Reklamaads-single

Kiedy rozszerzać dietę dziecka?

Po 6 miesiącach, po 4, a może jeszcze wcześniej? Tradycyjnie łyżeczką, czy metodą BLW? Od warzyw, od owoców, a może od kaszki? Jak, dlaczego i kiedy rozszerzać dietę malucha? Przedstawiamy aktualne zalecenia.

Reklamaads-single

 

Kiedy rozszerzać dietę dziecka?

Jeśli wydaje Ci się, że nie musisz zastanawiać się kiedy rozszerzać dietę malucha, bo jest on twoim kolejnym dzieckiem, możesz być w błędzie. Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt zmieniają się dość często. Najnowsze zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci pochodzą z roku 2017 i zakładają, że dietę u zdrowych dzieci należy zacząć rozszerzać nie wcześniej niż po ukończonym 4 miesiącu życia i nie później niż po ukończeniu 7 miesiąca życia. Jednocześnie w zaleceniach czytamy, że „Celem do którego należy dążyć jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia”.
Co ważne, nowe wytyczne zakładają, że nie ma znaczenie dla momentu rozszerzana diety jak karmione było dziecko. Zalecenie, że dzieciom karmionym piersią rozszerzamy dietę po 6 miesiącu, a tym karmionym mlekiem modyfikowanym po 4 miesiącu jest nieaktualne.

Najważniejsze w odpowiedzi na pytanie „kiedy rozszerzać dietę dziecka” jest zwrócenie uwagi na potrzeby malucha, gdyż dietę dziecka rozszerzamy wtedy, kiedy dziecko jest na to gotowe.

Jak poznać gotowość do rozszerzania diety?

Dziecko, które jest gotowe do samodzielnego jedzenia:

– siedzi samodzielnie lub z lekkim podparciem (nie sadzamy dzieci, które nie siadają same);
– wykazuje zainteresowanie jedzeniem, wyciąga rączki do talerza, wodzi wzrokiem za łyżką wkładaną do ust przez opiekuna;
– potrafi chwytać przedmioty (i jedzenie) i wkładać je do buzi;
– potrafi żuć i przeżuwać pokarmy (tę umiejętność będzie jeszcze przez jakiś czas doskonalić);
– zaniknął u niego odruch wypychania jedzenia językiem.
Aby rozszerzyć dietę dziecku, musi ono posiąść wszystkie wymienione wyżej zdolności. Warto czekać, gdyż mamy wtedy gwarancję, że maluch jest gotowy na spróbowanie „normalnego” jedzenia, a jego układ pokarmowy jest dojrzały.

Jak i od czego zacząć?

Rozszerzanie diety rozpocznij łagodnie. Nie serwuj dziecku od razu 5 posiłków, zacznij od jednego. Najlepiej na początek podać jeden produkt (warzywo lub owoc), aby w razie alergii wiedzieć na co dziecko jest uczulone. Pierwsze posiłki podajemy aby dziecko próbowało nowych smaków i uczyło się jeść. Powinny być one podawane po posiłku mlecznym, maluch ma próbować nowych rzeczy, a nie najadać się nimi.
Pierwsze posiłki możesz podawać metodą tradycyjną (łyżeczką) lub metodą BLW (maluch sam sięga po jedzenie i je rączkami).

Zobacz jeszcze:

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

autor: Wioleta Szulejewska
foto: pixabay.com

Zamów fotoksiążkę na święta!

Subscribe to our newsletter

autoresponder system powered by FreshMail