-Reklama-

Pierwszy ząbek – fakty i mity o mleczakach

Gdy pojawia się pierwszy ząbek, to jest dla rodziców wielkie wydarzenie. Data jego wyrośnięcia zapisywana jest w rodzinnych albumach tak jaka data pierwszych kroków czy pierwszych słów. Wokół tego tematu narosło wiele mitów. Przekonaj się które opowieści o mlecznych zębach są prawdziwe, a które można włożyć między bajki.

-Reklama-

Pierwszy ząbek powinien wyrosnąć do ukończenia szóstego miesiąca życia.

MIT
Zęby mleczne mogą pojawić się w 4, a nawet w 3 miesiącu życia dziecka, ale mogą też wyrosnąć w okolicach roczku, a nawet później.
Jeśli dziecko skończyło roczek, a ząbkowanie jeszcze się nie rozpoczęło, warto odwiedzić lekarza stomatologa.

Zęby należy myć od pierwszego ząbka.

FAKT
Dbanie o jamę ustną dziecka jest tak samo ważne, jak dbanie o higienę w przypadku dorosłych. Pierwszy ząbek myjemy szczoteczką przeznaczoną dla małych dzieci i pastą do zębów mlecznych.

Zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną.

MIT
I to bardzo szkodliwy. Zęby mleczne wymagają leczenia gdy tylko pojawi się próchnica. Przy zaawansowanej próchnicy konieczne może być nawet usunięcie mleczaków, a warto wiedzieć, że brak już chociażby jednego mleczaka może powodować rozwój wad zgryzu, a co za tym idzie problemy z prawidłową wymową. Jeśli tylko zauważysz u swojego dziecka przebarwienia, ubytki szkliwa lub zaniepokoi Cię cokolwiek innego, natychmiast udaj się z dzieckiem do dentysty.

Karmienie w nocy powoduje tzw. próchnicę butelkową.

FAKT/MIT
Stomatolodzy zalecają mycie zębów 2 razy dziennie (niektórzy nawet częściej), w tym zawsze po ostatnim posiłku. A co z dziećmi, które jedzą w nocy? Czy są one zagrożone próchnicą?
Tak, ale tylko pod warunkiem, że karmione są mlekiem modyfikowanym. Mleko matki nie powoduje próchnicy.

Próchnicą można się zarazić.

FAKT
Próchnica to choroba zakaźna, wywoływana przez bakterie, a więc można się nią zarazić. Dlatego tak ważne jest, aby dbać nie tylko o higienę jamy ustnej malucha, ale także o własną.

Niektóre dzieci rodzą się z zębami.

FAKT
Niektóre dzieci przychodzą na świat z zębami. Nie są to jednak zęby mleczne, ale tzw. zęby płodowe lub prazęby. Zęby te wypadają przed pojawieniem się mleczaków, a jeśli powodują problemy z ząbkowaniem, należy je usunąć.
Bardzo rzadko zdarza się, że pojawienie się zębów jest wynikiem choroby.

autor: Wioleta Szulejewska
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również