-Reklama-

Poród rodzinny niszczy życie seksualne?

Czy udział mężczyzny w porodzie może negatywnie wpływać na życie seksualne pary po urodzeniu dziecka? Lekarze twierdzą, że tak.

-Reklama-

Według tego, co zostało zaprezentowane w czasie II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, udział ojca w narodzinach dziecka może mieć negatywne skutki dla późniejszego pożycia rodziców. Skąd takie wnioski?

Tę odważną tezę sformułowali lekarze – prof. Violetta Skrzypulec-Plinta (katedra Zdrowia Kobiety, Zakład Seksuologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach), dr hab. Marek Krzystanek (Klinika Rehabilitacji Psychiatrycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego) i dr hab. Agnieszka Drosdzol-Cop (Zakład Patologii Ciąży) podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.
Lekarze stwierdzili, że obecność mężczyzn przy porodzie nie jest dobra dla ich związków. Fizjologia, jaka rozgrywa się na sali porodowej, nie należy do podniecających obrazków. Panowie mają problem z tym, co zobaczyli i wielu z nich nie potrafi spojrzeć na swoją kobietę tak samo, jak przed porodem. Prof. Skrzypulec-Plinta oceniła, że tylko 15% mężczyzn jest gotowych na to, by zobaczyć poród na żywo i nie mieć potem z tym problemów.
Największy wpływ poród rodzinny może mieć na relacje seksualne rodziców. Mężczyzna, który zobaczył swoją kobietę w tym całym cierpieniu, umęczoną, krwawiącą, będzie wspominał te chwile jeszcze długo po porodzie. Ten obraz może zacząć mu przesłaniać wizerunek swojej kobiety jako podniecającej partnerki. Według psychiatry, rola matki nie podnieca mężczyzn.

Czy mężczyzna powinien być obecny przy porodzie?

Odradza się poród rodzinny tym panom, którzy nie czują się na siłach, by sprostać temu wyzwaniu. Wystarczy niepokój czy obawy, by ich decyzja o udziale w porodzie mogła mieć negatywne skutki. Na poród rodzinny powinni się decydować jedynie ci mężczyźni, którzy są świadomi tego, co ich czeka i nie czują lęku i stresu z tym związanego. Lekarze są zgodni, że to kwestia edukacji mężczyzn, która teraz niestety jest niedostateczna. Stąd takie rozczarowania.
Zatem drogie przyszłe mamy, nie wywierajcie presji na przyszłych ojcach i dajcie im samodzielnie podjąć tę ważną dla waszego związku decyzję o udziale w porodzie rodzinnym. A przede wszystkim, pozwólcie im się przygotować do tej roli i uświadomić, co ich czeka. To jedyny sposób, by poród był wydarzeniem, który scala wasz związek, a nie go psuje.

Zobacz jeszcze:

Jak wygląda poród z mężem? Mamy opowiadają
Na podstawie materiałów PAP 10.03.
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również