-Reklama-

Praca w ciąży. Kiedy lepiej wziąć zwolnienie?

Mówią „ciąża to nie choroba, nie trzeba siedzieć na zwolnieniu”. A jednak są takie zawody i miejsca, w których praca może być znaczącym zagrożeniem dla ciąży. Dowiedz się, w jakich przypadkach ciąża jest przeciwwskazaniem do pracy.

-Reklama-

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo a przyszła mama nie ma uciążliwych dolegliwości, nie ma przeciwwskazań, by pracowała. Pod warunkiem, że warunki, w jakich wykonuje swoje służbowe obowiązki nie stwarzają zagrożenia dla niej i dziecka. Co w takim razie jest dla ciąży niebezpieczne i dlaczego?

Długotrwałe stanie / praca na nogach

Zawód sprzedawcy, kucharki, czy kelnerki to tylko przykłady, gdy większość obowiązków wykonuje się na stojąco. Długotrwałe przebywanie na nogach może być nie tylko męczące dla przyszłej mamy, ale i niebezpieczne – szczególnie w drugiej połowie ciąży. Przebywanie zbyt długo w pozycji stojącej może zakłócić przepływ krwi, zwiększyć ryzyko nadciśnienia, a nawet grozić przedwczesnym porodem.

Ryzykowne zawody: kelnerka, kucharka, sprzedawczyni, wykładowca, pielęgniarka, fryzjerka.

Dźwiganie

Niebezpieczne są zawody, w ramach których kobieta musi dźwigać duże ciężary. Przyjmuje się, że w zdrowej ciąży kobieta nie powinna dźwigać ciężarów większych niż 5 kg, sporadycznym obciążeniem może być 10 kg. Dźwignie cięższych rzeczy może skutkować krwawieniem z dróg rodnych i w konsekwencji wcześniejszym porodem. Samo dźwiganie jest niewskazane również dla kręgosłupa. Ze względu na rozluźnione wiązadła pod wpływem hormonów, łatwo może dojść do urazów.

Ryzykowne zawody: magazynierka, dostawczyni, sprzedawczyni w sklepie np. z mat. budowlanymi.

Kontakt z substancjami chemicznymi

Praca w oparach chemicznych lub w kontakcie z substancjami szkodliwymi dla zdrowia, jest szczególnie niebezpieczna dla ciąży. Może ona powodować ciężkie uszkodzenia płodu, wady wrodzone a nawet prowadzić do poronienia. Szkodliwe są m.in. farby, lakiery przemysłowe, rozpuszczalniki, środki do dezynfekcji, spaliny, pestycydy, ołów. Jeśli w pracy kontakt z chemikaliami jest sporadyczny, wystarczy odpowiednie zabezpieczenie w postaci maseczki i rękawiczek a także dbałość o właściwą wentylację pomieszczenia. Długotrwałe przebywanie w otoczeniu chemikaliów jest już poważnym zagrożeniem.

Ryzykowne zawody: chemiczka, sprzedawczyni w sklepie z chemią przemysłową, sprzątaczka, laborantka itp.

Stres

W czasie ciąży kobieta powinna jak najmniej się denerwować. Jej stres bowiem udziela się dziecku i może doprowadzić do wielu groźnych następstw. Hormon stresu, którym jest kortyzol może wzrosnąć do niebezpiecznego stężenia, na skutek czego mogą wystąpić wady rozwojowe płodu. Może również dojść do wzrostu ciśnienia u ciężarnej i odklejenia się łożyska. Do tego stres osłabia organizm i wypacza jego system odpornościowy, co może mieć wpływ na zwiększoną ilość infekcji.

Ryzykowne zawody: te, związane z dużą odpowiedzialnością, samodzielnością, zarządzaniem ludźmi i pieniędzmi.

Narażenie na urazy

W tej grupie warto wyróżnić prace fizyczne, które zbyt obciążają wysiłkiem kobiecy organizm i przez to osłabiają go lub pociągają za sobą ryzyko powikłań. Są to prace w wymuszonym trybie np. przy taśmie w fabryce, prace wewnątrz zbiorników lub kanałów, prace, w których ryzykuje się życiem. Do tej grupy warto zaliczyć również zawody, które są dużym obciążeniem psychicznym i mogą powodować urazy psychiczne i traumy, będące później źródłem stresu.

Ryzykowne zawody: operatorki maszyn i pojazdów ciężkich, pracownice fizyczne w fabrykach, uczestniczki akcji przeciwpożarowych, prace z materiałami wybuchowymi, prace przy uboju zwierząt, ratownictwo medyczne.

Źródła chorób

Kobieta w ciąży powinna dbać o swoje zdrowie i unikać zachorowań. Niektóre zawody polegają na obcowaniu ze źródłem wielu groźnych chorób i stwarzają ryzyko zarażenia się. By je ograniczyć, każda ciężarna powinna przynajmniej na czas ciąży izolować się od chorych.

Niewskazane zawody: pracownica przedszkola, lekarka pracująca z pacjentami z chorobami zakaźnymi, laborantka badająca groźne wirusy, osoba pracująca z chorymi zwierzętami.

CIEKAWOSTKA

Czy wiesz, że każda praca zawodowa wykonywana po skończeniu 8.miesiąca ciąży ma negatywny wpływ na dziecko? W Wielkiej Brytanii i USA przeprowadzone badania na ciężarnych kobietach aktywnych zawodowo udowodniły, że te, które pracowały po 8.miesiącu ciąży urodziły dzieci średnio 230 g lżejsze niż te, które zrezygnowały z pracy w ostatnim miesiącu ciąży.

Autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również