Reklamaads-single

Poroniłaś lub nie możesz zajść w ciążę? Twoje problemy mogą mieć podłoże genetyczne

Staracie się o dziecko już od dłuższego czasu, ale wciąż wam nie wychodzi? Przestaliście już nawet wierzyć w to, że kiedykolwiek będziecie mogli cieszyć się potomstwem? A może zaszłaś już kiedyś w ciążę, ale nie udało ci się jej donosić?

Reklamaads-single

Z podobnymi problemami borykają się tysiące par, nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Odbijają się one bardzo negatywnie na obojgu partnerach, mogą być przyczyną ochłodzenia relacji w związku, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do jego rozpadu. A przecież starania o dziecko powinny być elementem wzmacniającym nasz związek i scalającym go. Nigdy odwrotnie!

Ciążowe niepowodzenia. Jak sobie z nimi radzić?

Przedwczesne zakończenie ciąży bywa dla wielu kobiet bolesnym i bardzo przygnębiającym doświadczeniem. Pojedyncze poronienie nie jest jeszcze oczywiście powodem do paniki. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy ciąży nie udało się utrzymać 2, 3 i więcej razy. Partnerzy, wspólnie z prowadzącym ciążę ginekologiem, powinni się wówczas poważnie zastanowić co może być tego przyczyną. Muszą oni na pewno wiedzieć, że takie wielokrotne poronienia mogą świadczyć o niepłodności, czyli pewnym stanie organizmu, który uniemożliwia poczęcie lub utrzymanie ciąży. Na szczęcie nie przekreśla on całkowicie szansy na dziecko, co więcej można próbować z nim walczyć!

Niepłodność a bezpłodność – na czym polega różnica?

Wielu z nas zapewne myśli, że „niepłodność” i „bezpłodność” to dwa terminy o identycznym znaczeniu. Bardzo często, używamy ich zamiennie, szczególnie w mowie potocznej. Tymczasem pod pierwszym pojęciem kryje się całkowita niezdolność do zapłodnienia, która jest jednocześnie nieuleczalna oraz której skutków nie da się w żaden sposób odwrócić czy cofnąć. Bezpłodność odbiera zatem partnerom jakiekolwiek szanse na spłodzenie własnego, biologicznego potomstwa.

Niepłodność rozumiana jest z kolei jako niezdolność do spłodzenia potomstwa (lub donoszenia ciąży) o nietrwałym charakterze. Inaczej mówiąc, niepłodność będzie już stanem możliwym do wyleczenia.

Przyczyny niepłodności

Nie da się wskazać jednego konkretnego czynnika, który byłby odpowiedzialny za wszystkie przypadki niepłodności u ludzi. Winę za ciążowe porażki zrzuca się najczęściej na niezdrowy tryb życia, nadużywanie alkoholu, nikotyny, złą dietę oraz zaburzenia hormonalne.

Czynniki genetyczne są tymi, o których czasami zdarza się nam zapominać. Podczas gdy, to właśnie one mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić naturalne poczęcie dziecka, a tym samym pokrzyżować nam nasze rodzicielskie plany.

Kiedy należy mówić o genetycznym czynniku niepłodności?

Azoospermia jest jedną z głównych przyczyn niepłodności u mężczyzn. Choroba ta objawia się całkowitym brakiem plemników w ejakulacie (porcji nasienia). Nieobecność komórek rozrodczych w spermie można stwierdzić za pomocą badań seminologicznych, a wiec badań, których celem będzie ocena jakości tych właśnie komórek. Warto wiedzieć, że za azoospermię w dużym stopniu odpowiedzialna jest mutacja genu CFTR. Co ciekawe przyczynia się ona również do powstania mukowiscydozy – poważnej choroby genetycznej, upośledzającej funkcjonowanie wszystkich narządów wydzielających śluz. Choroba atakuje nie tylko płuca, ale też układ pokarmowy i rozrodczy. W wyniku mutacji dochodzi do zatkania nasieniowodów nadmiarem gęstej i lepiej wydzieliny, czasem do całkowitego zaniku przewodów transportujących plemniki z jąder. Aby potwierdzić obecność mutacji mężczyzna powinien więc poddać się odpowiedniemu badaniu genetycznemu.

Objawy genetycznej niepłodności u kobiet przebiegają już nieco inaczej. Tym co powinno wzbudzić ich niepokój będzie na pewno brak menstruacji, wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w budowie zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych oraz zaburzenia pracy jajników, w tym przedwczesne wygaśnięcie ich funkcji. Wspomniane już wcześniej liczne poronienia będą oczywiście kolejnym dość charakterystycznym symptomem.

Badania cytogenetyczne w diagnostyce niepłodności

Pacjentom z zaburzeniami płodności, bez względu na ich płeć, proponuje się badania cytogenetyczne, zwane inaczej badaniami kariotypu. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem?

Kariotyp jest obrazem wszystkich chromosomów jakie posiada człowiek w komórkach swojego organizmu. Ich dokładne zbadanie pozwala wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości, również te które mogą powodować zaburzenia prokreacji.

Badanie cytogenetyczne warto wykonać również na materiale z poronienia. Utrata ciąży może być bowiem wynikiem uszkodzenia materiału genetycznego zarówno u samych rodziców, jak i rozwijającego się płodu. Połączenie tych dwóch badań da odpowiedź, czy problem będzie powtarzał się przy kolejnych ciążach.

Wizyta u genetyka? To podstawa!

Pary, którym pomimo wielomiesięcznych starań nie udało się począć upragnionego dziecka, powinny rozważyć wizytę w poradni genetycznej. Jak już wiemy zaburzenia płodności mają często charakter wrodzony. Pamiętajmy, że tylko genetyk będzie tak naprawdę potrafił odpowiedzieć na pytanie czy nasze dolegliwości mogą mieć podłoże genetyczne.

foto: © Alekuwka/Depositphotos.com
autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.poradagenetyka.pl

 

Zamów fotoksiążkę na święta!

Subscribe to our newsletter

autoresponder system powered by FreshMail