Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym nadal podajemy posiłki mleczne, inne posiłki są tylko uzupełnieniem .

Przykładowy jadłospis dla dzieci po 10. miesiącu

Posiłek pierwszy – śniadanie – mleko lub śniadanie (np. placuszki owsiano-bananowe, jajecznica na maśle)
Posiłek drugi – przekąska – owoc lub warzywo lub mleko
Posiłek trzeci – zupka warzywno-mięsna (np. zupa kalafiorowa z indykiem) lub drugie danie (np. kluseczki z cielęciną)
Posiłek czwarty – mleko
Posiłek piąty – podwieczorek/kolacja – (np. naleśniczki z musem jabłkowym, kanapka z pieczywa z pełnego ziarna z pieczoną piersią indyka i pomidorem)
Posiłek szósty – przed snem – mleko.

Jadłospis dla dzieci a wielkość porcji

Ile powinno zjadać dziecku, któremu rozszerzamy dietę? Tyle, na ile ma ochotę. Pamiętaj, że Ty decydujesz co dziecko będzie jadło, a ono decyduje ile zje.
Nie martw się jeśli dziecko je mało stałych posiłków, jeśli otrzymuje posiłki mleczne, na pewno nie jest głodne, daj mu czas na poznanie i polubienie nowych smaków. Jeśli bardzo się niepokoisz, możesz poprosić pediatrę o skierowanie na badania, aby mieć pewność, że maluch ma dobrą morfologię i niczego mu nie brakuje.

Co do picia?

Woda, woda i… jeszcze raz woda. Dziecko powinno mieć nieograniczony dostęp do wody. Nie musi jej jednak pić zbyt wiele, zwłaszcza jeśli karmione jest piersią.
Oprócz wody możesz podawać maluchowi słabe herbatki owocowe lub ziołowe oraz niesłodzone kompoty. Soki najlepiej podawać tylko świeżo wyciskane. Pamiętaj, że sok traktujemy jak posiłek (zastępujący owoc lub warzywo) a nie jak napój.

 

autor: Wioleta Szulejewska
foto: pixabay.com

 

Zamów fotoksiążkę na święta!